سامسونگ فروش تراشه به هواوی را متوقف می‌کند

هرروز سنگ‌های بزرگ‌تری سر راه هواوی قرار می‌گیرد تا تلاش‌های این شرکت برای باقی ماندن در اتمسفر گوشی‌های هوشمند را بی‌اثر کند. حال گزارش‌های جدیدی از راه می‌رسد مبنی بر اینکه سامسونگ نیز فروش تراشه‌های خود به شرکت چینی را متوقف خواهد کرد.

با استناد به گزارشی از روزنامه کره‌ای چوسان ایلبو (Chosun Ilbo)، سامسونگ و اسکای هینکس (SK Hynix) فروش قطعات گوشی‌های هوشمند و خصوصاً صفحه‌نمایش و تراشه را به هواوی قطع خواهند کرد. همکاری بین این شرکت‌ها در هفته آینده و به‌طور دقیق‌تر در تاریخ ۲۵ شهریورماه (September 15) به پایان خواهد رسید. این اتفاق با محدودیت‌های تجاری اعمال‌شده به شرکت چینی همزمان شده است.

تحریم‌های جدید در میانه ماه آگست وضع شد و تحریم‌های پیشین که در اواسط سال ۲۰۱۹ اعمال شده بود را گسترش می‌دهد. به زبان ساده، شرکت‌های غیر آمریکایی که در تولید و توسعه قطعات سخت‌افزاری خود از فناوری‌های آمریکایی استفاده می‌کنند حق فروش سخت‌افزار و قطعات گوشی‌های هوشمند را به هواوی نخواهند داشت.

مسلماً این اتفاق تراشه‌های کیرین (Kirin) شرکت هواوی را به مخاطره خواهند انداخت، زیرا غول فناوری چینی اعلام کرده است که موجودی سیلیکون این شرکت در آینده نزدیک تمام خواهد شد. هرروز شرکت‌های بیشتری از تحریم‌های دولت آمریکا آسیب می‌بینند و حال سامسونگ هم دیگر قادر به فروش تراشه به هواوی نخواهد بود، زیرا در غیر این صورت خودش نیز در معرض تحریم‌ها قرار خواهد گرفت.

از آنجایی که هواوی در اوایل سال توانست برای مدت کوتاهی از سامسونگ در بازار جهانی گوشی‌های هوشمند پیشی بگیرد، مشکلات به وجود آمده برای هواوی در درازمدت می‌تواند به سود شرکت کره‌ای تمام شود. از سوی دیگر، شرکت چینی یکی از بزرگ‌ترین مشتریان سامسونگ محسوب و این امر باعث می‌شود تا وضعیت کنونی به یک شمشیر دو لبه تبدل گردد.

از آنجایی که شرکت‌های محدودی مستقل از فناوری‌های آمریکایی کار می‌کنند، پیدا کردن قطعات سخت‌افزاری جایگزین مناسب و تمام و کمال برای هواوی بسیار سخت خواهد بود. حتی کوالکوم نیز در حال سبک و سنگین کردن است تا با لابی کردن با دولت آمریکا، تراشه‌های موردنیاز گوشی‌های ۵G هواوی را تأمین کند.

بدون امکان تأمین تراشه‌ها از سامسونگ، غول فناوری چینی برای باقی ماندن در بازار گوشی‌های هوشمند خارج از چین با مسیری پر پیچ و خم روبه‌رو خواهد شد و برای پیروزی باید مجموعه‌ای از مشکلات را پشت سر بگذارد.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید