مدیرعامل سیب‌اپ: اطلاعات بخشی از کاربران فاش شده است

اخبار ایران ، هک و امنیت ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵

روزهای پایانی تعطیلات نوروز ۱۳۹۹، به نفوذ اطلاعات کاربران ایرانی در اینترنت همراه شده است. امروز (۱۳ فروردین) هم در ادامه اتفاقات روز گذشته در مورد فاش شدن اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر ایرانی تلگرام، خبر رسید که اطلاعات ۵ میلیون کاربر سیب‌اپ، پلتفرم ارائه اپلیکشن‌ برای ios نیز افشا و در اینترنت به فروش می‌رسد. حالا مدیرعامل سیب‌اپ، فاش شدن  اطلاعات کاربران را تایید می‌کند، اما فروش اطلاعات تمامی ۵ میلیون کاربر این پلتفرم را واقعی نمی‌داند.

سیب‌اپ در بیانیه‌ای که امروز بعد از انتشار خبر درز اطلاعات کاربرانش منتشر کرده دلیل این اتفاق را پیکربندی اشتباه فایروال روی یکی از ابزارهای که در جست‌وجوی اپلیکیشن‌ها برای قسمتی از کاربران مورد استفاده قرار می‌گرفت اعلام کرد.

سینا شیری، مدیرعامل سیب‌اپ، در مورد جزییات این اتفاق و این که اطلاعات چه تعداد از کاربران این پلتفرم فاش شده است، بیان نمود:

هنوز در حال بررسی دقیق این اتفاق هستیم و در ساعت اولیه امروز تنها بخشی که باعث درز این اطلاعات شده را پیدا و جلوی نفوذ از این طریق به سیب‌اپ را گرفته‌ایم.

مدیرعامل سیب‌اپ در ادامه صحبت‌های خود گفت:

ابعاد دقیق این اتفاق در حال بررسی است و از آنجا که این نفوذ به دیتابیس اصلی سیب‌اپ نبوده، فقط اطلاعات آن بخش از کاربرانی در سیب‌اپ درز پیدا کرده که با استفاده از ابزاری در سیب‌اپ به جست‌وجو در این پلتفرم می‌پرداختند.»

سینا شیری هم چنین اعلام می‌کند که فعلا مشخص نیست اطلاعات چند درصد از کاربرانش در این زمینه درز پیدا کرده اما ادعای مطرح شده برای فروش اطلاعات ۵ میلیون کاربر خود را نیز تکذیب می‌کند.

آنطور که سیب‌اپ در بیانیه‌ خود اعلام کرده در این افشا اطلاعات تنها بخشی از ایمیل‌ها و شماره‌تلفن‌های کاربرانش افشا شده است.

مدیرعامل سیب‌اپ، در پاسخ به این سوال که آیا قرار است در این زمینه به کاربرانی که اطلاعاتشان افشا شده اطلاع‌رسانی صورت بگیرد یا خیر، اظهار کرد:

هنوز در این زمینه تصمیمی گرفته نشده، چون در حال بررسی دقیق ماجرا هستیم. ولی به صورت کلی اسم و ایمیل کاربران اختیاری در سیب‌اپ ثبت می‌شود و برای ثبت این اطلاعات کاربران هیچ اجباری ندارند. چیزی که بیشتر باعث نگرانی شده شماره تلفن برخی کاربران است که در این اتفاق افشا شده است. حالا هم به دنبال راهی برای جبران این خسارت به این دست از کاربران هستیم.

براساس گفته‌های، سینا شیری تنها ۵ درصد از ۵ میلیون کاربر این پلتفرم اسم و ایمیل خود را در سیب‌اپ ثبت کرده‌اند.

در این میان امیر ناظمی، رییس سازمان فناوری و معاون وزیر ارتباطات، در پاسخ به کاربری که منتقد وضعیت امنیت کاربران در فضای مجازی شده، اعلام می‌کند که سازمان فناوری مسئول پاسخگویی به این حوادث نیست و وظیفه امنیت بخش کسب‌وکار با نیروی انتظامی است.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید