بوت شدن در کامپیوتر به چه معناست؟

بوت شدن در کامپیوتر به چه معناست؟

- درآموزش, مقالات
308
۰

بوت( boot) کلمه‎ای که شاید بارها و بارها در طول کار با کامپیوتر و یا در طول آموزش های مختلف مثلا آموزش نصب سیستم عامل ها با آن روبرو شده باشید.

اما این کلمه بوت چیست؟

بوت شدن فرآیند روشن شدن یک کامپیوتر و وارد شدن آن به محیط سیستم عامل و آماده به کار شدن است. در طول فرآیند بوت کامپیوتر یکسری اعمال خود تشخیصی انجام می‎دهد( که معمولا بنام POST آن را می‎شناسند)، و درایور‎های ضروری و برنامه‎هایی که برای ارتباط میان کامپیوتر و دستگاه های مرتبطش وجود دارد را بارگذاری می‎کند. در زمانیکه کامپیوتر شما در حال بوت شدن است ممکن است با صفحه‎ای مشابه با صفحه زیر روبرو شوید:

computer-boot-screen

در این تصویر همانطور که می‎بینید، صفحه ای در حال نمایش اطلاعات BIOS است، که مشخص کننده‎ی نوع کامپیوتر، پردازنده مرکزی و حافظه آن است. همچنین پیامی برای نمایش نحوه‎ی ورود به تنظیمات BIOS.

اگر کامپیوتر نتواند فرآیند بوت را کامل کند، اروری مبنی بر خطای بوت( boot failure) نمایش می‎دهد، که نشان دهنده‎ی این مورد است که کامپیوتر نتوانسته از مرحله POST عبور کند و یا یکی از دستگاه‎ها بعنوان مثال دیسک سخت دارای مشکلی است و عملکرد صحیح را ندارد.

اما POST چیست؟

POST مخفف Power-On Self-Test است. این فرآنید آزمایشی است که در طول آن کامپیوتر باید از عملکرد صحیح تمام سخت افزارها مطمئن شود و سپس بقیه فرآیند بوت را طی کند. اگر کامپیوتری فرآیند POST را بدرستی و بدون اخطاری به پایان برساند معمولا یک صدای تک بیپ پخیش می‎کند که نشان دهنده‎ی عبور صحیح از این مرحله است و اگر خطایی رخ داده باشد، کامپیوتر با پخش کد بیپ که با توجه به نوع خطا ممکن است متفاوت باشد، نشان می‎دهد که خطایی رخ داده و فرآیند به درستی به پایان نرسیده است.

0

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

سامسونگ بصورت رسمی A9 Pro را در چین عرضه می‎کند

پس از یک سری از تصاویر و اطلاعات