امنیت اطلاعات از راه خیلی دور:

  • توسط عرفان رحیمی
  • ۲۹/۰۶/۱۳۹۳
  • ۰

 

سه حالت عمده برای اینکه یک هکر بتواند وارد حریم خصوصی و شخصی ما شود وجود دارد.

  • اینکه هکر قصد دارد با نفوذ مستقیم در سیستم ما به اطلاعات شخصی و محرمانه دست یابد.
  • اینکه هکر در شبکه ما وجود دارد و در این شبکه ای که من هم در آن حضور دارم او هم وجود دارد و قصد هک را دارد.
  • اما در حالت سوم که بسیار باید مراقب اون باشید این است که هکر در یک قاره دیگر و یا در یک کشور دیگر قصد هک کردن سیستم و اطلاعات شما را دارد حال باید چه کنیم؟

 

در اینگونه حالت ها هکر ها معمولا به روش هایی با عنوان ” مبتنی بر فریب افراد” رو می آورند و نام دیگر آن مهندسی اجتماعی است.

 

images (1)

 

 

به عنوان مثال یک هکر به خوبی گوشی تلفن را بر می دارد و با شرکت نرم افزاری تماس می گیرد و می گوید یک مشکلی در اتصال به دیتابیس و یا ورود به حساب کاربری که ما از شما خریداری کردیم پیش آمده و به راحتی رمز سرور را دریافت می کند و به همین راحتی هکر به نیت شوم خود دست می یابد.

یا به عنوان مثال واض و مبرهن دیگر که امروزه بسیار با آن مواجه می شویم این است که طرف مقابل تماس گرفته و می گوید شما برنده جایزه و یا سفر شده اید و قصد دریافت اطلاعات شخصی و یا حتی اطلاعات کارت بانکی شما را دارد که باز هم متاسفانه در کشور ما این امر وجود دارد و مردم باید با این گونه کلاهبرداری ها و هک کردن های روزانه آگاهی داشته باشند.

 

 

e59d271fc875043a7a92c6defd7afd60

 

نوعی دیر از این موارد هدایت افراد به پای درگاه های عابر بانک است و به راحتی حساب اشخاص را به سرقت می برند که البته این مورد از سادگی افراد رقم می خورد و نباید به هیچ عنوان به اینگونه تماس ها و کلاهبرداری ها توجه نمود.

بعضا شده است که ممکن است از روی کنجکاوی هم که شده در اینترنت سرچ کنید که چگونه می توان رمز یاهو و یا جیمیل افراد را پیدا کرد غافل از اینکه خود این روش ها  می تواند فریب یک هکر باشد و شما با انجام یک سری کارها و عملیات در واقع اطلاعات خود را تقدیم به هکر ها کرده اید.

 

اما ایمیل جعلی چیست؟

یک هکر به راحتی می تواند یک ایمیلی ارسال کند و وانمود کند که از طرف یک فرد و یا سازمان دیگری برای شما ارسال شده است و ممکن است شما یک ایمیلی از طرف بانک ملت و یا … دریافت کنید درحالی که چنین ایمیلی وجو ندارد و این فقط یک حقه و ترفند برای به سرقت بردن اطلاعات شما می باشد.

 

همیشه به یاد داشته باشید به هنگامی که برای شما ایمیل و یا پیامک هایی از قبیل اینکه در قرعه کشی برنده شده اید به یاد بیاورید که شما در کدام قرعه کشی شرکت کرده بودید که بخواهید برنده شوید؟؟؟

 

قبلی «
بعدی »

علاقه مند به دنیای وب و تکنولوژی, برنامه نویس وب و همچنین پیگیر مطالب شبکه های کامپیوتری

پاسخی بگذارید

آخرین اخبار

یادگیری و آموزش

بازی و اپلیکیشن

تلگرام تکفارس