ماهواره ظفر، برای قرارگیری در مدار تحویل سازمان فضایی شد

اخبار ایران ، فضا ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵

صبح امروز (یکشنبه) در دانشگاه علم و صنعت ایران و با حضور دکتر براری رییس سازمان فضایی، دکتر زاهدی نماینده مجلس شورای اسلامی و دکتر ذاکری رییس دانشگاه علم و صنعت قرارداد تحویل ماهواره ظفر به وزارت ارتباطات، به امضا شد.

این مراسم قرار بود با حضور وزرای علوم، ارتباطات و دفاع برگزار شود که هیچ کدام از وزیران در این مراسم حضور پیدا نکردند.

ماهواره‌‌های ظفر توسط دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شد ‌و از ماموریت‌های  ظفرهای ۱ و ۲ می‌توان به تهیه نقشه کاربری اراضی، تهیه نقشه پایش توسعه شهری، تهیه نقشه پایش تغییرات در عرصه‌های طبیعی و جنگلی، تهیه نقشه پهنه‌ بندی و پایش تغییرات دریاچه‌های دائمی و فصلی، شناسایی مناطق تخریب شده بعد از بحران در نواحی شهری و به ‌روزرسانی نقشه‌های ساختاری مانند شناسایی گسل‌ها و چین‌ها اشاره کرد.

حسین بلندی، رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ویژگی‌های ماهواره‌ ظفر تشریح کرد و گفت:

 این ماهواره سنجشی  ۱۱۳ کیلوگرمی می‌تواند حداقل یک سال و نیم در مدار‌ بماند و مأموریت تصویربرداری و ذخیره اطلاعات را انجام دهد، همچنین این ماهواره می‌تواند به ‌صورت واقعی اطلاعات را ذخیره کند و پیام را به‌ صورت ارتباط صوتی یک ‌طرفه بین دو کاربر ارسال کند.

حسین بلندی درمورد توان نقشه برداری این ماهواره افزود:

 این ماهواره توان تهیه نقشه کاربری اراضی، تهیه نقشه پایه، تهیه نقشه پایش توسعه شهری، تهیه نقشه مرز پهنه‌های کشاورزی، تهیه نقشه پایش تغییرات در عرصه‌های طبیعی و جنگلی، تهیه نقشه پهنه ‌بندی و پایش تغییرات دریاچه‌های دائمی و فصلی، شناسایی مناطق تخریب‌ شده بعد از بحران در نواحی شهری، به‌ روزرسانی نقشه‌های ساختاری (شناسایی گسل‌ها و چین‌ها) را دارد.

در ادامه این مراسم مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی با تأکید بر اینکه برای توسعه فضایی باید جامعه از ظرفیت و فواید صنعت فضایی آگاه شود و به همین دلیل کاربردی کردن این صنعت در اولویت قرار گرفته است و تلاش خود را می‌کنیم تا فناوری فضایی را به جامعه بشناسانیم تا منجر به توسعه بازار صنعت فضایی شود.

رئیس سازمان فضایی گفت:

 ماهواره سنجشی ظفر با قدرت تفکیک تصاویر ۲۲٫۵ متر از امروز فرایند آمادگی برای در مدار قرار گرفتن را آغاز می‌کند و امیدواریم با تجربه‌ای موفق حاصل از پژوهش‌های تولید ماهواره تا سال ۱۴۰۴ موفق به ساخت ماهواره سنجشی با قدرت تفکیک تصاویر یک متر برسیم.

پرتاب ماهواره و موشک یکی از پرچالش‌ترین و پرمخاطره‌ترین اقدامات بشر است. در همین حال، فناوری‌ فضایی از فناوری‌های راهبردی محسوب می‌شود و این فناوری آنچنان پیشرفته است که برای یک بار موفقیت در آن، باید چندین بار شکست را نیز تجربه کرد؛ لذا امید می‌رود این بار پرتاب ماهواره‌ی ظفر با موفقیت روبرو شود.

شایان ذکر است که سال گذشته ماهواره «پیام» دانشگاه صنعتی امیرکبیر که به منظور انجام مأموریت تصویربرداری ساخته شده بود، به فضا پرتاب شد، البته پرتابی که نتیجه آن عدم قرارگیری ماهواره در مدار مربوطه بود و می توان گفت عملا پروژه‌ی پرتاب ماهواره پیام با شکست مواجه شد.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید