ویژگی‌های جدید iPadOS 14 | کدام آیپدها از آن پشتیبانی می‌کنند؟

کنفرانس WWDC 2020 اپل اخیرا با معرفی آپدیت‌‌ها جدید نرم‌افزاری برگزار شد. اپل بعد از معرفی iOS 14، در مورد قابلیت‌های جدید iPadOS 14 هم اشاره‌ای کرد که در ادامه نگاهی به آن‌ها می‌اندازیم.

ستون‌های کناری جدید و اپلیکیشن‌های بازطراحی‌شده

نسخه جدید اپلیکیشن Photos

برنامه‌های اصلی اپل، به‌منظور بهبود جریان کار و همچنین استفاده راحت‌تر از آن‌ها در نمایشگرهای بزرگ‌تر تبلت‌ها، بازطراحی شده‌اند. ما همه آن‌ها را ندیده‌ایم، اما اپلیکیشن‌های Photos و Notes دارای سایدبارهای جدیدی هستند که میزبان میانبرهایی به کتابخانه‌ها و دفترچه‌ یادداشت‌ها خواهند بود و همچنین از دکمه‌هایی برای ویرایش محتوا بهره خواهند برد.

نسخه جدید اپلیکیشن Files

اپلیکیشن Files هم بازطراحی شده و دکمه‌های New Folder و Sort دیگر مخفی نیستند و حالا در بالای صفحه دیده می‌شوند که بهتر از قبل است.

ابزارک‌های جدید iPadOS 14

ابزارک‌ها در iOS 14

شبیه آنچه در iOS 14 وجود دارد، آپدیت iPadOS 14 هم دارای ابزارک‌ها یا ویجت‌های جدید خواهد بود و شما دیگر مجبور به کشیدن انگشت خود به سمت چپ صفحه‌نمایش برای انتقال به صفحه ابزارک‌ها نخواهید بود. ضمن اینکه می‌توانید به‌راحتی اندازه و آرایش ویجت‌ها را در صفحه خانه خود تغییر دهید.

جستجوی عمومی

جستجوی عمومی در iPadOS

همه‌ ما با قابلیت جستجو در iOS آشنا هستیم که با سوایپ کردن به سمت پایین صفحه هوم به آن دسترسی پیدا می‌کنیم و از طریق آن می‌توانیم در بین مخاطبان خود، اپلیکیشن‌ها و اخبار جستجو کنیم و حتی یک جستجوی اینترنتی را هم با آن انجام دهیم.

این قابلیت در iPadOS 14 کمی بازطراحی شده و اکنون به صورت یک پنجره شناور درآمده که می‌تواند روی اپلیکیشن‌های فعلی شما ظاهر شود. بنابراین شما در صفحه هوم دیگری نیازی به ناوبری به سمت عقب برای شروع یک جستجو را نخواهید داشت. شما همچنین با آپدیت جدید قادر خواهید بود علاوه بر جستجو در بین اپلیکیشن‌های اصلی اپل، در بین اپلیکیشن‌های شخص سوم هم به جستجو بپردازید.

قابلیت Scribble

انتخاب هوشمند Scribble

یکی از ویژگی‌های جدید خوب دیگر Scribble نام دارد که برای اپل پنسل ارائه شده است. با این قابلیت، iPadOS 14 قادر به شناسایی و انتقال متن دست‌ نوشته به متن تایپی خواهد بود. حتی اگر شما بخواهید چیزی را نوار جستجو بنویسید دیگر نیازی به کنار گذاشتن اپل پنسل و نوشتن با صفحه‌کلید نخواهید داشت. در عوض، شما خواهید توانست متن مورد نظر خود را در نوار جستجو Scribble کنید و بلافاصله شاهد تبدیل آن به متن تایپی خواهید بود.

همچنین شما قادر خواهید بود نوشته‌های Scribble شده را هایلایت کنید و آن‌ها را به داخل یک اپلیکیشن تایپ کپی و پیست نمایید. iPadOS 14 به‌طور هوشمند آن را منتقل و پیست خواهد کرد. قابلیت Scribble به‌طور خودکار چندین زبان را تشخیص خواهد داد. البته علاوه بر زبان‌های انگلیسی و چینی، ما نمی‌دانیم که چه تعداد زبان در ابتدا قابل دسترس خواهند بود. به‌علاوه، اگر شما یک شماره تلفن، آدرس یا تاریخی را هایلایت کنید، iPadOS 14 آن را تشخیص خواهد داد و به‌طور هوشمند عمل مناسب (تماس، ناوبری و غیره) را پیشنهاد خواهد داد. و نکته آخر در مورد Scribble اینکه این قابلیت حتی قادر به تشخیص دست‌نوشته‌هایی که با اشکال کشیده شده‌اند نیز خواهد بود.

کدام آ‌یپد‌ها iPadOS 14 را دریافت خواهند کرد؟

اپل مدل آیپدهای زیادی را برای دریافت این به‌روزرسانی اعلام کرده است. یکی از آن‌ها آیپدها، آیپد ایر ۲ خواهد بود که قدیمی‌ترین آیپدی است که جدیدترین به‌روزرسانی‌ iPadOS را دریافت می‌کند. این دستگاه در پاییز ۲۰۱۴ عرضه شد و اکنون تقریبا شش ساله است که از زمان عرضه آن می‌گذرد. پردازنده اپل A8X آن هم با وجود قدیمی‌ بودن، آپدیت نرم‌افزاری را دریافت خواهد کرد.

آیپدهای جدیدتر از ایر ۲ که در لیست دریافت iPadOS 14 قرار دارند شامل موارد زیر می شوند:

  • آیپد مینی ۴
  • آیپد پرو (همه نسل‌ها)
  • مدل‌های پایه آیپد (۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹)
  • آیپد ایر (۲۰۱۹)
  • آیپد مینی (۲۰۱۹)

چه زمانی iPadOS 14 عرضه خواهد شد؟

نسخه‌های جدید iOS (و بنابراین iPadOS) در مهرماه (سپتامبر) منتشر می‌شوند که به گفته اپل، پاییز سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

12345678910 (7 رای, میانگین آرا 7٫00 از 10)
Loading...
برچسب‌ها: ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید