مقامات چینی: فروش تیک‌تاک چین را ضعیف جلوه می‌دهد

اخبار ، اخبار اپلیکیشن‌ها ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰

مدت‌زمان زیادی تا ۲۵ شهریورماه (September 15) باقی نمانده است، تاریخی که در آن دستور اجرایی دولت ترامپ تیک‌تاک را به‌ خاطر نگرانی‌های اثبات نشده در رابطه با امنیت تحریم (سانسور) می‌کند. بایت‌دنس (ByteDance) که شرکت مادر تیک‌تاک در چین محسوب می‌شود باید تا قبل از تاریخ یادشده فرزند خود را به یک شرکت آمریکایی بفروشد. مایکروسافت و اوراکل (Oracle) دو خریداری هستند که نسبت به این خرید ابراز علاقه بیشتری کرده‌اند.

با استناد به گزارشی اختصاصی از خبرگزاری رویترز، چینی‌ها بر این عقیده هستند که فروش تیک‌تاک به یک شرکت آمریکایی تحت فشار‌های کاخ سفید (که تحدید به تحریم کرده‌ است) باعث می‌شود تا تصویر ضعیفی از چین به نمایش درآید. وقتی از ژائو لیجیان (Zhao Lijian) سخنگوی وزارت خارجه چین در مورد این موضوع سؤال شده او گفته است که دولت آمریکا مسئله امنیت ملی را دستاویزی قرار داده است تا شرکت‌های خارجی را از میدان خارج کند.

از زمانی که اولین دستور اجرایی علیه تیک تاک اعمال شده است، اینستاگرام کپی‌‌ای از این اپلیکیشن را با نام ریلز (Reels) راه‌اندازی کرده است. مایکروسافت و اوراکل هر دو خواستار خرید بخش آمریکایی تیک‌تاک هستند و واکنش‌های شدید دولت ترامپ باعث شده است تا مدیر ارشد اجرایی شرکت چینی اقدام به استعفا کند.

بسیاری از مقامات رسمی آمریکا نگرانی‌های خود را در رابطه با سیاست‌های حریم خصوصی تیک‌تاک ابراز کرده‌ و این احتمال را داده‌اند که اطلاعات کاربران با پایتخت چین به اشتراک گذاشته می‌شود. شرکت چینی پیش‌تر اعلام کرده است که تاکنون این کار را انجام نداده است و در آینده نیز تن به چنین خواسته‌ای از طرف بیجینگ (Beijing) نخواهد داد. فهرستی از دارایی‌ها و فناوری‌های تیک‌تاک توسط دولت چین مورد بازبینی قرار گرفته است و  برای صادر کردن هر کدام از آنها به آمریکا باید رضایت دولت چین حاصل شود. الگوریتم پیشنهاددهی قدرتمند تیک‌تاک نیز بخشی از این موارد است. چین آماده است تا در صورت لزوم اقدامات لازم در خصوص فهرست یادشده را انجام دهد تا باعث تأخیر در فرآیند معامله بایت‌دنس شود.

باید منتظر ماند تا تاریخ ۲۵ شهریورماه فرابرسد، روزی که اتفاقاً با رویداد اپل برای معرفی سخت‌افزارهای جدید همزمان شده است. هنوز کاملاً مشخص نیست که در تاریخ یادشده و یا بعد از آن تحریم شرکت چینی صورت پذیرد یا خیر، اما ترامپ گفته است که ضرب‌الاجل اعلام‌شده به عقب‌تر انداخته نخواهد شد. هر معامله‌ای هم که صورت پذیرد شامل لگوریتم پیشنهاددهی یادشده نخواهد بود.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید