تصویر فضایی هفته StarStuff: ابرهای ماژلانی

تصویر فضایی هفته StarStuff: ابرهای ماژلانی

- دراخبار تکنولوژی
121
۳

با مشاهده تصویر زیر ممکن است فکر کنید که نمای نزدیکی از اثر هنری معروف ونگوک را مشاهده می کنید ولی این تصویر، عکسی از ابرهای ماژلانی کوچک و بزرگ است که توسط تلسکوپ فضایی Plank ثبت شده است. ابرهای ماژلانی که دو تا از نزدیک ترین همسایگان ما هستند، فقط در نیم کره جنوبی زمین قابل مشاهده است. لکه قرمز و نارنجی رنگی  که در وسط تصویر مشاهده می کنید،ابر بزرگ ماژلانی است و ابر ماژلانی کوچک نیز به شکل ابر مثلثی شکل، در پایین سمت چپ تصویر مشاهده می کنید.

6769420-3x2-700x467

تلسکوپ فضایی Plank که توسط آژانس فضایی اروپا ساخته و به فضا ارسال شده است، از سال 2009 تا 2013 به مطالعه آسمان در زمینه امواج ماکروویو و مادون قرمز پرداخته است.

تصویر فوق، غبارهای بین ستاره ای در ابرهای ماژلانی و بخشی از کهکشان راه شیری را نشان می دهد. این تصویر از طریق اکتشافات در زمینه تابش ماکروویو زمینه کیهانی (cosmic microwave background radiation) که حاصل از تابش حرارتی باقی مانده از انفجار بزرگ (Big Bang) است، بدست آمده است.

این تصویر شامل تعدادی کهکشان و همچنین ماده های بین ستاره ای در راه شیری است. قسمت بالایی تصویر، غبار بین ستاره ای در منطقه تشکیل شونده ی ستاره های بزرگ کهکشان راه شیری  را نشان می دهد. این منطقه به عنوان صورت فلکی Chameleon شناخته می شود و به صورت ترکیبی از رنگ های قرمز، نارنجی و زرد می باشد. رشته غباری عظیمی که به صورت ابر متراکم در صورت فلکی Chameleon قابل رویت هست نیز در بالا سمت چپ تصویر مشاهده می گردد.

اگر چه به نظر می رسد، بین ابرهای ماژلانی قسمتی از کهکشان راه شیری ما قرار دارد ولی با کهکشان ما تا 300 سال نوری فاصله دارد و همسو با میدان مغناطیسی کهکشان ما است.

بخش پایینی سمت راست تصویر نیز یکی از ضعیف ترین مناطق تابش فرکانسی ماکروویو  است. رنگ آبی این منطقه نشان دهنده غلظت بسیار پایین غبار کیهانی است.

 

0

3 نظر

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

ناسا مقایسه مریخ با زمین را به صورت پوستر ارائه کرده است

اطلاعات با توجه به این پوستر به صورت