نگاه تکفارس به الکامپ| گزارش اختصاصی از نمایشگاه الکامپ 94

نگاه تکفارس به الکامپ| گزارش اختصاصی از نمایشگاه الکامپ 94

- درمقالات
331
۲

نمایشگاه الکامپ بزرگترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور است که همه ساله با حضور گسترده و چشمگیر دست اندرکاران این حوزه و مخاطبان آنها در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد. در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای این صنعت اعم از سخت افزار و نرم افزار به علاقمندان عرضه می گردد و فرصتی بی بدیل برای تبادل نظر و مذاکره در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد.

این نمایشگاه امسال در تاریخ 23 آذر ماه شروع شده است و تا 26ام آذر ادامه دارد. دیروز هم به رسم هر ساله فرصتی شد تا به همراه یکی از دوستانم از این نمایشگاه دیدن کنم.

صف طولانی برای ورود

در ابتدای حضورمان در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برای ورود به محوطه سالن‎ها با صفی طولانی و شلوغ برای خرید بلیط ورودی روبرو شدیم که کمی ما را شوکه کرد اما به لطف داشتن کارت دانشجویی به راحتی و بدون مشکل و هزینه ای وارد نمایشگاه شدیم( راستش را بخواهید زمانیکه با نشان دادن کارت وارد شدیم، حس ماموران پلیس در فیلم‎ها را داشتیم که کارت خود را نشان می‎دهند و می‎گویند NYPD!!). مانند سال های قبل اولین چیزی که نظرتان را جلب می‎کند تعداد بسیار زیاد بروشورهای تبلیغاتی و ساک های حاوی این بروشورها در دست بازدیدکنندگان است. در ابتدای راه نقشه سالن‎ها به بازدیدکنندگان داده می‎شد تا بتوانند سالن‎ها و غرفه های درون آن‎ها را ببینند و بدانند که هر سالنی به چه موضوعی اختصاص دارد.

20151216_110655

امسال شرکت‎هایی که در این نمایشگاه حضور دارند در حوزه‎های مختلفی فعالیت می‎کنند از ارائه فضاهای ابری گرفته تا شرکت‎های تولید نرم افزار. اما بطورکلی شرکت ها در حوزه‎ی ارائه‎ی راهکار های سازمانی فعالیت بیشتری داشتند و خدمات ارائه شده بیشتر مربوط به این موضوع بود.

همانطور که در نقشه می‎بینید غرفه ها در 11 سالن قرار گرفته بودند. ما در طول بازدید امروز نتوانستیم از تمامی سالن ها دیدن کنیم.

غرفه‎های جالب

در طول بازدید غرفه‎های متعددی را دیدیم که خدمات متنوعی را ارائه می‎کردند و تعداد آن‎ها هم بسیار زیاد بود به همین دلیل از توضیح همه‎ی آن‎ها معذورم اما چندین غرفه نظر ما را به خودشان جلب کردند.

ایرانسل

اپراتورها بازهم مثل سال های قبل بخش های بزرگی از چند سالن را به خود اختصاص داده بودند و خدمات خود را به کاربران ارائه‎ می‎کردند. یکی از این اپراتورها ایرانسل بود که غرفه‎ی بزرگی را در اختیار داشت و خدمات گوناگونی را برای نمایش آماده کرد بود.

در بیرون از سالن هم غرفه‎ی خانه دیجیتال ایرانسل بود که از آن بازدید نکردیم. اما درون سالن بخش های مختلفی وجود داشت و سعی کردیم تا از تمامی آن‎ها دیدن کنیم.

بخشی از خدمات این شرکت شامل ارائه سرویس های پرسرعت اینترنت بود که در چندین قسمت مختلف در معرض نمایش قرار گرفته بودند. یکی از این قسمت ها بخش ارائه اینترنت پرسرعت خانگی TDLTE بود که متاسفانه در زمانیکه می‎خواستیم تست سرعت آن را ببینیم مودم با مشکلی فنی روبرو شده بود.

20151216_111856

در کنار این بخش قسمتی مربوط به خدمات تلویزیون اینترنتی و یا همان IPTV وجود داشت که در زمان حضور ما در حال پخش یک مسابقه بسکتبال از طریق این سامانه بود.

20151216_111853

در ادامه زمانیکه که وارد غرفه شدیم بخشی با نام Experience Zone وجود داشت که در آن امکان تست سرعت اینترنت همراه این اپراتور وجود داشت. تلفن همراهی که در آن‎جا قرار داشت بعد از انجام تست رقم 21.49Mbps برای سرعت دانلود نمایش داد. البته در طول بازدید از این نمایشگاه خودمان با سیم کارت 4G ایرانسل از اینترنت پرسرعت ارائه شده استفاده کردیم و نتیجه راضی کننده‎ای را دریافت کردیم.

 

20151216_112102

در بخش های دیگر این غرفه امکانات دیگر این اپراتور عرضه می‎شدند که بعضی کاربردی وبعضی جنبه معرفی داشتند.

در بخش پشتی این غرفه هم اپلیکیشن‎های متعددی که هر کدام خدماتی را به مشترکین ایرانسل ارائه می‎کردند وجود داشت از جمله اپلیکیشن گیشه، کتابخوان، زوم و … که با مراجعه به متصدی مربوط به هر کدام از آن‏ها علاوه بر دریافت توضیحات کاملی در مورد آن‎ها می‎توانید اپلیکیشن را به راحتی دریافت کنید.

بخش دیگری که واقعا نظر من را به خودش جلب کرد تکنولوژی های جدیدی بود که این اپراتور در کنار راهکارهای سازمانی خود ارائه داده بود.یعنی

خدمات دستگاه به دستگاه و یا M2M

ارتباطات دستگاه به دستگاه M2M عبارت است از هرگونه ارتباطی که طی آن دو یا چند دستگاه بر بستر یک شبکه ارتباطی ثابت یا همراه به یکدیگر متصل می‎شوند.

ارتباط دستگاه به دستگاه به تجهیزات موجود در هر شبکه امکان می‎دهد بدون نیاز به دخالت عامل انسانی، انتقال و تبادل اطلاعات را انجام دهند و در حال حاضر عمدتا برای مدیریت و نظارت از راه دور انواع دستگاه‎ها، وسایل و خودروها استفاده می‎شود. ارتباطات دستگاه به دستگاه به عنوان یک سرویس پایه ارتباطی در صنایع مختلف کاربردهای گوناگونی دارد که از مهمترین آن‎ها می‎توان به مواردی چون دورسنجی، انبارگردانی، کنترل از راه دور، کنترل ترافیک و کنترل صنعتی، سرویس های پشتیبانی و … اشاره کرد. همچنین خدمات دستگاه به دستگاه زمینه‎ساز موج جدیدی از توحل است که با نام اینترنت اشیا یا IoT شناخته می‎شود.

814717984_58341

اینترنت اشیا IoT

اینترنت اشیا که زمانی صرفا یک ایده بلندپروازانه بود اکنون به یک واقعیت تبدیل شده است، واقعیتی که جهانی را که درآن زندگی می‎کنیم تغییر می‎دهد. اینترنت اشیا مفهومی فراتر از ارتباط دستگاه به دستگاه است و در واقع مفهوم دستگاه به دستگاه در کنار برخی مفاهیم دیگر اجزای تشکیل دهنده اینترنت اشیا هستند.

اتصال درونی بالقوه بین اشیای هوشمند و روش تعامل ما با محیط اشیا همان چیزی است که اینترنت اشیا نامیده می‎شود، حوزه هایی که در آن جهان واقعی با جهان دیجیتالی با یکدیگر ادغام می‎شوند. ارتباط دستگاه به دستگاه امکان اتصال را در اختیار اینترنت اشیا قرار می‎دهد و بدون وجود این ارتباط، عملا اینترنت اشیا شکل نمی‎گیرند.

سامانه M2Mقابلیت کاربرد درصنایع و مشاغل متعددی را دارد که بعضی از آن‎ها شامل:

مدیریت انرژی و منابع، خودروسازی، حمل و نقل، پخش و توزیع و … است.

از دیگر خدماتی که ایرانسل در این نمایشگاه به همراه خود آورده بود می‎توان به شبکه امن همراه، شبکه مجازی اختصاصی، خدمات ابری، خدمات اینترنت سازمانی، خدمات کدهای دستوری USSD، و اطلاع رسانی و تبلیغات هوشمند و… اشاره کرد.

بطور کای در نمایشگاه شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت از طریق USSD تلاش بسیار زیادی برای معرفی سرویس های خود به بازددیکنندگان داشتند که یکی از بزرگ ترین آن‎ها اپلیکیشن آپ بود که علاوه بر تبلیغات گسترده و معرفی سرویس خود به کاربران، قصد انجام قرعه کشی یک دستگاه خودرو را نیز داشت.

یکی از مواردیکه واقعا به چشم می‎آمد این بود که چندین خودرو در مکان های مختلف این نمایشگاه قرار گرفته بودند و همگی برای قرعه کشی و تقدیم به برنده خوش شانس آماده بودند.

پروژکتور پاناسونیک

یکی دیگر از غرفه‎هایی که نظر ما را به خود جلب کرد غرفه مربوط به پاناسونیک بود ک در آن چندین پروژکتور برای معرفی وجود داشتند اما در کنار همه‎ی آن‎ها یک پروژکتور غول پیکر قرار داشت که در ابتدا سایز آن نظر هر بیننده ای را جلب می‎کرد بعد از آن و با چرخاندن سر برای دیدن تصویر حاصل از این دستگاه چشم هر بیننده‎ای خیره می‎شد. تصویری بزرگ با کیفیتی بسیار بالا و رزولوشنی عالی که حس سه بعدی خاصی را نیز برای بیننده به همراه داشت. متاسفانه به علت اینکه دستانی که اونجا حضور داشتند سرشون شلوغ بود نتونستیم توضیحاتشون رو در مورد دستگاه بشنویم.

20151216_111538

واقعیت مجازی

در غرفه‎ای دیگر عینک واقعیت مجازی برای معرفی وجود داشت که کاربران امکان تجربه شخصی آن را داشتندو همچنین نکته‎ی جالب تر در کنار این عینک وجود دستگاه شبیه ساز رانندگی بود که چندی پیش اخباری از آن در فضای وب منتشر شده بود. در طول حضور ما در این غرفه یک پدربزرگ مهربان و صدالبته شوماخر! در حال راندن این اتومبیل خاص بودند.

814717335_58115

در سالن های دیگر غرفه های بسیار زیادی وجود داشتند که هرکدام خدمات خاصی را ارائه می‎دادند از جمله این خدمات می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

فروش ومعرفی سیستم های الکتریکی و UPSها، شرکت های ارائه دهنده خدمات تبلیغات از جمله تبلیغات پیامکی انبوه و …، شرکت های ارائه دهنده خدمات وب مانند میزبانی، طراحی سایت، فضای ابری و امنیت و …، شرکت های توزیع و فروش قطعات الکترونیکی و رباتیک، شرکت های تامین کننده قطعات راه اندازی شبکه های سازمانی و …، شرکت های ارائه دهنده خدمات مشتریان مانند ساخت و مدیریت باشگاه مشتریانو در نهایت شرکت های ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک.

در حیاط نمایشگاه هم غرفه های متعددی وجود داشت که برخی فروشگاه نرم افزار و یا برخی شرکت های ارائه دهنده خدمات امنیتی مثل نرم افزار های آنتی ویروس بودند. همچنین چندین غرفه بزرگ دراختیار اپراتور رایتل قرار داشت که صف های طولانی در مقابل آن‏ها برای دریافت سیم کارت های هدیه منظره‎ای خاص را ایجاد کرده بود.

 

بطور کلی این نمایشگاه مانند سال های قبل نقاط قوت و ضعف خاص خودش را داشت اما وجود آن قطعا جزو ملزومات پیشرفت IT در کشورمان خواهد بود چرا که به شرکت و سازمان های مختلف امکان معرفی خدماتشان و به مشتریان امکان بررسی این خدمات و در نهایت بستری برای ارتباط این دو طرف را با یکدیگر فراهم می‎کند. بازدید از این نمایشگاه برای دوستداران حوزه فناوری اطلاعات خالی از لطف نخواهد بود.

اگر شما نیز از این نمایشگاه بازدید کرده‎اید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

0

2 نظر

 1. محمد محمدی

  درود بر شما بابت گزارش ممنونم

  1+

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
  1. پدرام علی نیا

   درود خواهش میکنم دوست عزیز.

   0

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

سامسونگ بصورت رسمی A9 Pro را در چین عرضه می‎کند

پس از یک سری از تصاویر و اطلاعات