تمیز کاری | معرفی نرم افزار Your uninstaller

تمیز کاری | معرفی نرم افزار Your uninstaller

- درآموزش, مقالات
206
۰

هنگامی‎که بر روی سیستم خود نرم افزار های مختلفی را نصب می‎کنید. به مرور زمان سیستم شما دچار کندی در عملکرد می‎شود و بعضی مواقع به حدی این جریان شدت می‎یابد که عملا استفاده از آن را غیرممکن می‎کند. بهترین راه حل این مسئله پاک کردن نرم افزار های اضافی روی سیستم است، به این طریق میتوان کمی‎از کندی سیستم جلوگیری کرد. اما خود این راه هم بعضی مواقع به درستی انجام نمی‎شود و علاوه بر اینکه باعث بهبود وضعیت سیستم نشده، بلکه باعث کندی بیشتر آن می‎شود. زیرا نرم افزار ها هنگامی‎که نصب می‎شوند علاوه بر پوشه ای که ایجاد می‎کنند و فایل های خود را در آن می‎ریزند، یکسری فایل دیگر را نیز در درایو سیستمی‎شما می‎ریزند و همچنین کلید هایی را در رجیستری ایجاد می‎کنند که به مرور باعث خرابی آن می‎شود. خود سیستم عامل ویندوز دارای بخشی برای پای کردن این نرم افزار ها می‎باشد، اما گاهی این عمل ناقص صورت می‎گیرد و فایل های بجا مانده از نرم افزار های نیمه پاک شده باعث خرابی سیستم می‎شوند. پس برای جلوگیری از اتفاق چکار باید کرد ؟؟

جواب این سوال را ما در این مقاله بررسی خواهیم کرد. ما میتوانیم این کار را توسط نرم افزار مخصوص و قدرتمند این فرآیند یعنی Your Unin-staller انجام دهیم. این نرم افزار ساخته شرکت Ursoftware می‎باشد و شما میتوانید نسخه ی رایگان آن را از وبسایت این نرم افزار به نشانی www.ursoftware.com دریافت کنید. این نرم افزار دارای محیط کاربری ساده و روان می‎باشد واصلا پیچیدگی خاصی را بدنبال ندارد. در این نرم افزار قابلیت های کلیدی بسیاری وجود دارد که به بعضی از آنها اشاره خواهیم کرد :

  • پاک کردن کامل نرم افزارهای نصب شده
  • اسکن کامل رجیستری و Hard disk برای پاک کردن کلید های غیر لازم رجیستری و File ها
  • پاک کردن برنامه هایی که قسمت Add/Remove Program ویندوز قادر به پاک کردن آنها نمی‎باشد
  • دارای ابزاری برای پاک کردن File های غیر لازم در درایوها
  • کنترل کامل بر Start up ویندوز، به منظور سازماندهی برنامه هایی که در هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا می‎شوند
  • کنترل کامل بر قسمت Start Menu ویندوز برای سازماندهی محتویات داخل این قسمت
  • توانایی نمایش جزئیات دقیق نرم افزار های نصب شده، به منظور پیدا کردن برنامه های جاسوسی و پاک کردن آنها
  • پاک کردن نرم افزار ها فقط با یک Drag & Drop ساده، کافی است Icon نرم افزاری را که می‎خواهید Unistall کنید را بر روی Icon این برنامه Drop کنید. Your Uninstaller! به طور خودکار نرم افزار مورد نظر را پاک

می‎کند!

 

پس از دریافت آن به سراغ نصب نرم افزار می‎رویم:

ابتدا با صفحه ی خوش آمد گویی روبرو می‎شویم با کلیک بر روی Next به مرحله ی بعدی می‎رویم.

image001

در این مرحله باید محل نصب نرم افزار را مشخص کنید. با مشخص کردن آن و کلیک بر روی Next به مرحله ی بعدی می‎رویم.

image003

در این مرحله نرم افزار اجازه نصب یکسری افزونه را از شما درخواست می‎کند اگر مایل به نصب آنها هستید آنها تیک بزنید، در غیر اینصورت تیک آنها را برداشته و به مرحله ی بعدی بروید.

image005

پس از نصب نرم افزار آن را اجرا می‎کنیم. در پنجره ی اصلی نرم افزار بخش های مختلفی را مشاهده خواهید کرد. که شامل پنجره ی اصلی نمایش دهنده ی نرم افزار های نصب شده بطور اتوماتیک و بخش سمت چپ شامل ابزار های نرم افزار و اطلاعاتی مختصر از نرم افزار انتخاب شده است.

image007

ابتدا به سراغ بررسی گزینه های موجود در سمت چپ و پایین نرم افزار می‎رویم. اولین مورد Startup manager می‎باشد.

با اجرای آن پنجره ی مانند تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد:

image009

همانطور که می‎بینید تمام نرم افزار هایی که امکان اجرا همزمان با ویندوز را دارند، دراین لیست وجود دارد. برای این که این امکان را در نرم افزار خاصی روشن و در دیگری خاموش کنید، می‎توانید از کلید کشویی جلوی آن روشن کنید. از طریق گزینه های بالا امکان اضافه کردن یک نرم افزار بصورت دستی و همچنین حذف نرم افزار از این لیست وجود دارد و توسط گزینه ی Edit می‎توانید مواردی از قبیل نام نرم افزار و محل اجرای آن را تغییر دهید. پس از اعمال تغییرات با کلیک بر روی Apply آن ها را ذخیره کنید.

 

بخش بعدی Disk cleaner می‎باشد، که توسط آن می‎توانید محتوای بی فایده و غیر قابل استفاده را از روی درایو های سیستم خود پاک کرده و فضای آنها را کمی‎خالی کنید. در این پنجره منوی کشویی وجود دارد که توسط آن می‎توانید درایو مورد نظر خود را و یا حتی کل فضای هارد خود را برای اسکن انتخاب کنید و پس از پایان اسکن گزینه های مورد نظر را که در لیست پایین ردیف شده اند، انتخاب کرده و آنها را پاک کنید.

image011

قسمت بعدی Start menu manager می‎باشد. این بخش می‎تواند در مدیریت استارت منو ویندوزتان به شما کمک کند.

با اجرای این بخش تمامی‎قسمت هایی که در بخش Programs استارت منو وجود دارد نمایان می‎شود. شما می‎توانید با انتخاب گزینه های All Users و Current User محدودیتی برای نمایش گزینه ها اعمال کنید. توسط گزینه ی Fix Shortcuts می‎توانید میانبر های خراب را تعمیر کرده و قابل استفاده گردانید. پس از اعمال تغییرات با Apply آنها را ذخیره کنید.

image013

گزینه ی بعدی Trace eraser می‎باشد که توسط آن امکان مدیریت مواردی مانند تاریخچه، کوکی و … مرورگر اینترنت اکسپلورر بوجود می‎آید.

image015

بخش بعدی File shredder می‎باشد که برای پاک کردن فایل ها بصورت غیر قابل بازگشت می‎باشد. توسط گزینه های Add file و Add folder فایل ها و پوشه های خود را اتخاب کنید و توسط Shred آنها را پاک کنید.

image017

گزینه ی آخر Windows Tools می‎باشد، که چندین قسمت کاربردی را در کنار هم برای شما جمع کرده است.

image019

حال به سراغ کارکرد اصلی نرم افزار می‎رویم ، یعنی پاک کردن نرم افزار ها بصورت کامل، من در این آموزش نسخه ی قدیمی‎نرم افزار Km player را پاک خواهم کرد. ابتدا نرم افزار مورد نظر را از بخش اصلی انتخاب کرده و گزینه ی Unistall را انتخاب می‎کنیم. پس از آن پنجره ی مربوط اجرا خواهد شد که شامل 4 گزینه است:

Built-in mode: این بخش نرم افزار را بصورت عادی پاک کرده و دیگر کاری به کلید ها و فایل های اضافی آن در رجیستری و بخش های دیگر ندارد.

Safe mode: این بخش همان کار را انجام می‎دهد، با این تفاوت که رجیستری را نیز از کلید های این نرم افزار پاک می‎کند.

Normal mode: این گزینه بهترین گزینه و مورد پیشنهاد ماست. با این گزینه علاوه بر پاک کردن نرم افزار کلید ها و فایل ها اضافی آن نیز پاک می‎شوند.

Super mode: این گزینه کار بخش قبلی را انجام می‎دهد، دیگر هیچ ردی از آن نمی‎گذارد.

image021

در مرحله ی بعدی بخش پاک کننده ی خود نرم افزار مورد نظر اجرا خواهد شد، و پس از پایان آن Your unin-staller شروع به اسکن می‎کند. وکلید های آن نرم افزار را در رجیستری پیدا می‎کنید. می‎توانید در صورت نیاز بعضی از آنها را از حالت انتخاب خارج کنید تا پاک نشوند و سپس با کلیک بر روی Next کلید ها پاک شده و کار Uninstall نرم افزار به پایان خواهد رسید.

image023

image025

امیدوارم از این آموزش استفاده کافی را برده باشید. خدانگهدار.

 

0

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

سامسونگ بصورت رسمی A9 Pro را در چین عرضه می‎کند

پس از یک سری از تصاویر و اطلاعات