سامانه تعاملی مقابله با رخدادهای امنیتی فضای سایبری راه‌اندازی شد

اخبار ایران ، هک و امنیت ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱

نخستین سامانه تعاملی مقابله با رخدادهای امنیتی فضای سایبری کشور با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران راه‌اندازی شد.

مرتضی رضایی، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران با توضیح فعالیت‌های این اداره کل در سال گذشته اعلام کرد که راه‌اندازی اولین سامانه تعاملی مقابله با رخدادهای امنیتی فضای سایبری با همکاری سازمان فناوری اطلاعات، برگزاری اولین رزمایش مدیریت بحران بخش ارتباطات و تهیه و ابلاغ دستورالعمل ارتقا امنیت بخش فناوری اطلاعات دستگاه‌های اجرایی استان تهران از مهم‌ترین برنامه‌های سال گذشته اداره کل ارتباطات استان تهران بود.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران با اشاره به این که، سامانه مذکور برای اولین بار در کشور با همکاری اداره‌ کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران و معاونت امنیت شبکه سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد شده است، گفت:

 تاکنون بیش از ۱۲۰ نفر از مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات دستگاه‌های اجرایی ملی و استانی عضو این سامانه شده‌اند و در گروه‌های تخصصی قرار گرفته‌اند و فرایند عضویت در این سامانه ادامه دارد و افراد متقاضی می‌توانند با مراجعه به سامانه www.ApaTehran.cert.ir نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

مرتضی رضایی، با تشریح فعالیت‌های این اداره کل در سال گذشته بیان نمود:

برگزاری اولین رزمایش مدیریت بحران بخش ارتباطات و تهیه و ابلاغ دستورالعمل ارتقا امنیت بخش فناوری اطلاعات دستگاه‌های اجرایی استان تهران از مهمترین برنامه‌های سال گذشته بوده است.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران با اشاره به برگزاری اولین رزمایش مدیریت بحران بخش ارتباطات در تهران اظهار کرد:

با توجه به اینکه زیرساخت‌های ارتباطی شهر تهران شامل هفت منطقه مخابراتی می‌شود که این هفت منطقه پوشش‌دهنده مناطق بیست و دو گانه شهر تهران است، برای بخش ارتباطات با هماهنگی ستاد مدیریت بحران کشور دستورالعمل مذکور بومی‌سازی و بر اساس زیرساخت و تجهیزات مناطق هفت‌گانه مخابراتی، استان‌های معین مشخص و هماهنگی لازم انجام شد.

مرتضی رضایی خاطرنشان کرد:

برای تعیین سطح آمادگی و دست‌یابی به تجربه لازم برای مواقع بحران با همکاری استان قزوین به عنوان یکی از استان‌های معین، مانوری در منطقه شش مخابراتی تهران با حضور فعالان این حوزه برگزار شد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران این رزمایش را اولین اقدام در خصوص آمادگی برای مواقع بحران تصور کرد و ادامه داد:

اهمیت بخش ارتباطات در مواقع بحران بسیار زیاد است به نحوی که مدیریت بحران بدون ارتباطات امکان پذیر نیست.

مرتضی رضایی، همچنین از  تهیه و ابلاغ دستورالعمل ارتقا امنیت بخش فناوری اطلاعات دستگاه‌های اجرایی استان تهران در سال گذشته اطلاع داد و گفت:

با همکاری معاونت امنیت سازمان فناوری اطلاعات پس از تهیه این دستورالعمل  و پس از تایید در کارگروه و تصویب در شورای پدافند غیرعامل استان تهران  به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران با بیان این که، بر اساس این دستورالعمل بخش فناوری اطلاعات دستگاه‌های اجرایی توسط تیم منتخب کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد، تصریح کرد:

این اقدام اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران برای تامین امنیت شبکه و بخش فناوری اطلاعات دستگاه‌های اجرایی استان، حایز اهمیت است و برای اولین بار در کشور انجام می‌شود.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید