فیسبوک پیمانکاران انسانی را جهت شنود پیام‌های صوتی استخدام کرده است

اخبار ، اینترنت و شبکه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰

طبق گزارش جدیدی از بلومبرگ، فیسبوک برای بررسی و رونویسی کلیپ‌های صوتی کاربران خود، پیمانکاران شخص ثالث را استخدام کرده است. فیسبوک ادعا می‌کند که از یک هفته پیش‌تر، استفاده از کارگران انسانی برای بررسی کلیپ‌های صوتی را متوقف کرده است. این شرکت خاطر نشان کرد که پیش‌تر این پیمانکاران را استخدام کرده تا بررسی کنند که آیا مکالمات ناشناس در اپلیکیشن Messenger به‌درستی رونویسی شده‌اند یا خیر؟

از سال ۲۰۱۵، Messenger ویژگی خاصی را برای تبدیل کلیپ‌های صوتی به متن ارائه داده است، البته این قابلیت به‌طور پیش‌فرض، غیرفعال است. فیسبوک ادعا می‌کند که فقط کلیپ‌های صوتی کاربرانی که از این ویژگی استفاده کرده‌اند، توسط این پیمانکاران بررسی شده است. با این حال، با توجه به صفحه پشتیبانی این شبکه اجتماعی، حتی اگر یک نفر در چت شما، به فیسبوک رضایت داده باشد که مکالمات را رونویسی کند، آنگاه تمامی کلیپ‌های صوتی، بدون توجه به ارسال‌کننده آن‌ها، ترجمه خواهند شد.

با توجه به اینکه، نه در صفحه پشتیبانی و نه در شرایط خدماتی فیسبوک، به بررسی کلیپ‌های صوتی توسط انسان، اشاره نشده است، بنابراین، این یافته‌ها می‌توانند نگران کننده باشند. قابلیت Voice to Text، از یادگیری ماشینی بهره می‌برد. بر اساس صفحه پشتیبانی فیسبوک، هرچه بیشتر از این ویژگی استفاده کنید، این قابلیت عملکرد بهتری را از خود نشان خواهد داد.

مایکروسافت، اپل، گوگل و آمازون، همگی از نیروی انسانی جهت شنود کلیپ‌های صوتی استفاده می‌کنند.

طبق گزارش بلومبرگ، فیسبوک ادعا می‌کند که سیستم‌های آن شرکت به طور خودکار، محتوا و ارتباطات کاربران را  تجزیه‌وتحلیل می‌نمایند. این متن، هیچ اشاره‌ای به نیروی انسانی دخیل در بررسی محتوا نمی‌نماید. فیسبوک،  فروشندگان شخص ثالث را در شرایط خدمات خود، به عنوان «حامیان کسب‌وکار» معرفی می‌نماید؛ کسانی که وظیفه تجزیه‌و‌تحلیل شیوه استفاده از محصولات این شرکت را برعهده دارند اما به‌روشنی مشخص نمی‌کند که این موضوع، انسان‌ها را نیز در بر می‌گیرد یا خیر؟

این گزارش پس از آن منتشر شد که گوگل، اپل، مایکروسافت و آمازون، همگی از پیمانکاران انسانی، جهت گوش دادن به صداهای ضبط شده توسط دستیارهای صوتی خود، استفاده می‌کردند، بدون اینکه صریحاً، این موضوع را با کاربران خود در میان بگذارند. آمازون از آن زمان به کاربران خود اجازه داده که از این کار جلوگیری نمایند، در حالی که گوگل، از اقدام خود دفاع می‌کند؛ با این ادعا که این روند به Google Assistant کمک می‌کند تا قابلیت‌های چند زبانه داشته باشد. از طرف دیگر، اپل در هفته گذشته اعلام کرد که استفاده از پیمانکاران انسانی را جهت بررسی مکالمات سیری (Siri) متوقف کرده است و به‌زودی به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا از این ویژگی، امتناع نمایند.

اگرچه تئوری‌های توطئه در رابطه با شنود مخفیانه مکالمات توسط  فیسبوک، چندین سال است که وجود دارند، اما باید توجه داشت که گزارش بلومبرگ، ادعا نمی‌کند که فیسبوک در واقع، چنین کاری را انجام داده باشد. در حالت تئوری، پیمانکاران شخص ثالث، اجازه شنود کلیپ‌های صوتی را داشتند، البته این اجازه را کاربران مورد‌نظر به آن‌ها داده بودند. فیسبوک دقیقاً این موضوع را برای کاربران روشن نکرده است که چه کسی رونوشت کلیپ‌های صوتی آن‌ها را ایجاد می‌کند.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید