سطح سیاره پلوتو بسیار عجیب است

سطح سیاره پلوتو بسیار عجیب است

دانشمندان اطلاعات جدیدی در رابطه با سطح سیاره پلوتو یافته اند، اطلاعاتی که از تصاویر تازه بدست رسیده ماهواره افق های نو (New Horizons) برداشت شده است.

سیاره پلوتو، یک سیاره غریب برای ما انسان هاست. ماهواره افق های نو ناسا به تازگی تصاویر جدید از سطح سیاره پلوتو ارسال کرده است. ماهواره افق های نو در ماموریت خود اطلاعاتی را از سطح سیاره پلوتو برای زمین خواهد فرستاد، در اوایل همین ماه ماهواره افق های نو شروع به ارسال اطلاعات به سمت زمین کرده است، فرآیندی که پیش بینی شده یکسال زمان خواهد برد.

ناسا در روز پنج شنبه یک سری تصاویر گزفته شده از نزدیکی سطح سیاره پلوتو را منتشر کرد. کلمات “گیج کننده”، “پیچیده” و “دانشمندان متعجب”، از الفاظی بود که در متن آن خبر استفاده شده بود. چیزی که باعث این سردرگمی شده تنوع بسیار زیاد در سطح ظاهری این سیاره است. در زیر تصاویر ارسالی را می‎توانید مشاهده کنید:

 

در ادامه، محققین اعلام کرده‎اند که در سطح پلوتو دره‎هایی وجود دارد که به یکدیگر متصل هستند، آتش فشان‎ها، کوهستان‎های بی نظم، جریان یخ های هیدروژنی در طول مناطق مسطح دشتی، و بخش هایی که گمان می‎رود تلماسه های بادی باشند.

تلماسه ها با توجه به اتمسفر رقیق پلوتو، مقوله ی جالبی هستند. اگر واقعا چنین تلماسه هایی وجود داشته باشند، محققین می‎خواهند بدانند که از کجا به وجود آمده اند. یکی از نظریات این است که احتمالا پلوتو در گذشته اتمسفر غلیظ‎تری داشته و با گذشت زمان از غلظت آن کاسته شده. پروژه ای که محقیقن آن را ” بسیار گیج کننده” می نامند.

محقق اصلی ماهواره افق های نو الن استرن در مورد این اطلاعات نظر خود را به این صورت بیان کرده: پلوتو به ما سطوح متنوع و مختلفی را نشان می‎دهد، که این حاکی از پیچیدگی های بسیار زیاد فرآیند های زخ داده در این سیاره است، این موضوع با آنچه ما از منظومه شمسی می‎دانیم کمی در تقابل است. اگر یک هنرمند قبل از شروع این ماموریت فضایی پلوتو را کشیده باشد، من حتما می‎گفتم که این اثر کاملا تخیلی است، اما در حال حاضر چنین چیزی واقعا آنجا وجود دارد.

یکسال زمان می‎برد تا ماهواره افق های نو تمام اطلاعات خود را برای ما ارسال کند، پس می‎توانیم منتظر آینده بمانیم تا بتوانیم کشف های بیشتری در مورد این سیاره دور افتاده انجام دهیم.

0

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

سامسونگ بصورت رسمی A9 Pro را در چین عرضه می‎کند

پس از یک سری از تصاویر و اطلاعات