داننده: مصوبه ی افزایش قیمت اینترنت باید لغو شود

داننده: مصوبه ی افزایش قیمت اینترنت باید لغو شود

رئیس شورای سازمان صنفی کشور خانم آزاده داننده  در خصوص مصوبه  افزایش قیمت ناگهانی 82% پهنای باند اینترنت در کشور نامه ای به معاونت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور نوشت و رسما خواستار لغو و تجدید نظر این مصوبه شد.در ادامه می توانید متن کامل نامه ی خانم آزاده داننده را مطالعه فرمایید.

 

جناب آقای دکتر فرقانی

معاون محترم وزیر و ریئس سازمان تنظیم مقررات و ارتباط رادیویی

موضوع : درخواست لغو مصوبه 153 مورخ 1391.8.28 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباط و بررسی تخصصی قیمت پهنای باند

با سلام؛

احتراما به استحضار می رساند مصوبه 153 مورخ 1391.8.28 کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات که طی آن به طور ناگهانی و غیرمترقبه 82درصد قیمت پهنای باند اینترنت افزایش یافته و همزمان دو موصبه 49 و 86 نیز لغو شده است بدون انجام هرگونه بررسی کارشناسانه و صرفا با توجیه ارزش قیمت ارز برای شرکت ارتباطات زیر ساخت صورت گرفته است.

لازم به ذکر است پهنای باند اینترنت جزو نیازهای زیر ساختی توسعه ی ارتباطات کشور تلقی میشود و افزایش غیر منطقی  قیمت آن به برنامه ی توسعه ی ملی کشور آشکارا زیان خواهد رساند.

در حال حاضر،شرکت ارتباطات زیر ساخت که 100 درصد دولتی میباشد و به طور انحصاری پهنای باند اینترنت را وارد کشور مینماید تنها بخشی از پهنای باند مذکور را به صورات ارزی به تامین کنندگان پهنای باند بین الملل پرداخت مینماید.در حالی که بخش عمده ای از هزینه های شرکت ارتباطات زیر ساخت،هزینه ی بالاسری داخلی بوده و ارتباطی با افزایش قیمت ارز ندارد.

بخش اعظم پهنای باند خریداری شده توسط شرکت ارتباطات زیر ساخت در دوسال اخیر به قیمت هر لینک  STM1 حدود 3000 دلار می باشد که حتی اگر بر مبنای ارز آزاد ( 3000 هزار تومان ) نیز قیمت اینترنتی خریداری شده را پرداخت نماید ، باز هم هیچگونه توجیحه منطقی برای افزای قیمت 82 درصدی قیمت پهنای باند اینترنت وجود ندارد.

شرکت ارتباطات زیر ساخت،با این توجیه که در سال گذشته،تعدادی STM1 را به مبلغ  15000 هزار دلار خریداری نموده است،میخواهد با وجود آنکه رشد مصرف پهنای باند اینترنت سبب کاهش قیمت خریداری آن گردیده  ( مطابق جدول زیر ) قیمت پهنای باند را 82 درصد افزایش دهد.

قیمت های ذیل به صورت حدودی و قریب به یقین طبق ارقام ، در ادامه نامه جدولی از تعداد STM1 های اضافه شده از سال‌های 1384 تا 1391 به همراه جمع STM1 و قیمت هر STM1 (به دلار) و در پایان متوسط قیمت هر STM1 درج شده است. بر اساس اعداد و ارقام جدول و با تقسیم هزینه بالاسری خدمات اینترنت شرکت ارتباطات زیرساخت به تعداد STM1 موجود، قیمت پهنای باند اینترنت برخلاف وضع موجود، باید کاهش قابل توجهی را نشان می‌داد.

همان گونه که گفته شد با توجه به خرید عمده پهنای باند در طی دو سال گذشته و قیمت رقابتی 3000 دلاری امکانات فوق و با در نظر گرفتن قیمت حداکثری سال های 1384 الی 1386  که مجموعا به بیش از 15000 هزار دلار نمیرسد،متوسط قیمت هر SMT1 حدود 5000 هزار دلار خواهد بود.

با محاسبه ی قیمت حد اکثر 5000 هزار دلار با نرخ مبادله ای قیمت هر STM1 حدود 12.500.000 تومان میگردد.با در نظر گرفتن هزینه ی انتقال هر STM1 بین دو نقطه در کشور بنا به تعرفه ی شرکت ارتباطات زیر ساخت به مبلغ 14.000.000 که در واقع هزینه ی بالاسری و سود شرکت ارتباطات زیرساخت نیز در آن لحاظ شده است ، قیمت هر STM1 به حدود 27.000.000 تومان می رسد.

در حالی که واقعیت آن است در سال 1387 هزینه ی بالاسری بر  Stm 1 74 تقسیم میشده است ،امروز با افزایش پهنای باند اینترنت به میزان 559 STM1 با تقسیم هزینه ی بالاسری خدمات اینترنت شرکت ارطباتات زیر ساخت به تعداد STM1 موجود ، قیمت پهنای باند اینترنت کاهش قابل توجهی خواهد یافت، نه آنکه موجب افزایش فاحش قیمت گردد ؟!!

باتوجه به اینکه،اجرای مصوبه ی مذکور موجب تحمیل هزینه های گزافی به کلیه شرکت های اینترنتی و در نتیجه کاربران نهایی خواهد شد،لذا ضمن درخواست لغو موصبه فوق،خواهشمند است دستور فرمایند به منظور حفظ حقوق حقه شرکت های بخش خصوصی که حدود بیش از 10 سال است به هموطنان عزیز میهن اسلامی مان ارائه  خدمات می نمایند و همچنین حفظ حقوق مشتریان و کاربران شرکت راتباطات زیر ساخت جهت بررسی های کارشناسانه به ادارات زیرربط در آن سازمان ارسال گردد تا کارشناسان متحرم و متخصص آن سازمان نسب به بررسی دقیق تر و جامع تر و تعیین نرخ واقعی پهنای باند اینترنت اقدام نمایند.

امید است،انشاا… پس از اعمال نظرات تخصصی و حرفه ای کارشناسان محترم آن سازمان،مصوبه مذکور به صورت واقعی و خداپسندانه  ای تنظیم و ابلاغ گردد تا حقی از هیچ طرف تضییع نشود.سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور ( کمیسیون اینترنت و PAP ) نیز آمادگی هرگونه همکاری و ارائه خدمات کارشناسی جهت تجزیه و تحلیل ومقایسه قیمت های جهانی و منطقی پهنای باند اینترنت را اعلام مینماید.

پیشاپیش از عنایت و دستور مصاعدی که صادر می فرمایند،سپاسگذاری می نماید.

باتشکر – آزاده داننده – رئیس شورای مرکی صنفی رایانه ای جمهوری اسلامی ایران

0

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

تلویزیون انعطاف پذیر LG روانه بازار شد

شاید تا دیروز دیدن صفحات نمایشگری که انعطاف