رونمایی از خودرو جدید و زیبای شرکت BMW

رونمایی از خودرو جدید و زیبای شرکت BMW

علاقه مندان به صنعت خودروسازی هنوز از شوک معرفی محصولات مفهومی ب ام دبلیو ( BMW ) همچون << Connected Drive >> و << Efficient Dynamic Vision >> خارج نشده بودند که این شرکت به تازگی دو خودرو مفهومی جدید i3 و i8 را نیز معرفی نمود . افزایش روز افزون قیمت سوخت های فسیلی ، آلودگی های نگران کننده زیست محیطی و دغدغه های سلامت انسان در زندگی مدرن شهری ، همگی باعث شده اند تا در عصر کنونی ، صنعت خودرو سازی در جست وجوی ایده ها و راهکار های جدید جهت کاهش آلودگی های زیست محیطی و صرفه جوی در مصرف سوخت های فسیلی باشد . هر چند که سابقه تلاش بی ام دبلیو جهت تولید خودرو های پاک به چند دهه پیش بر می گردد اما تلاش جدی این شرکت جهت به ثمر رساندن سال ها تحقیق و صرف هزینه کلان در این زمینه به سال 2009 و معرفی مدل هیبریدی Vision Efficient Dynamic باز می گردد . سرانجام پس از گذشت سه سال از معرفی این خودرو  ، بی ام دبلیو با رونمایی از مدل i8 که قرار است به زودی با سرمایه گذاری 400 میلیون یورویی به مرحله تولید برسد ، مرز های بین رویا و واقعیت را کمرنگ تر کرد .

 

انقلاب طراحی

بی ام دبیلو i8 را می توان یک خودروی اسپرت هیبریدی با طراحی سوپراسپرت های امروزی اما با چاشنی اغراق در حجم پردازی دانست . اگر به چهره i8 دقت کنید به خوبی می توانیم زبان طراحی مدل مفومی Vision Efficient Dynamic را در این خودرو مشاهده کنیم . از هر نما که به این خودرو بنگریم نوار های آبی رنگی را می بینیم که با طراحی چشم نواز و ایجاد رقص نوری زیبا بر پیکره i8 ، این شاهکار را در حالت ساکن نیز پویا و شرور نشان می دهند .

frankfurt-2011-bmw-i8-concept-live-photos_4 bmw-bringing-i3-and-i8-concepts-to-tokyo_10 bmw-i8-concept-spyder-1 bmw-i8-spyder-concept

 

قلب دوگانه

اما مهندسان بی ام دبلیو زیر پوست این پیکره زیبا قلبی هیبریدی قرار داده اند . پیشرانه های در نظر گرفته شده برای مدل هیبریدی جدید بی ام دبلیو یک پیشرانه 3 سیلندر احتراق داخلی با بیشینه قدرت 223 اسب بخار است که روی محور عقب قرار دارد و یک سیستم محرکه برقی با قدرت خروجی 130 اسب بخار که روی محور جلو سوار شده است که قدرت خروجی آن ها مجموعا به رقمی معادل 353 اسب بخار می رسد . همچنین گشتاور تولیدی این خودرو به رکورد قابل توجه 550 نیوتن متری می رسد که از این عدد ، 300 نیوتن متر سهم تولیدی پیشرانه 3 سیلندر بنزینی و 250 نیوتن متر سهم تولید پیشرانه الکتریکی خودرو است . برای درک بهتر میزان گشتاور تولیدی این خودرو باید اشاره کنیم که گشتاور این خودرو تقریبا برابر با بیشینه گشتاور تولیدی فراری 458 ایتالیا با پیشرانه 8 سیلندر 5 لیتری خواهد بود ! دلیل این گشتاور بالا هم ذات موتور های الکترونیکی است که با کنترل صد در صدی می توانند بیشترین گشتاور را داشته باشند .

bmw-bringing-i3-and-i8-concepts-to-tokyo_9 bmw-bringing-i3-and-i8-concepts-to-tokyo_6 bmw-i8-spyder-concept-2012-widescreen-32

شاهکار استاد بازدهی

بی ام دبلیو i8 به کمک مهندسی بی نقص موتور و طراحی استادانه بدنه می تواند تنها در عرض 4/6 ثانیه از حالت سکون به مرز سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد که چنین زمانی تنها قابل قیاس با خودرو های تیونینگ شده با مصرف سوخت سرسام آور است . این موضوع زمانی اهمیت بیشتری می یابد که بدانید مصرف سوخت این پدیده هیبریدی تنها 2/7 لیتر در هر 100 کیلومتر از پیمایش است ! علاوه بر توانایی های منحصر به فرد پیشرانه این خودرو ، ساختار مهندسی بدنه و محل قرار گیری پیشرانه های بنزین سوز و برقی در عقب و جلوی خودرو به همراه سامانه جدید اتصال این دو پیشرانه به یکدیگر که شرکت بی ام دبلیو از  آن با عنوان تونل انرژی  ( Energy Tunnel ) یاد می کند رفتار های دینامیکی این خودرو  را بیش از پیش به خودرو ای اسپرت نزدیک کرده است . همچنین توزیع وزن در این خودرو به صورت 50-50 بوده که با خودرویی با این مشخصات ابعاد نسبت فوق العاده ای محسوب می شود . باتری یون – لیتیوم i8 نیز با هر بار شارج مجدد که 1 ساعت و 45 دقیقه به طول می انجامد می تواند خودرو را تا مسافتی بالغ بر 35 کیلومتر با آلایندگی نزدیک به صفر به حرکت در آورد . باید منتظر ماند و دید که بالاخره چه زمانی بی ام دبلیو برگ برنده خود را در قالبی تجاری به بازاز خواهد فرستاد . ( پیش بینی می شود  قیمت این خودرو بیش از 100.000 یورو اعلام شود )

P90081231

 

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید