براساس گزارش‌ها اسنپ‌دراگون ۸۷۵ شانس بالایی برای برتری بر بایونیک A14 دارد

اخبار ، انتخاب سردبیر ، سخت‌افزار ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۸

نخستین تراشه ۵ نانومتری اپل با نام بایونیک A14 همزمان با معرفی آیپد ایر ۴ رونمایی شد. اپل که خود سازنده این تراشه است در رویداد معرفی این تراشه جدید ادعا کرده که بایونیک A14 نسبت‌به بایونیک A12 تا ۴۰ درصد عملکرد بهتری خواهد داشت اما درباره تفاوت و بهبود این تراشه جدید نسبت‌به نسل گذشته خود یعنی بایونیک A13 چیزی نگفت! عدم اشاره اپل به تفاوت میان دو نسل پردازنده نشان‌دهنده بهبود کم پردازنده بایونیک در نسل جدید است. براساس گزارش تیسپر، امسال احتمالا سال خوبی برای تراشه‌های شرکت کوالکام یعنی اسنپ‌دراگون باشد و سرانجام با رونمایی از مدل ۸۷۵ بتواند از تراشه‌های اپل پیشی بگیرد.

اسنپ‌دراگون ۸۷۵ احتمالا برای ارائه عملکرد بالا و بهبود ۳۰ درصدی کارکرد خود به هسته کورتکس X1 مجهز شود

از آنجا که براساس گزارش‌ها مسئولیت مدیریت ساخت تراشه‌های کوالکام بجای TSMC به سامسونگ واگذار شده است، تراشه اسنپ‌دراگون ۸۷۵ نیز احتمالا همانند بایونیک A14 از لیتوگرافی ساخت ۵ نانومتری بهره‌مند خواهدبود. از آنجا که فناوری ساخت دو شرکت کوالکام و اپل متفاوت است، انتظار می‌رود که این اسنپ‌دراگون ۸۷۵ امسال شانس بالایی برای کنار زدن رقیب کوپرتینی خود داشته باشد. نسل کنونی تراشه‌های کوالکام توانسته‌اند پابه‌پای بایونیک A13 به رقابت بپردازند اما درنهایت این اپل بود که برنده میدان نبرد شد. با معرفی نسل جدید، کوالکام بار دیگر درحال کاهش فاصله میان تراشه‌های خود و تراشه‌های اپل است.

با درنظر داشتن این حقیقت که هنوز هیچ یک از دو پردازنده مذکور توسط نشریات معتبر بررسی نشده‌اند، قضاوت درباره عملکرد آن‌ها کمی عجولانه به‌نظر می‌رسد اما با دانستن حتمی بودن بهبود ۳۰ درصدی تراشه کوالکام نسبت‌به نسل گذشته و بهره‌وری اسنپ‌دراگون ۸۷۵ از اَبَر هسته کورتکس X1، می‌توان به عملکرد خیره‌کننده این تراشه اطمینان کامل داشت. با توجه به لیتوگرافی ۵ نانومتری تراشه‌های اگزینوس ۱۰۰۰ سامسونگ، احتمالا عملکرد این تراشه به عملکرد تراشه کوالکام بسیار نزدیک خواهدبود.

با این همه، Ice univerce با برابری اگزینوس ۱۰۰۰ و اسنپ‌دراگون ۸۷۵ هم‌عقیده نبوده و با بیان بهینه‌تر بودن اگزینوس ۱۰۰۰ نسبه‌به اگزینوس ۹۹۰، بر این باور است که اسنپ‌دراگون ۸۷۵ به‌مراتب بهتر خواهدبود. این برتری احتمالا تحت تاثیر SoC جدید کوالکام است. با این وجود هیچ چیز قطعی نیست و هنوز هم ممکن است اپل بایونیک A14 برترین پردازنده سال ۲۰۲۰ برای تلفن‌های هوشمند باشد؛ در این صورت اپل همچنان پادشاه قلمرو سیلیکون‌ها خواهدبود. بررسی‌های نهایی به‌هنگام عرضه این پردازنده‌ها در تلفن‌های هوشمند، برترین تراشه را مشخص خواهدکرد.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید