کوچکترین کامپیوتر جهان که ابعادش تنها ۰٫۳ میلیمتر است

کوچکترین کامپیوتر جهان که ابعادش تنها ۰٫۳ میلیمتر است

محققان دانشگاه میشیگان کوچکترین کامپیوتر جهان را ساختند که حتی از دانه‏‎ی برنج هم کوچکتر است. و با این توسعه، آنها کوچکترین رایانه که در اوایل سال جاری در اختیار IBM بود، را به نام خود ثبت کردند.

مشاهده دستگاه‎های رایج مانند این بسیار جذاب است، اما محققان یک سوال مهم در مورد دستگاه‎هایی مانند کامپیوتر خود و IBM را بوجود آورده‎اند. آیا باید آن را یک کامپیوتر نامید؟

هنگام صحبت کردن در مورد یک کامپیوتر سنتی مانند دسکتاپ یا لپ تاپ، داده‎ها حتی در زمانی که دستگاه خاموش است، روی دستگاه قرار می‎گیرند. هنگامی‎که آن را دوباره روشن می‎کنید، تمام نرم افزار و سایر موارد دوباره با همان حالت در اختیار شما قرار می‎گیرد.

این مورد درباره‎ی دستگاه میکرو صحت ندارد. این وسیله قطعاتی مانند پردازنده، رم، فرستنده‎ها و گیرنده‎های بی سیم  دارد. اما لحظه ای که خاموش می‎شود، تمام اطلاعات از بین می‎رود. در واقع، با تماس با یک ایستگاه پایه از طریق نور برای انرژی الکتریکی و داده‎ها کار می‎کند.

این کامپیوتر ۰٫۳۳ میلی متر در هر طرف دارد در حالی که کامپوتر IBM از هر طرف ۱ میلیمتر است. این می‎تواند برای بسیاری از وظایف کاربردی مانند نظارت بر مخزن نفت، نظارت بر فرآیند بیوشیمیایی، نظارت صوتی و تصویری به کار گرفته شود.

اما این کامپوتر یک سنسور دقیق دما برای گزارش دادن درجه حرارت در مناطق کوچک مانند خوشه‎ای از سلول‎های داخل تومور با نرخ خطای ۰٫۱ درجه سانتیگراد است.

0

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

فراتر از کهکشان: نگاهی به شایعات Galaxy S10 سامسونگ

یک سوال: چگونه جانشینی را برای  دو نسل