دریافت مالیات از تبلیغ‌دهندگان به گوگل

اخبار ایران ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۹

پیشنهاد دریافت مالیات از اشخاص حقیقی و حقوقی تبلیغ‌دهنده در سامانه‌های برخط خارجی هم‌چون گوگل از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ مطرح شد.
براساس پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس اشخاص حقیقی و حقوقی که تبلیغات خود را از طریق خدمات تبلیغی گوگل انجام می‌دهند تا معادل ۵۰ درصد کل مبلغ پرداختی به این شرکت را موظف هستند به خزانه‌داری کشور واریز کنند.
در صورت تصویب پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها از سوی نمایندگان مجلس و در نهایت تصویب شورای نگهبان، عملا تمامی تبلیغ‌‌دهندگان ایرانی که تبلیغ کالا و خدمات خود را بر بستر گوگل انجام می‌دهند باید ۵۰ درصد مبلغ پرداختی به گوگل را به خزانه‌داری کشور واریز کنند.
این پیشنهاد به‌ صورت اصلاحیه‌ای برای بند الحاقی تبصره ۱۵ مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۹ مبنی بر اخذ عوارض از خدمات دیجیتالی از سوی مرکز پژوهش های مجلس ارائه شده است. کمیسیون تلفیق بودجه در اصلاحیه خود روی تبصره ۱۵ لایحه بودجه بندی را اضافه کرده بود که طبق آن اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی، علاوه بر قیمت هر پیامک مبلغ ۱۰ ریال از استفاده کنندگان خدمات مزبور دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور بپردازند.
حال مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد داده تا علاوه بر اخذ عوارض یا مالیات از ارائه دهندگان خدمات مخابراتی به ازای ارسال پیامک از تبلیغ‌دهندگان بر بستر گوگل نیز مالیات اخذ شود. در پیشنهاد ارائه شده از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس تمایز آشکاری میان تبلیغ دهنده و شرکت واسط گیرنده تبلیغ قائل نشده است؛ اما گمان می‌رود با توجه به ذکر عبارت افراد حقیقی یا حقوقی در متن پیشنهادی عملا تمامی افراد یا شرکت‌هایی که مستقیما خود از سرویس تبلیغاتی گوگل استفاده می‌کنند یا با کمک یک واسط از این خدمات استفاده می‌کنند باید ۵۰ درصد مبلغ را به عنوان مالیات پرداخت کنند.
برای اجرایی شدن این طرح نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید شرکت‌هایی که از تبلیغات این بسترهای همچون گوگل استفاده می‌کنند را شناسایی و آنان را به سازمان امور مالیاتی معرفی کند.
در نهایت مقرر شده تا درآمد حاصل از این بخش ۲ هزار میلیارد تومان جهت انجام امور معلولان و کودکان خیابانی در اختیار سازمان بهزیستی قرار بگیرد.
براساس این گزارش یکی از راه‌های تبلیغ در فضای مجازی تبلیغ جستجوگرهای اینترنتی است. طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس جستجوی اینترنتی در ایران به طور انحصاری در اختیار گوگل قرار دارد.
مرکز پژوهش‌های مجلس در حالی این گزارش را به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه داده است که شرکت گوکل حدود ۳۰۰ هزار تومان تا ۶۰ میلیون تومان از هر کسب ‌و کار برای تبلیغات دریافت می‌کند. براساس تحقیق مرکز پژوهش‌های مجلس، اگر به طور متوسط هزینه تبلیغ در شرکت گوگل ۵ میلیون تومان باشد و هر شرکت تنها یک بار به گوگل تبلیغ سفارش دهد و سالانه این شرکت از محل تبلیغات شرکت‌های ایرانی هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب می‌کند.
بررسی بودجه ۹۹ توسط مرکز پژوهش‌ها در حالی انجام می‌شود که کلیات بودجه ۹۹ در صحن علنی روز گذشته (۵ اسفند) مجلس رد شد؛ اما در جلسه غیرعلنی امروز (۶ اسفندماه) مجلس در مورد بودجه ۹۹، با تصمیم نمایندگان، دولت و کمیسیون تلفیق با هماهنگی یکدیگر بودجه ۹۹ را مورد بررسی قرار دهند.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید