پردازشگر 12 هسته ای AMD Phenom IV

پردازشگر 12 هسته ای AMD Phenom IV

پردازشگر 12 هسته ای AMD Phenom IV

دو سالی می شود که AMD سرگرم پردازشگرهای شتاب یافته سری A و خانواده حرفه ای تر FX می باشد. به نظر می رسید که این شرکت پردازشگرهای دوست داشتنی سری Phenom را کم کم دارد فراموش می کند ولی انگار در این مدت AMD در حال پیاده سازی برنامه های بلندپروازانه خود در این سری بوده است! شایعات جدید خبر از پردازشگر 12 هسته ای این شرکت می دهد.

توجه: این خبر بر اساس شایعات می باشد و هنوز تأیید نشده است، با این حال منبع آن کارنامه درخشانی در این زمینه دارد! اخبار لیک شده و شایعات این وبسایت عموما به حقیقت تبدیل می شوند.

انجمن Chiphell که احتمالا معرف حضور خیلی ها می باشد منبع شایعات و لیک های متنوعی است علی الخصوص شایعات مربوط به گرافیک و پردازنده که این وبسایت ید طولایی در آن دارد. امروز کاربران این انجمن چینی زبان جزئیات جالبی درباره پردازشگرهای دسکتاپ AMD رو کردند. می دانیم که AMD هم اکنون در حال آماده سازی APUهای سری Kaveri بر پایه معماری 28 نانومتری Steamroller برای سال آینده می باشد، ولی گویی این شرکت رازهای بزرگتری دارد که تا کنون در سینه خود پنهان کرده بود.

a1

AMD Phenom IV X12 170 – پردازشگر 12 هسته ای با 6 گیگاهرتز فرکانس

اسم رمز Baeca و فناوری ساخت 25 نانومتری می باشد! پردازشگر Phenom IV X12 170 به همین سادگی لیک شد. شرکت AMD هیچ گاه اشاره ای به فناوری 25 نانومتری برای سال 2013/2014 نکرده بود و همه فناوری 28 نانومتری Steamroller آن را پیش رفته ترین برنامه این شرکت برای 2014 می دانستند. پس این فرضیه نادرست می باشد چرا که AMD برنامه ای برای فناوری 25 نانومتری نداشته است! با این حال اگر این چنین فرض کنیم علاوه بر معماری کوچکتر، Phenom IV X12 170 با در اختیار داشتن 12 هسته پردازشی و 6 گیگاهرتز فرکانس هسته، حرفه ای ترین پردازشگرهای FX را از رو خواهد برد! همه این ها فقط با توان مصرفی 75 وات ممکن خواهد شد و حافظه سطح سوم 24 مگابایتی نیز برای آن در نظر گرفته شده است! جالب است نه؟

پردازنده بر پایه معماری جدیدی ساخته می شود که از فناوری های AMD-V، AMD-IV و 3DNow پشتیبانی خواهد کرد. تصویر CPU-Z که از این پردازشگر لیک شده است نشان می دهد که این پردازشگر در فاز ES قرار دارد و بر روی مادربرد AM4 اسوس تست شده است. بله ماجرا از این قرار است و Phenom IV X12 170 فقط با سوکت 1356 پینی AM4 سازگار خواهد بود. اطلاعات حکایت از آن دارد که این پردازنده هیولایی افسارگسیخته است ولی تاریخ عرضه کی می باشد؟ لیکر (منتشر کننده) این اطلاعات اعلام کرده است که Phenom IV X12 170 در اواسط 2014 و پس از عرضه Kaveri، وارد بازار خواهد شد.

a2

در بالا می توانید تصویر CPU-Z از این پردازشگر را که توسط یکی از کاربران Chiphell پست شده است مشاهده کنید. واقعا عجیب است که برنامه CPU-Z پیش از عرضه یک پردازشگر ناشناس، به روز شده و با آن سازگار می باشد!

تذکر: در متن خبر هم اشاره شد که فناوری 25 نانومتری رسمیت ندارد و فرضیه لیکر این تصویر می باشد. هم چنین این شرکت برنامه ای هم برای عرضه سوکت جدید نداشته است.

0

2 نظر

 1. با سلام ممنون از اطلاعاتتون
  میخواستم بپرسم ایا سری fx بر پایه سوکت AM3 خبری از سی پی یو 8 هسته ای با حافطه گرافیکی هست

  0

 2. پرهام ترابی

  با سلام
  خوشبختانه این حقیقت دارد و در اواسط 2014 به بازار عرضه میشود.
  Baeca در سال 2014 سری جدید AMD Phenom iv را معرفی میکند که دارای 12 هسته 64 بیتی و سرعت پردازش 6 گیگاهرتز میباشد.
  شایعات نشان داده که AMD راز های نهفته تری از Baeca دارد و دارد روی CPU 16 هسته ای با اسم رمز Carizzo و 8 گیگاهرتز فرکانس روی هر 16 هسته با تکنولوژی 18 نانو متری کار میکند که همه هسته ها روی هم قدرت بیشتر از 5 برابر Intel Core i7 4770k را به ما

  نشان میدهد البته با فرکانس نرمال وای به حال این که اورکلاک شود راستی Unlocked Multiplier هم هست و در سوکت AM4+ کار میکند و فقط ولتاژ 1.3 ولت را دارد و 85 وات TDP دارد.
  اگر این شایعات حقیقی باشند AMD در سال اینده به طرز باور نکردنی از Intel پیشی میگیرد و به Intel شک الکتریکی وارد میکند و ما وارد دوره ی جدید پردازش یعنی پردازنده های 128 بیتی میشویم و حتی اسم رمز SkyLake اینتل که بعد از Brosewell تولید میشود هم نمی تواند از َAMD

  پیشی بگیرد.
  من هم اولش باور نکردم ولی بعد از تحقیقات زیاد متوجه حقیقت این شایعه شدم.

  0

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

سومین قاتل گیگابایت با چیپست X79

مادربرد G1.Assassin 3 که در زمره حرفه ای