تصمیم روسیه برای ساخت بزرگترین دیتاسنتر در نیروگاه هسته‎ای

تصمیم روسیه برای ساخت بزرگترین دیتاسنتر در نیروگاه هسته‎ای

12

درحالی که هنوز بیشتر کشورهای دنیا در استفاده‎ی مفهومی از انرژی هسته‎ی در راه‎اندازی کارخانه‎های بزرگ طفره می‎روند، قطعا روسیه مانند بقیه کشورهای دنیا عمل نمی‎کند. در واقع، اخیرا این کشور برنامه‎ی ساخت پروژه‎ای را اعلام کرده که می‎تواند بزرگترین مرکز اطلاعات آن کشور درست برروی بالاترین نقطه‎ی نیروگاه هسته‎ای کالینین باشد. این نیازمند 80 مگاوات برای راه‎اندازی 10.000 قفسه از کامپیوترها می‎باشد، مرکز اطلاعات نیازمند منبع ثابتی از انرژی می‎باشد که این موضوع انتخاب راکتورهای هسته‎ای را به عنوان یک منبع انرژی می‎طلبد، و بعد از این همه، تمامی راکتورهای هسته‎ای باید به طور مداوم کار کنند تا موثر واقع شوند. بنابراین در حالی که ممکن است این سناریو کمی نگران کننده باشد، مسلما آن یک موضوع منطقی است.

با توجه به تلاشهایی که به منظور کاهش استفاده از انرژی‎های تجدیدناپذیر مانند زغال‎سنگ و گاز طبیعی در یک سطح جدید شده است، قطعا انرژی هسته‎ای یک جایگزین مناسب و انرژی سبز می‎باشد، و با توجه به اشارات بسیاری از شرک‎های تکنولوژی مانند گوگل و فیسبوک که می‎گویند، پیش به‌سوی دوری از منابع انرژی سنتی، روسیه امیدوار است که مرکز اطلاعات جدیدش باعث جذب مشتریان سطح بالا شود. رزن‎ارگاتم، کمپانی که در حال ساخت‎وساز پروژه‎ی مرکزاطلاعات است، قبلا پیشنهادی برای این دو غول اینترتی مبنی بر داشتن املاک و مستقلات و سهمی از این پروژه‎ی بزرگ را برای آن‎ها ارسال کرده. با قوانین جدید اقامت داده‎ها که لزوم شرکت‎های خارجی برای جمع‎آوری اطلاعات از شهروندان روسی در خاک روسیه است، فقط ممکن است که شرکت‎های آمریکایی این پیشنهاد را بپذیرند.

محل برنامه‎های ساخت‎وساز اولیه فاز اول این مرکز در اول مارس سال 2017 افتتاح می‎شود، و افتتاح فاز دوم آن در بهار سال 2018 میلادی خواهد بود. در گذشته، هزینه این پروژه مبلغی بالغ بر 975 میلیون دلار در نظر گرفته شده بود، که حتی شامل هزینه‎ی زیرساخت‎های IT نیز نمی‎شد. هنوز کارشناسان درباره استفاده‎ی استراتژیک از تولید انرژی بیش از حد در در کالینین هشدار می‎دهند. علاوه بر این، با توجه به موقعیت جغرافیایی مرکز داده‎‎های جدید(دمای هوا به ندرت از 75 درجه فارنهایت عبور می‎کند)، این تاسیسات به احتمال زیاد قادر به استفاده از تهسیلات خنک کننده‎ی رایگان می‎باشند. و با توجه به 10.000 قفسه‎ی کامپیوتر که مرکز نیاز به تامین برق آن دارد، خنک کننده‎ی رایگان یک مزیت بزرگ می‎تواند باشد.

بنابراین چه کسی می‎داند!؟ با فناوری صنعتی که به عنوان یک نوآوری می‎باشد، ممکن است مراکز داده‎های هسته‎ای دور از دسترس نباشند.

1+

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

آموزش مفاهیم اولیه شبکه Network+ (بخش دوم)

سلام امروز بخش دوم مفاهیم اولیه‎ی شبکه را