جهرمی: با انتشار اطلاعات کرونا در یک سایت، قطعا اطلاع‌رسانی بهتری صورت می‌گیرد

اخبار ایران ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۹

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که جلوگیری دسترسی مردم به رسانه‌های اجتماعی در کشور سبب شده تا امکان پاسخگویی به پروپاگاندای جامعه غرب علیه ایران گرفته شود. همچنین او اعلام می‌کند که اگر فضای مجازی قانونمند نشده به این خاطر است که هنوز کشور فضای مجازی و مخصوصا رسانه‌های اجتماعی را به رسمیت نمی‌شناسد.

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه‌هایی که در وزارت ارتباطات برای پیش‌روی به سمت اقتصاد دیجیتال دارد از مقاومت‌های گسترده در این زمینه گفت و اینکه در ایران کسانی که مقاومت می‌کنند نسبت به کسانی که در تلاش برای ایجاد تغییر هستند قدرت بیشتری دارند.

محمد جواد آذری جهرمی ، صبح روز یکشنبه ( ۴ اسفند) با حضور در برنامه زنده باد زندگی به ارائه توضیحاتی در مورد ارتباطات در فضای مجازی پرداخت. وزیر ارتباطات اصلی‌ترین چیزی که حالا در فضای مجازی به ضرر ایرانیان تبدیل شده را جلوگیری از دسترسی مردم به برخی شبکه‌های اجتماعی عنوان کرد بیان نمود:

جامعه غربی علیه ایران در فضای مجازی پروپاگاندا به راه می‌اندازد؛ اما چون مردم ما در همان فضای مجازی دسترسی به سرویس‌های بین‌المللی را ندارند پس نمی‌توانند به این پروپاگاندا پاسخ دهند. در یک زمانی به خاطر گل به خودی که زدیم جلو پاسخ مردم در این فضا به تبلیغات جامعه غرب علیه کشور را گرفتیم.

محمدجواد آذری جهرمی در مورد انحصاری که در زمینه اطلاع ‌رسانی در کشور وجود دارد تصریح کرد:

در حال ‌حاضر تنها اتکای ما برای اطلاع ‌رسانی و خبررسانی صداوسیما است. درست است که این سازمان زحمات زیادی می‌کشد اما نباید از تاثیر رسانه‌های اجتماعی در این زمینه هم غافل شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه نزدیک به دو سال است که برای باز کردن فعالیت در فضای مجازی تلاش کرده، اعتراف کرد که تا کنون هیچ‌ کدام از این تلاش‌ها باعث از بین بردن موانع برای دسترسی آزاد کاربران به رسانه‌های اجتماعی نشده است.

در ادامه این برنامه مجری با اعلام اینکه فضای مجازی در کنار آزادی که به همراه دارد، هرج و مرج‌هایی را هم با خود به همراه داشته است از قانونمند نبودن این فضا انتقاد کرد که وزیر ارتباطات قانومند نشدن این فضا را به این موضوع ارتباط داد که هنوز کشور فضای مجازی و مخصوصا رسانه‌های اجتماعی را به رسمیت نمی‌شناسد.

وزیر ارتباطات در ادامه این بحث افزود:

 اگر از ایمیل، سرویس‌های VOD، IPTV و غیره در فضای مجازی بگذریم که قانون خودشان را دارند در حوزه‌های دیگر فضای مجازی که هم‌اکنون جزو حوزه اصلی به شمار می‌آیند، یعنی رسانه‌های اجتماعی، چون آنها را به رسمیت نشناخته ایم پس قانونی نیز برای آنها نداریم.

جهرمی با اعلام اینکه به لحاظ رسانه ایران تک رسانه است و در قانون اساسی هم انحصار صوت و تصویر فراگیر به صدا و سیما داده شده تصریح کرد:

ما هنوز نتوانسته‌ایم از قدرت شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به درستی استفاده کنیم. برای نمونه در مورد شیوع ویروس کرونا اگر وزارت بهداشت وب‌سایت مخصوصی راه‌اندازی می‌کرد که می‌توانست نقاط آلوده کشور را در آن در کنار دستورالعمل‌های ویژه با مردم به اشتراک بگذارد و مردم هم با عضویت در آن اطلاعات مشخص را اطلاع‌ رسانی می‌کردند و یا اطلاعات به آنها پیامک می‌شد، لازم نبود که برای انتشار یک خبر اشتباه در فضای مجازی دست به تایید یا تکذیب بزنند.

در بخش‌ دیگری از این برنامه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارائه آماری از وضعیت توسعه دولت الکترونیکی اعلام کرد که از نظر زیرساخت شبکه پروژه دولت الکترونیکی بدون مشکل پیش می‌رود؛ اما آنچه باعث شده تا پیشرفت این پروژه با مشکل مواجه شود مقاومت دستگاه‌ها در زمینه تبادل اطلاعات با یکدیگر است.

وزیر ارتباطات با اشاره به سرمایه‌ گذاری عظیم دولت و بخش خصوصی برای اجرای دولت الکترونیکی گفت:

تاکنون نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌های این پروژه از سمت دولت سرمایه‌گذاری شده و در کنار ما بخش خصوصی نیز سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه انجام داده است. با این سرمایه‌گذاری‌ها حالا میزان ۳۰۰ هزار کاربر ایرانی که در سال ۱۳۹۲ با گوشی به پهنای باند (۳G) دسترسی داشتند به ۷۰ میلیون کاربر رسیده است و ۸۰ درصد روستاهای کشور نیز به خدمات نسل ۳G و ۴G دسترسی دارند که این اتفاق بسیار بزرگی است.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید