GTX 780 در برابر GTX 780 – کدام مدل؟ کدام برند؟

GTX 780 در برابر GTX 780 – کدام مدل؟ کدام برند؟

GTX 780 در برابر GTX 780 - کدام مدل؟ کدام برند؟

کارت گرافیک قدرتمند GTX 780 که پرچمدار سری GeForce GTX 700 انویدیا محسوب می شود سه ماه است که از عرضه اش می گذرد و هم اکنون به همراه GTX Titan سریعترین کارت گرافیک انویدیا شناخته می شود چرا که چیپست پایه هر دو کارت GK110 می باشد. از زمان عرضه مدل مرجع این کارت، شرکای انویدیا خود را به آب و آتش زدند تا بهترین و اختصاصی ترین نسخه های GTX 780 را با خنک کننده های بزرگ و قدرتمند، فرکانس های بالاتر، برد های سفارشی تر، مدار قدرتمندتر با فازهای بیشتر و … به نام خود ثبت کنند. حال برای آشنایی با نماینده هر برند با ما همراه شوید.

از همان موقعی که اولین GTX 780 رونمایی شد خیلی دوست داشتیم مدل های مختلف آن را کنار هم بگذایرم و ببینیم کدام یک بهتر است؟ ولی خوب آن زمان این یک تلاش بیهوده بود چرا که هنوز کارت های حرفه ای سایر برندها به بازار عرضه نشده بودند و برای قضاوت زود بود. ولی هم اکنون که تمامی مدل های ممکن GTX 780 از برندهای مختلف (به غیر از MSI GTX 780 Lightning که طی 5 روز آینده عرضه خواهد شد) عرضه شده اند می توانیم پرچمداران برندهای مختلف را کنار یکدیگر قرار داده و انتخاب نهایی خود را مشخص کنیم. کدام مدل بهتر است؟ قیمت؟ کارایی؟ یا هردو؟

EVGA GTX 780 Classified ACX

a1
اول از کارت گرافیک EVGA شروع می کنیم که مجهز به خنک کننده جدید این شرکت به نام ACX می باشد. سری GTX 700 این شرکت به عنوان نقطه آغازی برای خنک کننده ACX محسوب می شود. فرکانس پایه این مدل 993 مگاهرتز می باشد که در حالت بوست تا 1046 مگاهرتز تقویت می شود. حافظه GDDR5 آن سه گیگابایت ظرفیت دارد و در فرکانس موثر 6 گیگاهرتز فعالیت می کند. این کارت مجهز به مدار رگولاتور 14 فازی می باشد و برق مورد نیاز آن از طریق دو اتصال 8 پینی PCI تامین می شود. خنک کننده ACX نقطه قوت این کارت می باشد که مجهز به دو هیت سینک آلومینیومی مجزا به همراه 6 لوله انتقال حرارت مسی با روکش نیکل می باشد. کارت فقط 2 اسلات از برد را اشغال می کند که طبیعی است ولی طول آن زیاد است و ممکن است نصبش در کیس های کوچک مشکلاتی را به همراه داشته باشد. کارت محرمانه EVGA در قسمت کناری خود مجهز به نقاط کنترل ولتاژ می باشد. علاوه بر آن این مدل از بایوس دوگانه EVGA یا همان Double BIOS پشتیبانی می کند که چند روز قبل معرفی شد. قیمت این مدل در حدود 700 دلار می باشد (طبق معمول یک سنت کم تر!) که برای یک کارت سفارشی ساخت EVGA مناسب به نظر می رسد.

ASUS GTX 780 DirectCU II OC

a2
اسوس طراحی به روز شده ای از خنک کننده DirectCU II را در GTX 780 خود به کار برده است. فرکانس پایه این مدل با اندکی افزایش روی 889 مگاهرتز تنظیم شده است که تا 941 مگاهرتز تقویت می شود. حافظه آن هم مانند EVGA سر عتی بالغ بر 6 گیگاهرتز دارد. اسوس در ساخت این کارت از مدار اختصاصی DIGI+ VRM بهره برده است که مبتنی بر طراحی 10 فاز Super Alloy Power می باشد و نقطه کنترل ولتاژ نیز دارد. برق کارت از طریق دو اتصال 6 و 8 پینی تامین می شود. فن های به کار رفته در ساخت خنک کننده این مدل بر اساس طرح فن Cool Tech طراحی شده اند. طراحی پره های این دو فن متفاوت از یکدیگر است. به فن سمت جپ توجه کنید. مزیت این طراحی در این است که پره های بزرگ هوا را به درون می دمند در حالی که تیغه های دایره کوچک وسطی هم هوا را به داخل منتقل می کنند و این یعنی استفاده از حداکثر پتانسیل موجود! این خنک کننده با دو فن بزرگ و هیت سینک ضخیم آلومینیومی به همراه 5 لوله انتقال حرارت مشکلی به نام گرمای بالا را به کلی حذف خواهد کرد. قیمت این مدل حدودا 670 دلار می باشد.

Galaxy GTX 780 HOF

a3
کارت گرافیک گالاکسی که معرف حضورتان هست؟ شرکت گالاکسی این کارت را کمی دیر روانه بازار کرد ولی در عوض چه خوش روانه بازار کرد! کیفیت ساخت این کارت مثال زدنی است. صادقانه بگویم از زمان رونمایی کارت HOF یکی از طرفداران دوآتشه این کارت شدم چرا که پتانسیل اورکلاک آن تحت خنک کننده بادی و نیتروژن مایع فوق العاده است. فرکانس پایه این کارت 1006 مگاهرتز می باشد و فرکانس بوست آن روی 1058 مگاهرتز تنظیم شده است که نسبت به رقبای خود بالاتر است. با این حال حافظه آن به همان 6 گیگاهرتز معمول اکتقا کرده است. طراحی برد آن کاملا سفارشی است که شامل مدار تغذیه 2+8 فازی CHiL CHL8318 VR11.1 به همراه خازن های POSCAP و چوک های IR3550 با ظرفیت 60 آمپر می باشد. هیجان انگیزترین قسمت ماجرا رنگ سفید برد می باشد که با خنک کننده HOF همخوانی دارد. خنک کننده این کارت کمی بلندتر است و 3 اسلات از مادربرد را اشغال خواهد کرد که شاید برای عده ای جالب نباشد. برق کارت از طریق دو اتصال 8 پینی تامین می شود. خنک کننده از دو فن بزرگ، هیت سینگ بزرگ و متراکم و 3 لوله انتقال حرارت ضخیم تشکیل شده است. در قسمت خروجی کارت گرافیک دکمه تقویت فرکانس تعبیه شده است که فرکانس کارت را افزایش می دهد. قیمت این مدل 690 دلار می باشد.

MSI GTX 780 Lightning

a4
این کارت زیبا هفته آینده عرضه خواهد شد. طراحی آن نسبت به کارت های قبلی این سری به روز تر شده است با این حال استایل زرد/مشکی آن تغییری نکرده است تا نشانی از وفاداری باشد. کارت مجهز به مدار VRM شگفت انگیز 20 فازی به همراه نسل جدید ماسفت DrMOS 4 می باشد. DrMOS 4 قسمتی از نیروی سه گانه MSI است که در ساخت این اعجوبه به کار رفته است. در این کارت همه فاکتور ها سه تایی است، قدرت کارت، خنک کننده و حتی بایوس کارت که فناوری دوتایی را رد کرده و سه تایی (Triple) می باشد! عامل اصلی جذابیت کارت، طراحی خنک کننده آن می باشد که مجهز به دو فن 100 میلی متری مشکی به همراه یک فن 80 میلی متری زرد در مرکز می باشد. تعداد لوله های انتقال حرارت Lightning هم واقعا زیاد است. 7 لوله انتقال حرارت در ساخت خنک کننده به کار رفته است. در سمت پشتی کارت ماژول Reactor تعبیه شده است که انتقال برق را پایدارتر کرده و از تداخل EMI جلوگیری می کند. در کل کارت عالی به نظر می آید و عالی هم عمل خواهد کرد. فرکانس های Lightning هنوز اعلام نشده است ولی قیمت حداقل 750 دلاری آن برای چنین کارتی مناسب است.

Gigabyte GTX 780 WindForce 3X

a5
گیگابایت مدت زمان طولانی است که از خنک کننده WindForce در کارت های خود استفاده می کند. خنک کننده به کار رفته در این GTX 780 کمی بهبود یافته است و به همراه هیت سینک بزرگ خود قادر است پردازش 450 واتی این کارت را مدیریت کند. فرکانس های پایه و بوست به ترتیب 954 و 1006 مگاهرتز می باشد و فرکانس حافظه تغییری نکرده است. گیگابایت تغییری در برد کارت ایجاد نکرده و به همان برد مرجع اکتفا کرده است. به دلیل خنک کننده قدرتمند و سه فن خنک کننده آن کاربران قادر خواهند بود که اورکلاک موثری را روی آن انجام دهند. این خنک کننده شامل 3 فن 80 میلی متری و چهار لوله انتقال حرارت 6 میلی متری می باشد. برق کارت از طریق دو اتصال 6 و 8 پین تامین می شود. در کل این کارت آن چنان نظر من را جلب نکرد ولی قیمت 650 دلاری مرجع آن فوق العاده است چرا که خنک کننده قدرتمند آن رایگان محسوب می شود! البته لازم است ذکر کنم که این بهترین GTX 780 گیگابایت نیست و در آینده ای نزدیک نسخه Super Overclock گیگابایت، جایگزین این مدل خواهد شد.

Inno3D iChill GTX 780 HerculeZ X3 Ultra

a6
Inno3D از مدت ها قبل و با عرضه سری GTX 600 دستی به سر و روی برند iChill خود کشید و خنک کننده قدرتمند HerculeZ را به روز کرد. GTX 780 این شرکت که نام طولانی هم دارد تحت برند iChill ساخته شده است و چیزی از یک هیولا کم ندارد. فرکانس پایه آن 1006 مگاهرتز بوده که تا 1046 مگاهرتز تقویت می شود. ولی برگ برنده اصلی این مدل در زمینه حافظه است چرا که فرکانس حافظه آن روی 6200 مگاهرتز تنظیم شده است. هر چند برد آن اختصاصی نبوده و مرجع می باشد، با این حال خنک کننده و کاور پشتی کارت، جذابیت خاصی به آن داده است. خنک کننده هرکول 3 فن دارد که هوا را به دورن هیت سینک آلومینیومی می دمند. وظیفه انتقال حرارت هم بر عهده 5 لوله مسی می باشد. جریان برق از طریق دو اتصال 8 و 6 پین تامین می شود. قیمت این مدل 700 یورو معادل 936 دلار می باشد.

Gainward GTX 780 Phantom GLH

a7
شرکت گینوارد با مدل GLH روحی تازه در کالبد برند فانتوم دمید. کارت از برد غیر مرجع با مدار 2+8 فاز PWM بهره می برد و در ساخت آن از قطعات با کیفیت استفاده شده است. GTX 780 Phantom برای اورکلاکرها امکاناتی نظیر over-voltage و تنظیم ولتاژ را در نظر گرفته است. فرکانس های پایه و بوست به ترتیب 980 و 1033 مگاهرتز می باشند و حافظه نیز مثل مدل iChill در فرکانس 6200 مگاهرتز فعالیت می کند. GPU نیروی خود را از دو اتصال 8 و 6 پین دریافت می کند. باید بگویم طراحی خنک کننده فانتوم معرکه است. در نگاه اول به نظر می آید که این یک خنک کننده Passive (بدون فن) می باشد ولی در حقیقت فن ها درون هیت سینک آلومینیومی و قاب پلاستیکی براق آن جای گرفته اند. فن ها خیلی راحت می توانند جدا شوند بدون این که خنک کننده را از جای خود خارج کنید. خارج شدن این فن ها دقیقا مانند بیرون کشیدن هارد از جایگاه مخصوص در کیس می باشد. قیمت این مدل 630 پوند معادل 981 دلار می باشد.

ZOTAC GTX 780 AMP! Edition

a8
زوتاک هم با نسخه AMP خود وارد جمع سفارشی سازان GTX 780 شد ولی با این حال محصول زوتاک آنقدرها هم سفارشی نیست. این کارت از طراحی برد مرجع بهره می برد. فرکانس پایه آن 1006 مگاهرتز می باشد که تا 1059 مگاهرتز تقویت می شود. حافظه نیز در فرکانس 6208 مگاهرتز فعالیت می کند. در ساخت خنک کننده AMP از دو فن 92 میلی متری به همراه یک فن 100 میلی متری استفاده شده است. خنک کننده جالب به نظر می رسد و قیمت 650 دلاری آن هم شاید مناسب باشد. خیلی خوب می شد اگر زوتاک هم با یک GTX 780 درست حسابی وارد میدان می شد!

Palit GTX 780 Super JetStream

a9
مطمئنا GTX 780 پالیت جذاب به نظر می رسد. عامل جذابیت آن خنک کننده سه فنه می باشد که بسیار پر و متراکم (!) ساخته شده است. فرکانس های 980 و 1033 مگاهرتز برای این مدل در نظر گرفته شده است و حافظه نیز با 6.2 گیگاهرتز فرکانس می تازد. مدار 8 فازی آن مجهز به ماسفت های DrMOS می باشد که توانایی انتقال جریان های بالا را دارد و نویز و حرارت کم تری هم تولید می کند. دو عدد فن 80 میلی متری در دو طرف و یک فن 90 میلی متری در مرکز خنک کننده تعبیه شده است. نکته جالب در رابطه با این فن ها این است که به LED آبی مجهز هستند و هنگام کار با نور آبی رنگی که منعکس می کنند به نوعی حس خنک بودن را القا می کنند. هیت سینک آلومینیومی آن هم دو تکه بوده و به 4 لوله انتقال حرارت اتصال دارد. برق مورد نیاز از طریق دو اتصال 8 پینی تامین می شود. قیمت فروش جت استریم 670 دلار می باشد.

Colorful iGame GTX 780 Kudan

a10
اگر به دنبال یک GTX 780 بزرگ، قدرتمند با هیت سینک متراکم که سه اسلات از مادربرد را اشغال می کند و با برد پاور خارجی و جعبه ابزار به فروش می رسد و قابلیت شخصی سازی هم دارد کارت گرافیک iGame GTX 780 Kudan برای شما ساخته شده است. Colorful شریک چینی انویدیا می باشد ولی کارت های این شرکت در اروپا هم موجود می باشند.

a11

طراحی این کارت بسیار مفصل است و توان پردازشی که ارائه می کند آن را به بهترین GTX 780 تبدیل می کند که تا کنون ساخته شده است. اطلاعات خاصی از فرکانس های این مدل در دسترس نیست ولی مطمئنا به شکل مطلوبی اورکلاک شده است. مدار 2+12 فازی به همراه قطعات درجه یک آن را به رویایی برای اورکلاکر ها تبدیل می کند که به واقعیت پیوسته است. یک برد پاور خارجی به همراه کارت عرضه می شود که با اتصال یافتن به کارت (Hot Wire) می تواند جریان بیشتری را اعمال کند. خنک کننده آن مجهز به سه عدد فن 100 میلی متری می باشد که سرمایش را به کمک هیت سینک آلومینیومی دو تکه و 10 عدد لوله انتقال حرارت 6 میلی متری به مناسب ترین شکل ممکن انجام می دهد. یک عدد دکمه بایوس در قسمت خروجی کارت تعبیه شده است که اجازه فعال سازی پروفایل OC از پیش تعیین شده کارخانه جهت افزایش فرکانس را می دهد. در رابطه با قیمت این هیولا وبسایت IT168 قیمت 5999 ین را ذکر کرده است که معادل 980 دلار آمریکا می باشد. با این پول می توان یک GTX Titan و یا GTX 690 خرید ولی قابلیت شخصی سازی و توان اورکلاک این کارت را نباید دست کم گرفت. اگر نمی توانید تصور کنید که این کارت تا چه حد بزرگ است نگاهی به جعبه آن بیندازید!

a12

 

0

4 نظر

 1. 1. حالا کدوم را شما پیشنهاد می کنید؟
  2. کدوم از نظر قدرت بهتره؟
  لطفاً جواب بدید!

  0

  1. سیدمحمدرضا قدمگاهی

   asus به نظر من هم قويه و هم معروف و مرغوب

   0

   1. ولي من شنيدم گيگابايت قوي تره، ولي فن هاي ايسوس بهترن. ولي بين اينا نمي دونم كدوم بهتره.

    0

    1. سیدمحمدرضا قدمگاهی

     من خودم از ایسوس استفاده میکنم و تونستم بتلفیلد 4 رو روی Ultra High بازی کنم اونم رو 30 فریم بر ثانیه !

     0

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

سومین قاتل گیگابایت با چیپست X79

مادربرد G1.Assassin 3 که در زمره حرفه ای