چین در تلاش برای جلب نظر صنایع پیشرفته حوزه تکنولوژی است

اخبار ، تکنولوژی ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱

دنیا هر روز در حال تغییر است و در این میان شرکت‌ها در تلاش هستند که نیاز این جامعه بزرگ را برطرف سازند. آن‌ها با ارائه محصولاتی رقابتی و جذاب سعی می‌کنند تا بخش بزرگ‌تری از بازار را از آن خود کنند. کشورها نیز دقیقا به همین ترتیب عمل می‌کنند. هر کشوری که بتواند تولید بیش‌تری داشته باشید و قادر به صادر کردن محصولات خود به کشورهای اطراف باشد، در نتیجه می‌تواند حرف‌های بیش‌تری برای گفتن در جوامع جهانی داشته باشد. امروزه قبل از تسلیحات نظامی، اقتصاد حرف اول را می‌زند. چین نیز به اهمیت این موضوع پی برده و سعی می‌کند نظر صنایع بیش‌تری را به‌سمت خود جلب نماید. با جذب شدن این صنایع اقتصاد چین قوی‌تر خواهد شد و در جنگ‌های تجاری آسیب‌های به‌مراتب کم‌تری می‌بیند.

پیش از هر چیزی بیایید به این موضوع بپردازیم که صنایع تا چه حد می‌توانند در قدرت‌مندتر شدن یک کشور کمک کنند. همان‌طور که می‌دانید در چندین دهه اخیر اقتصاد به رکن اصلی کشورهای توان‌مند تبدیل شده است. در حقیقت امروزه کشورهایی مثل آمریکا، چین و ژاپن حرف اول را می‌زنند. حضور صنایع و شرکت‌ها در این کشورها باعث قدرت‌مندتر شدن آن‌ها می‌شود. چراکه این صنایع اقدام به تولید محصولاتی می‌کنند و آن‌ها را به بازارهای جهانی عرضه می‌نمایند. این باعث می‌شود ضریب نفوذ و قدرت کشور مورد نظر در مناطق دیگر افزایش یابد. به‌طور مثال گفته می‌شود وقتی کالاهای یک کشور از مرزها عبور کنند، در واقع مرزهای آن کشور نیز گسترش می‌یابد. این بدان معناست کشورهای اطراف برای برطرف کردن نیاز خود کالای شما را می‌خرند و به این ترتیب زنجیره قدرت ارتقا می‌یابد. در این میان چین نیز یکی از تولیدکنندگان اصلی کره زمین محسوب می‌شود که روزانه میلیون‌ها کالا می‌سازد و به بازار عرضه می‌کند.

کشور چین با جمعیتی باورنکردنی با همتی خسته‌ناپذیر اقدام به تولید محصولاتی می‌کنند که نسبت به نمونه‌های اروپایی و آمریکایی قیمت کم‌تری دارند. این موضوع باعث شده تا امروزه در هر کشوری شاهد کالاهای چینی باشیم. حتی در کشورمان نیز این موضوع صدق می‌کند. بیش‌تر محصولات توسط چین ساخته شده‌اند و حتی بعضی از کالاهای اختصاصی کشورها نیز (مثل سوغاتی شهرهای مختلف) ساخت چین است. این مسئله قدرت زیادی را برای کشور چین به‌وجود آورده که نگرانی آمریکایی‌ها را برانگیخته است. برای همین آن‌ها جنگ تجاری تمام‌عیاری را با چینی‌ها رقم‌ زده‌اند. در حال حاضر تعرفه‌های سنگینی برای برخی از اقلام چینی قرار دارد و به‌عنوان شهروند آمریکا، کاربران باید مبلغ بیش‌تری برای خرید این نوع محصولات بپردازند یا با قیمت مشابه یا کم‌تری محصولات آمریکایی را خریداری نمایند. این موضوع هم باعث تضعیف رقیب بزرگی مثل چین خواهد شد و هم موجب رشد و توسعه اقتصاد کشور خواهد شد. با این همه کشور چین با مشکل دیگری نیز روبه‌رو است. این منطقه بزرگ با این‌که همیشه تولیدکننده‌ای پرآوازه در جهان بوده است، اما هیچ‌وقت یک تولیدکننده تکنولوژی نبوده است. در حقیقت همیشه جای خالی صنایع پیشرفته فعال در جوزه تکنولوژی در این کشور حس می‌شود. اغلب فن‌آوری‌هایی که در کشور چین دیده می‌شود، پیش از آن در کشورهایی مثل ژاپن یا آمریکا تولید شده‌اند و برای ساخت انبوه به کشور مذکور روانه شده‌اند. یکی از معروف‌ترین مثا‌ل‌ها شرکت اپل است. آی‌فون‌ها در کالیفرنیای آمریکا طراحی می‌شوند، اما تولید انبوه آن‌ها در کشور چین انجام می‌شود. اما این موضوع در شرف تغییر است.

دولت چین برنامه دارد تا با ارائه تسهیلات نظر صنایع پیشرفته فعال در حوزه تکنولوژی یا همان High-Tech را به‌سمت کشور خود جلب نماید. با این کار به‌جرات می‌توان گفت کشور چین در مدت کوتاهی به یکی از تولیدکننده فن‌آوری تبدیل خواهد شد و در این زمینه در کنار ژاپن و ایالات متحده آمریکا قرار خواهد گرفت. این بدان معناست که محصولاتی جذاب‌تر و با کیفیتی بالاتر از سوی چینی‌ها به بازار عرضه خواهد شد که از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند. ممکن است این قابلیت‌ها حتی در محصولات آمریکایی نیز دیده نشوند و برای همین چین قصد دارد صنایع پیشرفته بیش‌تری را در خاک خود جای دهد.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا کشور چین می‌تواند نظر صنایع پیشرفته فعال در بخش تکنولوژی را جلب نماید؟ آیا چین تنها یه تقلیدکننده باقی خواهد ماند یا تبدیل به یکی از کشورهای تولیدکننده فن‌آوری خواهد شد؟ خوشحال خواهیم شد که تجربیات و نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید