پروژه Wattway کشور فرانسه به شکست انجامید

اخبار ، اخبار خودرو ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

قرار بود Wattway در کشور فرانسه، آینده تولید انرژی برق باشد، اما در نهایت، به‌عنوان یک مزاحم گران‌قیمت، به کار خود پایان داد.

چند سال پیش، مردم از ایده تبدیل جاده‌ها به پنل‌های خورشیدی، غافلگیر شده بودند. چندین ایده رقیب در مورد چگونگی پیاده‌سازی این فناوری وجود داشتند و حتی دو پروژه آزمایشی نیز ساخته شدند.

یکی از این پروژه‌ها، Wattway کشور فرانسه بود که در سال ۲۰۱۶ میلادی در خارج از Tourouvre au Perch، واقع در نرماندی فرانسه ساخته شد و طبق گزارشی که روز جمعه توسط Popular Mechanics منتشر شده است، حتی سرسخت‌ترین طرفداران آن نیز، این پروژه را یک شکست توصیف کرده‌اند.

خطای این ایده جالب از کجا بود؟ به نظر می‌رسد که توسعه‌دهندگان این پنل‌های خورشیدی، جاده‌ها را در مناطق روستایی نزدیک به مزارع، به اندازه کافی مستحکم نساخته‌ بودند.

این جاده‌های خورشیدی، از پنل‌های مخصوصی که حاوی نوعی سیلیکون ویژه هستند، ساخته شده‌اند. این جاده‌ها، به‌عنوان یک سطح محرک عمل می‌کنند. در حالی که طراح آن، یعنی شرکت Colas، ادعا می‌کرد که این پنل‌ها در مقابل یک نیمه کامیون مقاوم هستند اما به نظر می رسد که تراکتورهای کشاورزی به‌اندازه‌ای سنگین بوده‌اند که باعث خرابی و ترک‌برداشتن لایه سیلیکونی زیر این جاده‌ها شده‌اند.

جاده‌های Wattway صدای بلندی دارند. در واقع چنان بلند، که دولت محلی مجبور شده است برای کاهش سروصدای ناشی از این جاده‌ها، سرعت رفت‌و‌آمد را به ۷۰ کیلومتر بر ساعت (حدود ۴۳ مایل بر ساعت) محدود نماید. بنابراین، به نظر می‌رسد که پروژه Wattway در ایفای نقش یک جاده، به شکست انجامیده است اما در تولید انرژی خورشیدی چطور؟

متأسفانه طبق گفته طراحان این سیستم، قرار بود این جاده‌ها ۷۹۰ کیلووات ساعت انرژی، در طول یک‌روز تولید نمایند، که این مقدار معادل تقریباً ۱۰٫۵ تسلای مدل ۳s، آن هم در حالت رانندگی مسیرهای طولانی، به شمار می‌رود. این آمار برای یک کیلومتر از این جاده‌ها، بسیار عالی به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟

تابلوهای خورشیدی، حتی در اندازه‌های کوچک مانند تصویر بالا، بهترین کارایی را هنگامی دارند که مستقیماً رو به خورشید قرار داده شوند. این ویژگی یکی از دلایل شکست پروژه Wattway را نشان می‌دهد.

 

 

خب، انگار که طراحان Wattway، این واقعیت را نادیده گرفته‌اند که اگرچه بعضی از مناطق فرانسه ممکن است بسیار آفتابی باشند اما لزوماً نرماندی یکی از آن‌ها نیست. طبق مقاله PopMech، منطقه‌ای که در آن جاده‌های Wattway قرار داشتند، به‌طور متوسط ​​حدود ۴۴ روز در سال، از تابش شدید نور خورشید بهره می‌برد.

دو مسئله در اینجا وجود دارند؛ یکی اینکه، با توجه به حرکت وسایل نقلیه بر روی سطح این جاده‌ها، همواره قسمت‌هایی از جاده در سایه قرار می‌گیرد و دومی اینکه، یک جاده مسطح در زاویه‌ای ایده‌آل برای جذب انرژی خورشیدی قرار ندارد و شما برای نیل به این هدف، باید هزینه زیادی را متحمل شوید.

در آخر باید بگوییم که بهتر است این هزینه تقریباً ۵٫۵ میلیون دلاری، صرف نصب صفحات خورشیدی بر روی پشت‌بام خانه‌هایی شود که در مناطقی مانند نیس یا کن قرار دارند.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید