10 قابلیت ممتاز Xbox One

10 قابلیت ممتاز Xbox One

10 قابلیت ممتاز Xbox One10 قابلیت ممتاز Xbox One

مایکروسافت هفته سختی را در گیرودار معرفی Xbox One و در طی اعتراضات فراوان و عدم موفقیت نسبی گذراند. در نهایت مایکروسافت سخت گیری های شدید خود مبنی برا قوانین DRM را کنار گذاشت و قانون چک آنلاین یک بار در هر 24 ساعت را حذف کرد. و این موجی از خوشحالی را از سوی کاربران عصبانی و معترض به عدم بازی کردن به صورت کاملا آفلاین، ایجاد کرد. اقدام مایکروسافت باعث شد، قابلیت های ممتاز این کنسول که پیش از این در طی آن محدودیت ها (!) به چشم نمی آمدند، شناخته شده و از آن ها استقبال خوبی شود. خبر خوب این است که مایکروسافت حقیقتا Xbox One را عالی مهندسی کرده است. درست که که بیرون آن شبیه مکعب مستطیل است (!) ولی امکانات جالبی درون آن نهفته است که هر گیمر طرفدار میاکروسافت باید آن ها را بشناسد.

 

10 قابلیت ممتاز Xbox One

1. کینکت این بار واقعا فوق العاده است.

یکی از کلیدی ترین امکانات Xbox که باندل بودن آن به همراه Xbox One توفیق اجباری برای داشتن آن شده است! کینکت این بار به نسخه 2.0 ارتقا پیدا کرده است و هوشمندتر از قبل، قرار از شما را سرگرم کند. Kinect 2.0 می تواند دستورات صوتی (البته به صورت محدود) را به خوبی اجرا کند. برای مثال با گفتن “Xbox On”، کنسول شما روشن می شود. شما حتی میتوانید آن را خاموش کنید! “اگر دوست ندارید موقع بازی از کینکت استفاده کنید، خوب آن را متوقف (pause) کنید!” این قسمتی از توضیحات مایکروسافت در رابطه با این قابلیت بود. آن چه که خودنمایی می کند دوربین 1080 پیکسل شگفت انگیز آن است که می تواند در هر ثانیه 2 گیگابایت اطلاعات منتقل کند. این دوربین، دوربین قبلی را مطلقا شکست می دهد. علاوه بر قابلیت های فراوان آن نکته کلیدی این جاست که کینکت می تواند ورود افراد به اتاق را حس کرده و اسکلت آن ها را شناسایی کند و کنترل خود را در اختیار آن قرار دهد. دیگر نیازی نیست که از طریق دکمه Xbox Guide این کنترلر را همزمان (Sync) کنید. و این بسیار نسل بعدی محسوب می شود! نفر دومی هم وارد اتاق شده است؟ هیچ نگرانی وجود ندارد، کینکت او را به عنوان بازیکن دوم (Player 2) ثبت می کند.

 

10 قابلیت ممتاز Xbox One

2. قابلیت هوشمند اسپلیت اسکرین (SplitScree)

یکی از امکانات Xbox One که مایکروسافت فراموش کرد در رابطه با آن صحبت کند، همین است! Xbox One می تواند بر حسب موقعیت قرار گیری هر بازیکن بخش های مختلق تصویر یا همان اسپلیت اسکرین را مدیریت کند. قضیه از این قرار است که کنترلر Xbox One مجهز به حسگر اشعه مادون قرمز می باشد، کینکت نیز می تواند با استفاده از آن موقعیت بازیکن ها را شناسایی کند. درآینده هیچ گونه نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت و شما قادر خواهید بود بدون اعمال هیچ گونه تنظیماتی از بازی به صورت اسپلیت اسکرین لذت ببرید.

 

10 قابلیت ممتاز Xbox One

3. کینکت درون بسته است، پس همه آن را خواهند داشت!

یکی از توفیق های اجباری Xbox One همین است. ولی درون بسته PS4 به هیچ عنوان دوربین یا حسگری یافت نمی شود. شاید طرفداران حاضر در E3 اگر کمی واقعگرا بودند، بالاتر بودن قیمت Xbox One را بیهوده نمی پنداشتند. این به آن معنی است که تمامی دارندگان Xbox One در روی زمین Kinect 2.0 نیز خواهند داشت. ولی چند درصد از دارندگان PS4 پس از خرید کنسول میل به خرید سنسور 60 دلاری سونی موسوم به PS EYE خواهند داشت؟ تاریخ نشان می دهد که فقط 4.7 درصد از خریداران PS3 در طول این سال ها از کنترلر موو (Move) برخوردار شده اند! آیا توسعه دهندگان می خواهند بار دیگر رقم وحشتناک پایین 4.7 درصدی را برای PS4 تجربه کنند؟ سونی احتمالا خریداران خود را تشویق خواهد کرد، ولی چه چیزی بهتر از آن است که شما موقع خرید کنسول همه ی قابلیت های آن را یکجا داشته باشید؟ برنی استولار (Bernie Stolar) رئیس سابق شعبه آمریکای سگا، مدت ها با مقامات این شرکت بحث کرد تا کنسول Dreamcast (در سال 1999) با یک مودم 56K ارائه شود. این اتفاق افتاد و دریم کست اولین کنسول خانگی شد که مجهز به این قابلیت بود. بدون آن مطمئنا هیچ کسی به انجام یا توسعه بازی آنلاین در یک دهه گذشته نمی پرداخت. چنین اتفاقی شاید در این جا هم صدق کند و مایکروسافت یک قدم از رقیب خود جلوتر باشد.

 

10 قابلیت ممتاز Xbox One

4. کنترلر Xbox One تقریبا بی نقص است!

کنترلر و گیم پد Xbox One با 40 حق اختراع در زمینه طراحی یکی از بهترین هایی است که تا کنون ساخته شده است. این کنترل سبک است، بازی های بزرگ ندارد!، دکمه های آن نزدیک به هم هستند و از طراح D-Pad بهتری برخوردار است. البته این قابلیت شاهکار محسوب نمی شود و مطمئنا کنترلر جدید سونی نیز نسبت به PS3 بسیار بهتر است. ولی با این حال کنترلر Xbox حتی پیش از رسیدن به رقم 40 اخرتاع در طراحی، یکی از بهترین ها بود. به علاوه مایکروسافت تریگرهای سمت چپ و راست این کنترلر را مجهز به قابلیت بازخورد (Feedback) کرده است.

 

10 قابلیت ممتاز Xbox One

5. 15 بازی انحصاری در اولین سال عرضه

مایکروسافت معمولا به غیر از سری Halo و Gears of War، بازی های AAA و انحصاری First-Party زیادی عرضه نمی کند. با این حال این شرکت قول عرضه 15 عنوان اختصاصی در سال اول عرضه Xbox One را داده است. بازی های وعده داده شده این شرکت که در نمایشگاه E3 نیز به نمایش در آمد عبارتند از:

1. Ryse: Son of Rome ساخته شرکت کرایتک

2. Quantum Break ساخته استودیو Remedy، سازنده عنوان زیبای Alan Wake

3. Project Spark ساخته تیم داکوتا

4. Sunset Overdrive ساخته استودیو Insomniac Games سازنده عنوان Fuse

5. Below ساخته Capybara Games

6. LocoCycle ساخته Twisted Pixel Games

7. D4 ساخته Access Games

8. Crimson Dragon عنوان مشترک شرکت Grounding و Land Ho

9. Dead Rising 3 ساخته شعبع ونکوور کپکام

10. Forza Motorsport 5 ساخته استودیو Turn 10

11. MineCraft: Xbox One Edition ساخته استودیو های موژانگ و 4J

12. Kinect Sports Rivals ساخته استودیو Rare

13. Killer Instinct ساخته Double Helix Games

14. Titanfall ساخته Respawn Entertainment

15. Halo 5 ساخته 343 Industries

البته در بین این عناوین Titanfall انحصاری Xbox محسوب نشده و برای PC نیز عرضه خواهد شد. عنوان شانزدهمی نیز وجود دارد که فرنچایزی جدید محسوب شده و توسط استودیو Black Tusk توسعه داده می شود.

 

10 قابلیت ممتاز Xbox One

6. DLC اختصاصی بازی Call of Duty: Ghosts

این فرنچایز پرفروشترین سرگرمی تاریخ می باشد و مطمئنا آخرین نسخه از این سری با نام Ghosts از این قاعده مستثنی نخواهد بود. عنوان استودیو Infinity Ward برای تمامی پلتفرم ها (به جز Wii U) عرضه خواهد شد ولی محتوای قابل دانلود آن ابتدا در دسترس کاربران Xbox One قرار خواهد گرفت. این به این معنی است که گیمرهای سونی باید یک ماه بیشتر تا رسیدن به مادها و نقشه های جدیدتر این عنوان صبر کنند.

 

10 قابلیت ممتاز Xbox One

7. چند وظیفگی (Multi-tasking) کنسول Xbox One قابل ستایش است.

قابلیت ویژه دیگری که فقط خریداران کنسول مایکروسافت از ماه نوامبر از آن برخوردار خواهند شد امکان سوئیچ کردن بین اپ (app) های مختلف و انجام دادن همزمان اعمال مختلف می باشد. مایکروسافت به یک سری فرمان صوتی کنترلینگ هم-زمان (Instant) مانند “Xbox, game” و “Xbox, watch TV” اشاره کرد که با گفتن آن این کنسول دقیقا این فرماین را انجام می دهد. این فرامین صوتی قابلیت های اضافی هستند، ولی قابلیت کلیدی که منظور ماست، رابط کاربری بسیار نرم و روان این کنسول می باشد که تجربه ای فراتر از تصور می باشد. کارهایی مانند فشار دادن دکمه Guide در کنسول Xbox 360 و فشردن دکمه Y به تبع آن برای بازگشت به داشبورد و استفاده از یک اپ دیگر، در گذشته جا خواهند ماند و دیگر اثری از چنین کارهای خسته کننده ای وجود نخواهد داشت.

 

10 قابلیت ممتاز Xbox One

8. قابلیت های مجتمع Twitch و SmartGlass

در شرایطی که سونی با ایجاد امکان ارتباط بین PS4 و PS Vita برای بهره مندی از یک صفحه نمایش جانبی بسیار به خود می بالد، مایکروسافت با قابلیت SmartGlass در را به روی ابزار های جانبی دیگر باز کرده است. این قابلیت اختصاصی Xbox One با ابزارهای Windows 8 و Windows RT (شامل لپ تاپ ها و تبلت ها) و Windows Phone 8 (شامل اسمارتفون ها) کاملا سازگار است و امکان برقراری ارتباط می دهد. خارج از قلمرو مایکروسافت، SmartGlass با ابزارهای iOS و اندروید نیز سازگار است و به عده بسیار بیشتری امکان استفاده از صفحه نمایش دوم را می دهد. در کنار آن، مایکروسافت از Twitch برای استریم کردن ویدئوها از طریق DVR گیم پلی استفاده می کند. دکمه اشتراک PS4 احتمالا چنین قابلیت های درون ساختی نخواهد داشت که به کاربران خود ارائه کند.

10 قابلیت ممتاز Xbox One

9. شبکه ابری Xbox One

مایکروسافت از قابلیت وارد شدن به شبکه ابری (که امروزه بسیار باب شده است!) بسیار هیجان زده بود و در این باره اظهار کرد؛ آنلاین بودن 24 ساعته یکی از امکاناتی است که گیمرها را به سوی Xbox One می کشد. این شبکه موسوم به Xbox One Cloud می باشد. هر چند قاون چک در هر 24 ساعت توسط مایکروسافت حذف شد، ولی در صورت وجود خط اینترنت، Xbox ONe با تمام پتانسیل خود به صورت 24 ساعته می تواند در شبکه ابری فعالیت کند. سیصدهزار سرور مایکروسافت که برای Xbox One در نظر گرفته شده است که به طور مثال به توسعه دهندگان امکان به اشتراک گذاری کدهای جدید تر هوش مصنوعی را می دهد.

 

10 قابلیت ممتاز Xbox One

10. اچیومنت های جدید + اچیومنت های قدیم

اچیومنت (Achievement) های متنوع کنسول Xbox 360 یکی از مهم ترین عوامل وفادار ماندن هشت ساله گیمرها به این کنسول بود. مایکروسافت این اچیومنت ها و شبکه Xbox LIVE را برای Xbox One هم در نظر گرفته است و صرف نظر کردن از این اچیومنت ها مطمئنا برای هر گیمری سخت خواهد بود. با قول مایکروسافت مبنی بر نگهداشتن آن جوایز کوچک و اضافه کردن اچیومنت های جدید دلایل ما برای خرید Xbox One بیشتر و بیشتر می شود!

 

10 قابلیت ممتاز Xbox One

حرف آخر

هر دو کنسول Xbox One و PS4 مجهز به آخرین فناوری ها و سخت افزار های روز بوده ولی با این حال در زشت ترین کیس (بدنه) ممکن طراحی شده اند. مهم نیست! هر دو کنسول مزایای خاص خود را دارند. این به این معنی است که رقابت در نسل جدید بسیار شدیدتر از 8 سال گذشته خواهد بود. و در این رقابت توسعه دهندگان نوآور و گیمرهای واقعی، پیروز میدان خواهند بود.

10 قابلیت ممتاز Xbox One

 

 

0

6 نظر

 1. ممنون میلاد جان، همه نکات رو به خوبی نوشته بودی :inlove:
  امیدوارم نقشه قتل سونی همین جوری پیش بره!

  0

  1. میلاد کرمانشاهی

   موفقیت سونی در E3 به خاطر همین محدودیت های مایکروسافت بود که چشم همه رو بست. والا Xbox One واقعا ارزش 500 دلار رو داره.

   0

   1. البته قیمت Xbox One فقط به خاطر این زیاد تر از Ps4 هست که کینکت هم همزمان باهاش عرضه میشه.

    0

 2. خیلی ممنون از نویسنده ی عزیز و خسته نباشید به ایشون.
  همه مواردی که شما گفتید درسته اما باید صبر کنیم تا ببینیم درآینده چه اتفاقی میوفته مثله همین اطلاعیه ای که مایکروسافت داد و تمامی اون قوانین رو برداشت.

  0

 3. onlyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy xbox one
  یکی کنسول شیک و کلاسیک :-* :-* :inlove: :inlove:

  0

 4. واقعا هر دو کنسول بهترین هستند هر دو با بهترین طراحی و کم ترین نقص

  0

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

سومین قاتل گیگابایت با چیپست X79

مادربرد G1.Assassin 3 که در زمره حرفه ای