10 قابلیت مهم روترهای وایرلس – بخش اول

10 قابلیت مهم روترهای وایرلس – بخش اول

- درباید بدانیم!, مقالات
104
۰

یک روتر وایرلس دستگاهی ساده است، که اتصال به اینترنت را بصورت بی سیم در خانه‎ی شما امکان پذیر می‎کند. بخش اصلی کار این است که تنها آن را روشن کنید و دیگر نیاز به چیزی ندارد.

اما اگر به این شکل از روترتان استفاده می‎کنید، باید بدانید که بخش مهمی از قابلیت‎های آن را نادیده گرفته اید. قابلیت هایی که می‎توانند کیفیت اتصال شما را بالاتر ببرند و یا در بازی‎های آنلاین به کمک شما بیایند و یا اینکه به شما نشان دهند چه کسانی به شبکه شما متصل هستند.

در این مقاله به 10 قابلیت موجود در روترهای وایرلس می‎پردازیم.

1) کدگذاری

اگر بخواهید تنها از یک قابلیت روتر خود استفاده کنید، آن قابلیت باید همین مورد باشد. زمانیکه شما حالت امنیتی روتر را فعال می‎کنید، در حقیقت شما دسترسی هر کسی که رمز عبور را نداشته باشد، به شبکه خود محدود می‎کنید. همچنین با انجام این کار تمامی اطلاعاتی که توسط روتر شما جابجا می‎شود کد شده و سپس منتقل می‎شوند.

security

بدون حالت امنیتی هر کسی که در محدوده‎ی قابل اتصال به روتر شما باشد می‎تواند به شبکه متصل شود و بر روی دیتا‎های شما نظارت کند. اکثر روترها با گزینه‎های امنیتی مختلفی ارائه می‎شوند. برای پیدا کردن بهترین گزینه مربوط به روتر خود می‎تواند دفترچه راهنمای آن را بخوانید.

 

2) محدودسازی مک آدرس ها

هر دستگاهی که به یک شبکه متصل می‎شود، یک آیدی منحصر بفرد به خودش اختصاص می‎دهد که یک عدد 12 رقمی بصورت هگزادسیمال است که به آن مک آدرس می‎گویند. مک آدرس بصورت سخت افزاری در دستگاه ثبت شده است و این عدد درهنگام تولید دستگاه مشخص می‎شود و غیر قابل تغییر است.

این مورد این قابلیت را به شما می‎دهد که بتوانید مشخص کنید چه دستگاه هایی به شبکه متصل شوند و چه دستگاه هایی نتوانند.

mac-addresses

اکثر روتر‎ها دارای قابلیت محدودسازی مک آدرس هستند. شما می‎توانید با این قابلیت دستگاه‎های خاصی را از اتصال به شبکه خود دور نگه دارد، و یا حتی بصورت حرفه ای تر تنها مشخص کنید که چه دستگاه هایی اجازه دسترسی دارند و تمامی دستگاه‎های دیگر را محدود کنید.

محدودسازی مک آدرس روش خوبی برای کنترل شبکه وایرلس است، اما خیلی هم این مساله را سخت نگیرید. واقعا نیازی نیست تا هر بار که دوستی به خانه شما می‎آید و می‎خواهد به شبکه شما متصل شود، نیاز باشد تا وارد تنظیمات روتر شده و لیست مک آدرس‎ها را اصلاح کنید.

 

3) Port Forwarding

هر بسته‎ی دیتا که درون شبکه ای منتقل می‎شود راه خود را به نرم افزار مربوط به خودش از طریق پورت‎ها پیدا می‎کند. روتر‎ها از پورت‎ها برای دسته بندی دیتا‎ها به انواع مختلفی استفاده می‎کنند، مثل http که از پورت 80 استفاده می‎کند و یا smtp برای ایمیل‎های خروجی که از پورت 25 استفاده می‎کند و …. این کار به این دلیل است که روتر مطمن شود تا هر بسته دیتا به درستی به نرم افزار مربوط به خودش می‎رسد.

بطور کلی 65536 عدد پورت وجود دارد، و به دلایل امنیتی اکثر آن‎ها بصورت پیش فرض بسته هستند. اگر نرم افزار یا سرویسی از پورت غیر استانداردی استفاده کند، احتمالا روتر نمی تواند مشخص کند که این دیتا مربوط به کدام دستگاه و کدام نرم افزار است.

portforwarding

اگر شما نیز با این مشکل روبرو هستید، بهتر است به فکر استفاده از این قابلیت باشید. Port Forwarding بطور کلی به روتر می‎گوید که دیتا‎ها را در رنج خاصی از پورت‎ها منتقل کند و به دستگاه خاصی برساند. خوشبختانه در اکثر مواقع نرم افزارها نیازی به استفاده از این قابلیت ندارند.

یک مثال از حالتیکه نیاز به این قابلیت وجود دارد، در حین استفاده از کنسول‎های بازی مثل PS4 و Xbox One است. همچنین در مورد بعضی بازی‎ها مثل Call of Duty و یا Star Wars: Battlefront و یا نرم افزارهایی مثل Bittorrent هم این قابلیت کاربردی خواهد بود.

1+

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

سامسونگ بصورت رسمی A9 Pro را در چین عرضه می‎کند

پس از یک سری از تصاویر و اطلاعات