نوستالژیک: روزی روزگاری در Los Santos | نقد و بررسی بازی GTA San Andreas

نوستالژیک: روزی روزگاری در Los Santos | نقد و بررسی بازی GTA San Andreas

فکر کنم یکی از چند عنوانی که نه تنها در تاریخ سری Grand Theft Auto بلکه در کل تاریخ بازی های سبک Open World از ذهن ها پاک نخواهد شد عنوان Grand Theft Auto San Andreas خواهد بود ، زیرا این عنوان یک از خاطره انگیزترین بازی های تاریخ به شمار می آید که شما با امکانات و اختیارات بیشتر نسبت به نسخه های پیشین به تجربه ی یک عنوان جهان باز به تمام معنا خواهید نشست ، به جرات می توان گفت هنوز خیلی ها به انجام این بازی می پردازند زیرا از هر نظر بازیه متفاوتی را ما شاهد هستیم.این عنوان به طور کلی در سطح عالی در زمان خود قرار داشت نه تنها از نظر گرافیک بلکه از نظر گیم پلی پیشرفت بسیاری نسبت به نسخه Vice-city داشته است.

GTA:SanAndreas Cover
GTA : SanAndreas Cover

نام بازی : Grand Theft Auto: San Andreas

ناشر بازی : Rockstar

استودیو سازنده بازی : Rockstar North

تاریخ انتشار بازی : ۲۶ اکتبر۲۰۰۴

پلتفرم ها : PC , PS2 , XBOX

داستان
داستان بازی از جایی روایت می شود که Sweet Johnson برادر شخصیت اصلی بازی یعنی Carl Johnson ملقب به Cj با وی تماس می گیرد و به او خبر کشته شدن مادرشان را می دهد و این امر سبب می شود تا Cj به زادگاهش یعنی Groove Street برگردد ، اما موقع بازگشت از شانس بدش به دام سه پلیس کثیف می افتد که در بازی می توان گفت یکی از دشمنان اصلی شما به شمار می آیند ، اما چرا ؟ زیرا آنها به Carl Johnson تهمت کشتن یکی از افسران پلیس را می زنند تا بتوانند از Cj نهایت سوء استفاده را ببرند ، آنها کارل را در منطقه دشمنان محلی وی یعنی Balasa رها می کنند اما کارل متوجه می شود که دیگر نه تنها در آن منطقه بلکه همه جا دست Balasa افتاده به جزء یک جا یعنی Groove Street . شما طی بازی شاهد این خواهید بود که کم کم خواسته یا ناخواسته شخصیت اصلی بازی یعنی Carl Johnson به گروه گانگستر ها وارد و خارج خواهد شد که بیشتر از این قادر به توضیح داستان بازی نیستم زیرا ممکن است خیلی ها هنوز می خواهند این شاهکار نسبتا قدیمی را تجربه کنند پس بهتر است اسپویل نکنم .

 

Big Smoke , Sweet , Ryder
Big Smoke , Sweet , Ryder

وسعت بازی از هرنگاه
یکی از جالبترین نکات بازی وسعت آن است ، بله نکته ای که شاید همیشه هنگام تجربه بازی شاهد آن بوده ایم ، اما شاید برای شما جالب باشد که وسعت بازی خیلی بیش از آن که فکرش را هم بکنید زیاد می باشد به طوری که به مدت شش سال یعنی تا سال 2010 بازی در سبک جهان باز به این وسعت منتشر نیافت و جالب است بدانید که بازی که وسعت آن پهناورتر از San Andreas بود باز هم ساخته خود Rockstar بود ، عنوان Red Dead Redemption . اما با این وجود که پهناور تر از این عنوان هم منتشر گردیده یعنی بازی GTA V باز هم می توان نقشه و وسعت بازی GTA San Andreas را یکی از پهناور ترین نقشه های تاریخ بازی های جهان باز نامید.

 

San Andreas Map
San Andreas Map

Los Santos ، شهری از آدم ها با خصوصیت های مختلف
خوب شاید از جالبترین نکات بازی این باشد که شما در شهر با انواع و اقسام آدم ها با شخصیت های مختلف روبرو خواهید شد و این از نکات مثبت بازی به شمار می رود ، اما من قصد دارم بیشتر شما را با شخصیت های اصلی بازی آشنا کنم.

Carl Johnson
Carl Johnson

این کارکتر شخصیت اصلی و قابل بازی می باشد . وی Carl Johnson نام دارد که در محله Groove Street متولد شده و به ساحل شرقی مهاجرت می کند اما به دلایل ذکر شده در بخش اول مقاله ( داستان ) دوباره به زادگاه خود باز می گردد و داستان اصلی بازی از اینجا آغاز می گردد. از خصوصیات اخلاقی وی می توان به محتاط بودن او اشاره کرد .

324.2
Sean”Sweet”Johnson

وی که در بازی نقش برادر CJ را بر عهده دارد یکی از شخصیت های کلیدی این عنوان می باشد ، به خصوص در اوائل و اواخر بازی . او سعی دارد تا به کمک برادرش و بچه محل هایش خانواده های محله Groove Street را برگرداند که در این راه مطمئنا برای کمتر صدمه دیدن باید از دیگران کمک بگیرد اما …. ( قادر به ادامه توضیحات به دلیل اسپویل داستان نیستم)

KendlSA
Kendl Johnson

کندل جانسون خواهر کارل و سوییت می باشد که می توان وی را یکی از شیرزنان در بازی نام برد (مزاح) ، وی در خیلی از امورات به برادرانش و پچه محل هایش کمک کرد تا بتوانند در تمامی اهدافی که در سرشان می گذرد برسند.

Big Smoke
Big Smoke

Melvin Harris ملقب به Big Smoke به جرات می توان گفت هیچ کس این شخص را از یاد نبرده به خصوص آن ماموریت که به همراه Cj و Sweet و Ryder برای تهیه غذا به یک رستوران می روند ولی از شانس بدشان بلافاصله بعد از آماده شدن غذا به یک ماشین که قصد کشتن تعدادی از بچه محل هایشان را دارد بر می خورند اما شاید باورنکردنی باشد وی حتی یک گلوله هم هدر نکرد و در ماشین فقط و فقط مشغول خوردن غذا بود که او نه تنها سهم خودش بلکه سهم دوستانش هم خورد ولی با این وجود او را دست کم نگیرد ، وی یک دیوانه به تمام معناست.

LanceWilsonSA
Ryder

Lance “Ryder” Wilson که او Ryder صدا می زدند می توان به او فقط یک لقب داد ، “نابغه دیوانگی” شاید وی با کارهایی که می کرد نه تنها جان خود بلکه جان دوستان و خود را در اکثر مواقع به خطر می انداخت ، وی عادت داشت مرتبا CJ را مورد سرزنش قرار دهد و خیلی ها به خاطر این کارش به او می گفتند که تو به CJ حسادت می کنی و این همیشه منجربه عصبانیت وی می گشت .

Officer Tenpenny
Officer Tenpenny

به جرات می توان گفت وی منفورترین کارکتر بازی می باشد ، فکرش را بکنید ، پلیسی قانون شکن ، باج بگیر ، سوء استفاده گر و خیلی از این موارد را ما در یک جا جمع کنیم به جرات می توان گفت : هیچ آشغالی به این کثیفی پیدا نخواهید کرد . وی Frank Tenpenny نام دارد و او را می توان ازاصلی ترین دشمن Cj و دوستانش نام برد ، در ضمن وی اعتیاد شدیدی به مواد مخدر دارد .

Cesar Vialpando
Cesar Vialpando

وی یکی از دوست داشتنی ترین افراد موجود در بازی است زیرا تا پای جانش به شما در بازی کمک می کند و مطمئن باشید تا حد توانش از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد . Cesar که نامزد خواهر شخصیت اصلی بازی یعنی Cj می باشد و قصد دارد با خواهرش یعنی Kendel ازدواج کند بچه محل Carl و دوستانش نبوده و او رهبر گروه Varrio – Los – Aztecas است و این جالب ترین نکته درباره رابطه وی با Carl و خانواده و دوستانش است .

 

وی یکی از دوست داشتنی ترین افراد موجود در بازی است زیرا تا پای جانش به شما در بازی کمک می کند و مطمئن باشید تا حد توانش از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد . Cesar که نامزد خواهر شخصیت اصلی بازی یعنی Cj می باشد و قصد دارد با خواهرش یعنی Kendel ازدواج کند بچه محل Carl و دوستانش نبوده و او رهبر گروه Varrio – Los – Aztecas است و این جالب ترین نکته درباره رابطه وی با Carl و خانواده و دوستانش است .

 

گیم پلی بازی | پیشرفته تر از همیشه

شاید اگر بخواهیم یک دلیل کلی نام ببریم از اینکه چرا انقدر گیم پلی بازی به چشم می خورد این است که به سازندگان این بار به نکات اصلی بازی توجه کرده اند و این از دلایل اصلی پیشرفت گیم پلی بازی می باشد . یکی از امکانات جدید بازی که در آن زمان خیلی به چشم خورد قابلیت شنا کردن است که شما در نسخه پیشین یعنی Vice – City حتما برای طی کردن مسافت های کم هم از کشتی استفاده می کردید که این خیلی ناراحت کننده بود اما اینبار کمپانی کارکشته Rockstar تصمیم گرفت علاوه بر راندن کشتی بتوانید در آب شنا نیز بکنید که این یکی از اصلی ترین نکات گیم پلی بازی می باشد . اما از نکات دیگر بازی می توان به بالارفتن مهارت در پریدن اشاره نمود نکته ای که خیلی در نسخه های قبلی خیلی بد روی آن کار شده بود و ما همیشه شاهد پرشی مصنوعی بودیم و محدودیت پرش نیز در San Andreas خیلی کمتر شده و شما به راحتی می توانید از دیوار هایی با ارتفاع متعادل بالا بروید . مهارت تیراندازی در بازی واقعا بالارفته و شما می توانید با نشانه گرفتن صحیح و با اطمینان شلیک کردن تیر خود را به هدف بزنید ، همچنین مهارت تیر اندازی در حین رانندگی نیز بالا رفته . اضافه شدن دوچرخه تنها وسیله نقلیه ای که تنها در این نسخه و آخرین نسخه منتشر شده از سری سرقت بزرگ شده اتومبیل یعنی V وجود دارد که شما همان دقایق اول بازی می توانید از دوچرخه در بازی استفاده کنید . اینها را می توان نکات اصلی بهبود بخش عنوان San Andreas از سری بازی های Grand Theft Auto دانست.

صحنه ای از گیم پلی بازی
صحنه ای از گیم پلی بازی

لیست صداگذاران

در اینجا شما را دعوت می کنم تا لیست صداگذاران شخصیت های بازی GTA : San Andreas را مشاهده بفرمایید :

Carl “CJ” Johnson …. Chris Bellard aka Young Maylay

Sean “Sweet” Johnson …. Faizon Love

Kendl Johnson …. Yo Yo

Melvin “Big Smoke” Harris …. Clifton Powell

Lance “Ryder” Wilson …. MC Eiht

OG Loc …. Jas Anderson

Mark “B Dup” Wayne …. The Game

Barry “Big Bear” Thorne …. Big Boy

Emmet …. Eugene Jeter Jr.

Madd Dogg …. Ice-T

Cesar Vialpando …. Clifton Collins Jr.

Officer Tenpenny …. Samuel L. Jackson

Officer Pulaski …. Chris Penn

Catalina …. Cynthia Farrell

The Truth …. Peter Fonda

Jizzy B …. Charlie Murphy

T-Bone …. Kid Frost

Mike Toreno …. James Woods

Woozie …. James Yaegashi

Su Xi Mu (Suzie) …. Richard Chang

Ran Fa Li (Farlie) …. Hunter Platin

Zero …. David Cross

Kent Paul …. Danny Dyer

Maccer …. Shaun Ryder

Ken Rosenberg …. Bill Fitchner

Salvatore Leone …. Frank Vincent

Maria …. Debi Mazar

Johnny Sindacco …. Casey Siemaszko

Jimmy Silverman …. Gary Yudman

Bettina …. Noelle Sadler

Jethro …. John Zurhellen

Dwaine …. Navid Khonsari

Millie Perkins …. Orfeh

Barbara Schternvart …. Danielle Lee Greaves

Denise Robinson …. Heather Alicia Simms

Michelle Cannes …. Vanessa Aspillaga

Helena Wankstein …. Bijou Phillips

Katie Zhan …. China Chow

KDST DJ …. Axl Rose

Modern Hip Hop DJ …. Julio G

· Classic Hip Hop DJ …. Chuck D.

نتیجه گیری
نکات مثبت : توانایی شنا ، بالا رفتن مهارت تیراندازی ، بهتر شدن پرش در بازی ، گرافیک خوب در زمان خودش ، محیطی باز ، آزادی عمل بالا
نکات منفی : تنها نکته ی منفی در بازی این است که وقتی سرعت ماشین بالا برود افت فریم ایجاد می شود و صفحه تار می شود
نمره کلی : 10

0

7 نظر

 1. سیدمحمدرضا قدمگاهی

  از دادن نظرات بی محتوا خود داری کنید!

  1+

 2. یادش بخیر هنوزم دارم با گوشیم بازیش میکن.

  0

 3. امیرحسین سیدی

  عالی بود
  هیچ وقت داستان قابل قبولش یادم نمیره
  یادم سه بار تمومش کردم

  1+

 4. :drool: :reallypissed: :rotfl: :beauty: :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :yawn: :yawn: :yawn: :yawn: :yawn: :yawn: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :evilgrin:

  0

 5. خیلی خاطره دارم باهاش بهترین بازیه

  0

 6. بعضی از شخصیت ها رو نگفتین که!!

  0

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

Huawei GX8 به صورت رسمی در فروشگاه های اینترنتی موجود است

کمپانی نامدار هوآوی، هفته گدشته به صورت رسمی