اینتل سخت‌افزار یک شبکه‌ عصبی را درون یک قطعه با اتصال USB قرار داد

اینتل سخت‌افزار یک شبکه‌ عصبی را درون یک قطعه با اتصال USB قرار داد

- دراخبار تکنولوژی
6
۰

اینتل تراشه‌ی یک پردازنده‌ی عصبی را روی یک قطعه با اتصال usb برای استفاده‌ی توسعه‌دهندگان خرد قرار داده است.


هرچند شبکه‌های عصبی از روی مغز انسان مدل‌سازی شده اند، ولی هنگام مرتب سازی حجم زیاد داده‌ها و تشخیص الگو‌ها بسیار بهتر از مغز انسان عمل می‌کنند. حال برای قرار دادن این سیستم‌های هوش‌مصنوعی قدرتمند در دسترس توسعه دهندگان خرد و شرکت‌ها، اینتل یک شبکه‌ی عصبی را روی یک قطعه دارای usb قرار داده است. این قطعه الگوریتم‌های یادگیری عمیق را در یک درایور به اندازه‌ی یک بند انگشت با پورت استاندارد usb فراهم می‌کند.

طی سال‌های گذشته، قدرت محاسباتی شبکه‌های عصبی توانسته است در تشخیص سرطان، نگاشت ژنوم انسان و خلق آثار هنری مصنوعی به ما کمک کند. ولی همه‌ی این کار‌ها توسط شرکت‌های بزرگ نظیر گوگل صورت می‌گرفت.

طبق ادعای اینتل، با این قطعه‌ی پردازنده‌ی عصبی که مویدیوس (Movidius) نام دارد در واقع این تکنولوژی در دسترس عموم قرار می‌گیرد. در نتیجه احتمالا در آینده‌ای نزدیک شاهد ارائه‌ی برنامه‌های خلاقانه‌تر از توسعه دهندگان خرد خواهیم بود. مغز پزدازنده‌ی این قطعه یک واحد پردازش تصویری از نوع Myriad 2 است. Myriad 2 به طور اختصاصی برای کاربرد‌های موبایل و دستگاه‌های پوشیدنی طراحی شده است. این تراشه‌ کاملا قابل برنامه‌ریزی است و مصرف توان پایینی دارد و در عین حال سبک و کم وزن است.

رئیس شرکت مویدیوس در مصاحبه‌ای گفته است: «Myriad 2 یک پردازنده‌ی عصبی است که درون یک قطعه دارای شبکه‌ی عصبی با نام مویدیوس قرار دارد کارایی بالا و قدرت‌مند دارد. توانایی محاصباتی این قطعه ۱۰۰ گیگافلاپس به ازای یک وات توان است. این قطعه توانایی اجرای برنامه‌های یادگیری عمیق توسط شبکه‌های عصبی به صورت بلادرنگ را دارد. این قطعه امکان اجرای بسیاری از برنامه‌های هوش مصنوعی را فراهم می‌کند.»

این دستگاه قابلیت اجرای برنامه‌های استاندارد صنعتی و خاص منظوره‌ را توسط شبکه‌های عصبی دارد. از این قطعه می‌توان به عنوان یک شتاب دهنده در کنار پردازنده‌ی کامپیوتر استفاده کرد.

مودیویوس با قیمت ۷۹ دلار در آمریکا قابل خریداری است

0

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مدیاتک دو تراشه‌ جدید هیلیو پی ۲۳ و پی ۳۰ را با پشتیبانی از VoLTE دوگانه معرفی کرد

شرکت مدیاتک از دو پردازنده‌ی هشت هسته‌ ای