در شرایط عادی، عرضه آیفون در سه ماهه اول ۲۰۲۰ می‌توانست رکورد بزند

پس از هفت ماه کاهش متوالی، سرانجام بازار گوشی‌های هوشمند علائم بهبودی را در سه ماهه سوم ۲۰۱۹ نشان داد. انتظار می‌رفت امسال با عرضه تلفن‌های هوشمند با قابلیت اتصال به شبکه ۵G، این صنعت بهتر شود. اما سپس، همه‌گیری گسترده ویروس کرونا در سراسر جهان آغاز شد. همه‌گیری و تعطیلات ناشی از آن، اقتصاد جهان را ویران کرده است. بسیاری از افراد مشاغل خود را از دست داده‌اند و برخی دیگر نیز از اینکه این اتفاق برای آن‌ها نیز تکرار شود، می‌ترسند. در این میان، مسلما خرید گوشی‌های هوشمند در الویت کاربران قرار نمی‌گیرد.

طبق اعلام شرکت تحلیلی گارتنر، صنعت گوشی‌های هوشمند بدترین افت را در سه ماه اول سال ۲۰۲۰ به علت این همه‌گیری تجربه کرده است. به جز شرکت شیائومی، تمامی پنج برند برتر جهان در طی این سه ماهه شاهد کاهش فروش و عرضه گوشی‌های خود بودند.

اگر همه چیز عادی پیش می‌رفت، شرکت اپل قطعا کمپانی هواوی را پشت سر می‌گذاشت

در کل، کاهش ناگهانی به میزان ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته در سه ماهه اول ۲۰۲۰ به ۲۹۹ میلیون واحد رسید. سامسونگ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش شدید ۲۳ درصدی بود. بخشی از دلیل آن می‌تواند به‌کارگیری کانال ناکارآمد برای فروش آنلاین باشد. اگر سامسونگ حضور برجسته‌ای در چین داشت، این کاهش می‌توانست بسیار بدتر نیز شود. با مجموع عرضه ۵۵ میلیون واحدی، این شرکت همچنان برترین فروشنده در سه ماهه اول ۲۰۲۰ است.

شرکت هواوی با بیشترین میزان افت معادل ۲۷ درصد نسبت به سال گذشته به ۴۲.۵ میلیون دستگاه رسید. با این تحریم‌های اخیر برای ممنوعیت به دسترسی به قطعات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری این شرکت از سوی ایالات متحده آمریکا، شرایط برای شرکت خوب پیش نرفته است.

کمپانی اپل از دو تولید‌کننده برتر فراتر رفت. میزان فروش این شرکت در طی سه ماهه اول ۲۰۲۰ هشت درصد کاهش یافته است. اپل قبل از شیوع ویروس کرونا، به لطف ترکیب جدیدش، در حال شروع خوبی بود. موسسه گارتنر معتقد است اگر همه‌گیری ویروس کرونا اتفاق نمی‌افتاد، فروش آیفون در سه ماهه ۲۰۲۰ می‌توانست رکورد بزند. اگرچه اختلال در عرضه، تعطیلی فروشگاه و کاهش اختصاص کاربران به خرید محصولات، باعث تغییر اوضاع در ماه فوریه شد، فروش آنلاین و از سرگیری تولید به این شرکت کمک کرد تا فروش در ماه مارس تا حدودی بهبود یابد.

اپل در حال حاضر از فاصله شماره ۲ قابل توجه است و شاید اگر شرایط عادی بود، در سه ماهه نخست از هواوی پیشی می‌گرفت. فروش شیائومی از ماه ژانویه تا مارس ۱.۴ درصد افزایش یافته است و گارتنر، عرضه قدرتمند تلفن‌های ردمی در بازارهای جهانی و حضور آنلاین موفق این شرکت را دلیل موثر آن می‌داند. گارتنر پیش از این گفته بود که انتظار دارد عرضه گوشی‌های هوشمند امسال ۱۴.۶ درصد کاهش یابد.

آمار فروش احتمالی گوشی‌های هوشمند در سه ماهه نخست ۲۰۲۰

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید