اپل به‌صورت مخفیانه، یک فناوری جدید را به گوشی‌های خود افزوده است

اخبار ، موبایل و تبلت ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۵

در مدل جدید آیفون چیزی وجود دارد که اپل آن را به‌طور خلاصه، در طول رویداد معرفی محصولات جدید خود در هفته گذشته معرفی کرده است، و البته ما در مورد شارژ بی‌سیم دوجانبه صحبت نمی‌کنیم.  آخرین و بزرگترین گوشی‌های همراه اپل، یک تراشه جدید به نام U1 را در خود جای داده‌اند. در این صورت، تراشه U1 چه کاری انجام می‌دهد؟ این تراشه به تلفن‌ها امکان دسترسی به فناوری معروف به پهنای‌باند بسیار وسیع (UWB) را می‌دهد. با استفاده از این فناوری، امواج رادیویی بسیار کوتاه‌ ارسال شده و بدین‌صورت، زمان طی شده بین دستگاه‌‌ها اندازه‌گیری می‌شود. فناوری UWB به صاحب آیفون ۱۱ در یافتن یک تلفن، یک سگ گم‌ شده، یک دسته‌کلید و غیره… کمک خواهد کرد.

به نظر می‌رسد که این قابلیت به کمک برچسب‌های شایعه شده اپل کار کند، و اگر اپل چنین محصولی را عرضه نماید، احتمالاً همین محصول باشد. پتانسیل این ویژگی فراتر از پیدا کردن برچسب‌ها است. اپل در وب‌سایت خود به این موضوع اشاره کرد و می‌گوید:

تراشه جدید U1 از فناوری UWB جهت آگاهی محیطی استفاده می‌‌نماید؛ که این ویژگی به آیفون ۱۱ اجازه می‌دهد تا محل دقیق خود را نسبت به سایر وسایل جانبی دارای U۱، که در همان نزدیکی قرار دارند، پیدا نماید. این اقدام همانند افزودن یک حس جدید به آیفون است و این مهم، منجر به قابلیت‌های شگفت‌انگیزی خواهد شد.

اکنون این فناوری می‌تواند برای قرار دادن کاربران آیفون در صدر لیست AirDrop مورد استفاده قرار گیرد. این تکنولوژی به‌طور بالقوه می‌تواند به شما این امکان را بدهد که به خودروی خود نزدیک شده و به‌طور خودکار و بدون نیاز به فشار دادن یک دکمه (البته تا زمانی که آیفون خود را به‌همراه داشته باشید) درب آن را باز نمایید. زمانی که شما به مقصد بعدی خود می‌رسید و اتوموبیل را ترک می‌نمایید، همزمان با دور شدن شما، خودرو نیز به‌صورت خودکار قفل خواهد شد. وقتی هم که به خانه رسیدید و به سمت در حرکت کردید، چراغ‌ها به‌طور خودکار روشن می‌شوند و راه‌رو را روشن می‌نمایند. در حالی که دستگاه‌های مجهز به بلوتوث می‌توانند در عرض دو ثانیه بر یک مکان مشخص تمرکز نمایند، دستگاه‌های مجهز به UWB، این کار را هزار بار سریع‌تر انجام خواهند داد. علاوه بر این، بلوتوث به‌اندازه UWB دقیق نیست و قطعاً مانند UWB، از قابلیت‌های رمزنگاری ایمن نیز بهره‌ نمی‌برد.

در حال حاضر، تراشه U۱ به کاربران آیفون امکان می‌دهد که دستگاه خود را در یک آیفون دیگر علامت‌گذاری کرده و سپس آن را در بالای فهرست AirDrop خود قرار دهند. در حالی که اپل طی سه‌شنبه گذشته، اشاره‌ای صریح به U1 یا UWB نکرد، این تراشه بر روی یک صفحه‌نمایش در پشت سر رئیس بازاریابی این شرکت، یعنی فیل شیلر (Phil Schiller)، همزمان با صحبت او درباره ویژگی‌های iPhone 11 Pro ظاهر شد. اپل اعلام کرد:

تراشه جدید U1 از فناوری پهنای‌باند فوق وسیع جهت آگاهی محیطی استفاده می‌کند، که این قابلیت به آیفون اجازه می‌دهد تا به‌طور دقیق، سایر دستگاه‌های شرکت اپل را که به این تراشه مجهز هستند، پیدا نماید. این موضوع شبیه افزودن یک حس جدید به گوشی‌های هوشمند این شرکت است. شما می‌توانید با استفاده از تراشه U1 و سیستم‌عامل iOS 13، گوشی هوشمند یک شخص را علامت‌گذاری کنید و سپس AirDrop، دستگاه موردنظر را اولویت‌بندی خواهد کرد و بدین‌شیوه، شما می‌توانید سریع‌تر فایل‌ها را به اشتراک بگذارید، و این فقط شروع کار است.

تراشه U1 به خانواده پردازنده‌های سری A (که توان پردازشی اصلی این گوشی‌ها را تأمین می‌نمایند) و همچنین سری M (که حالت‌های رانندگی، پیاده‌روی، دویدن و همچنین خواب کاربر را تشخیص می‌دهند) می‌پیوندد. در حالی که این غول فناوری، کار زیادی را در رابطه با خود این تراشه انجام نداده، اما در رابطه با ثبت اختراعات مرتبط با فناوری UWB، کار زیادی را پیش‌رو خواهد داشت.

یک سازنده تراشه به اسم Decawave، یکی از چندین شرکت دخیل در ساخت UWB به شمار می‌رود. مایکل ویوت (Mickael Viot)، معاون بازاریابی این شرکت می‌گوید که UWB می‌تواند بر مکان‌های چهار اینچی متمرکز شود و تحت شرایطی خاص نیز می‌توان این دقت را به دو اینچ بهبود بخشید. برای دستیابی به این حساسیت، UWB تا ۱ میلیارد پالس در ثانیه را انتقال می‌دهد. این فناوری در حقیقت، در داخل پدهای شانه بازیکنان NFL جهت بازپخش فوری، و همچنین در شرکت‌هایی مانند بوئینگ، جهت برچسب زدن و ردیابی ابزارآلات کف کارخانه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر چیزی که اپل در بلندمدت در رابطه با این تراشه در ذهن داشته باشد، از تراشه به‌کار رفته در آیفون iPhone 11 ،iPhone 11 Pro و iPhone 11 Max آغاز می‌شود.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید