دوره ی آموزشی زبان برنامه نویسی پایتون: کامنت گذاری و عملگرها

دوره ی آموزشی زبان برنامه نویسی پایتون: کامنت گذاری و عملگرها

- درآموزش برنامه نویسی
268
۱

درود در جلسه قبلی در مورد متغیرها صحبت کردیم و مطالب مرتبط رو بررسی کردیم، مثل نحوه‎ی تعریف متغیرها و نام گذاری و …. در این جلسه می‎خواهیم مطالب مختلف دیگه‎ای رو بررسی کنیم.

محاسبات در پایتون:

بیایید این بار از مفسر پایتون به عنوان یک ماشین حساب استفاده کنیم، اگر در مفسر پایتون به جای دستورات این زبان معادلات ریاضی را بنویسیم این مفسر، معادله را حساب کرده و نتیجه آن را برمی‎گرداند(بعدا در مورد همین کلمه برمی‎گرداند صحبت خواهیم کرد!!). اما بطورکلی در این حالت می‎توان معادلات ساده‎ی ریاضی را انجام داد و معدلات پیچیده تر را باید با استفاده از ماژول Math انجام دهیم، که در فصل ماژول‎ها به آن می‎پردازیم.

خب مفسر پایتون را باز می‎کنیم و چندین معادله ساده را در آن می‎نویسیم، با زدن کلید Enter مفسر نتیجه را برمی‎گرداند.

calc

همانطور که می‎بینید مفسر پایتون نتایج را محاسبه کرده و برمی‎گرداند.

انواع عملگرهای محاسبه‎ای:

علامت جمع (+)  ———> که دو عدد را با هم جمع می‎کند

علامت تفریق (-)   ———>   که دو عدد را از هم کم می‎کند

علامت ضربدر (*)    ———>   که دو عدد را در هم ضرب می‎کند

علامت تقسیم (/)    ———>   که عدد اول را به عدد دوم تقسیم می‎کند و خارج قسمت را برمی‎گرداند

علامت باقیمانده تقسیم (%)  ———> این علامت در بین دو عدد یعنی عدد اول را برعدد دوم تقسیم می‎کند و باقیمانده را برمی‎گرداند، نا این علامت Modulo است.

علامت توان (**)    ———>  دو علامت ستاره در کنار هم به معنای به توان رسیدن است یعنی عدد اول را به توان عدد دوم می‎رساند

اما خب توسعه دهندگان پایتون مفسر با این همه پیچیدگی رو برای حساب کردن طراحی نکردند!!

 

 

 

کامنت گذاری:

یکی از موارد مهم در برنامه نویسی کامنت گذاری است، یک برنامه نویس خوب همیشه در برنامه نویسی از کامنت گذاری استفاده می‎کند، کامنت نویسی بخصوص در پروژه های بزرگ بسیار مهم است، آن هم به دو دلیل اول اینکه برنامه نویسان دیگر زمانیکه منبع کد شما را مطالعه می‎کنند با خواندن کامنت ها می‎توانند متوجه شوند که کدها چه کاری می‎کنند و چه هدفی دارند، و دوم اینکه خودتان بعدها زمانیکه به کدهایتان نگاه می‎کنید می‎توانید متوجه عملکردشان شوید.

کامنت چیست؟

کامنت یا دیدگاه به زبان فارسی متنی هستش که درون منبع کد نوشته میشه و با علامت هایی مشخص میشه و رنگ آن با بقیه دستورات متفاوت است و در هنگامیکه مفسر به آن خط می‎رسد آن را اجرا نکرده و این کامنت ها در برنامه نهایی دیده نمی‎شوند. مهم نیست که در متن کامنت چه چیزی نوشته می‎شود، حتی اگردستورات خود پایتون باشند.

کامنت گذاری:

اگر بخواهیم یک خط کامنت را بنویسیم از ساختار زیر استفاده خواهیم کرد:

#This is a Comment!

برای حالت چند خطی هم در ابتدای هر خط علامت # را می‎گذاریم:

#multi

#line

#comment

انواع داده ها:

یکی از مباحث مهم در پایتون انواع داده ها است. داده ها تمامی انواع اطلاعاتی هستند که در دنیای برنامه نویسی پایتون استفاده می‎شوند. یکی از تفاوت های پایتون با دیگر زبان های برنامه نویسی این است که در بعضی زبان ها انواع داده بسیار متنوع هستند و بعضی مواقع این مورد باعث سختی کار می‎شود. همانطور که پیشتر دیدید تعریف متغیر در زبان پایتون بسیار ساده است، نکته ای که در این مورد وجود دارد آن است که پایتون خودش زمانیکه به دستور تعریف متغیر شما می‎رسد بصورت خودکار نوع داده تعیین شده برای متغیر را تشخیص می‎دهد.

int (عدد صحیح):

این نوع داده شامل تمامی اعداد صحیح می‎شود از منفی تا مثبت می‎شود.

a = 25

b = -1254

float (عدد اعشاری):

این نوع داده شامل تمامی ادعد مثلت و منفی از نوع اعشاری می‎شود.

a = 0.3

b = -1.65

boolean (بولین):

این نوع داده تنها شامل دو نوع True و False می‎شود. این داده کاربرد بسیار زیادی دارد، و معمولا تعیین کننده ی حالت و یا نتایج اعمال مختلف است. گزینه True برای زمانیست که معمولا نتیجه درست است و یا مقداری وجود دارد و یا بطور کلی محاسبه با شرط تعیین شده ما تطابق دارد. گزینه False برای حالت هایی است که نتیجه نادرست است و یا مقداری وجود ندارد و یا بطور کلی محاسبه با شرط مشخص شده ما تطابق ندارد.

نکته ی مهم این است که حتما به بزرگ بودن حرف اول دو کلمه ی True و False دقت نمایید.

string (رشته):

این نوع داده معمولا پراستفاده ترین نوع داده است. تمامی متون و نوشته ها در دسته این نوع داده قرار می‎گیرد. هر نوشته ای که در بین دو علامت ‘ ‘ و یا دو علامت ” ” قرار می‎گیرد یک رشته به حساب می‎آید. حتی اگر یک عدد را هم در بین این علامات قرار دهیم، آن عدد هم بصورت یک رشته در می‎آید، در مورد رشته ها موارد بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند، که آن ها را در بخش مربوطه بررسی خواهیم کرد.

a = ‘This is a String’

b = “this is another string”

c = ‘4’

دانستن این نکات برای فصول بعدی بسیار مهم است.خدانگهدار.

0

1 نظر

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

سامسونگ بصورت رسمی A9 Pro را در چین عرضه می‎کند

پس از یک سری از تصاویر و اطلاعات