پاسخ وزیر ارتباطات درباره سرعت اینترنت

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در اعتراض کاربران به کندی سرعت اینترنت مسئله نیاز به باند فرکانسی را مطرح کرد که  در اختیار صدا و سیما بوده و مذاکرات برای آزادسازی آن هنوز به نتیجه‌ای بدست نیامده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عصر امروز چهارشنبه (۱۳ فروردین‌ماه) در حساب توییتر خود و در پاسخ به کاربری که گفته، اگر قطعی اینترنت دست شما نبود، حداقل مسئولیت وضعیت کندی اینترنت را بپذیرید، گفت:

مسئولیت می‌پذیریم، تلاش هم کردیم.  ‌مصرف اینترنت نسبت به یکم اسفندماه سال قبل حدودا ۲/۵ برابر شده است.  ‌از اول هفته‌ نصب ۸۰۰ هزار پورت اینترنت VDSL در تهران آغاز شده است که ظرف مدت یک ماه به پایان می‌رسد.

‌محمد جواد آذری جهرمی، افزود:

موبایل را ارتقا دادیم اما ارتقا شبکه‌ موبایل به باند فرکانسی نیاز دارد که فعلا در اختیار صداوسیماست و تا زمانی که فرکانس آزاد نشود، ظرفیت بالاتر نمی‌رود.

آینده فناوری در گرو باند فرکانسی ۷۰۰ – ۸۰۰ است. تکنولوژی اصلی که در آینده با آن روبه‌رو می‌شویم ۵G  (نسل پنجم ارتباطات) است که بستر ارتباطات با یوزکیس‌های IOT (اینترنت اشیا) به حساب می‌آید.  IOT با اتصال (connectivity) بسیار بالا معنا پیدا می‌کند که زیرساخت مورد نیاز آن صرفا با استفاده باند فرکانسی ۷۰۰-۸۰۰  مهیا می‌شود. باندی که سال‌هاست در انحصار صدا و سیما قرار دارد و مذاکره بر سر آزادسازی آن تا این لحظه به ثمربخش نبوده است.

صدا و سیما تنها از ۲۶ درصد باند فرکانسی ۸۰۰-۷۰۰ مگاهرتزی را که در اختیار دارد، استفاده می‌کند و بقیه آن قابل آزادسازی و استفاده در بخش‌های دیگر است.

اواخر بهمن‌ماه سال ۹۷ نیز طرحی برای آزادسازی فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز مطرح شد که کمیسیون تلفیق، مصوبه کمیسیون صنایع را در خصوص آزادسازی فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ که در اختیار سازمان صدا و سیما است، رد کرد.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید