بازار تبلت و هیاهوی قیمت‌ها +جدول

اخبار ، موبایل و تبلت ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ - ۲۱:۱۷

بازار تبلت و هیاهوی قیمت‌ها +جدول

طي سال‌هاي اخير و به ويژه يكي دو سال گذشته كه شاهد عرضه و همچنين رشد تنوع محصولات لوكس در بازار كامپيوتر و تجهيزات بوديم، كالاهايي نظير تبلت (در رده‌هاي قيمتي گوناگون)، انواع ميني لپ‌تاپ و همچنين لپ‌تاپ و… در زمره كالاهايي قرار داشتند كه خريداران هداياي نوروزي را به تامل در مورد خود وامي‌داشتند. در اين بين تبلت‌ها به دليل قابليت‌هاي كاربردي جذاب و همچنين ظاهر خاصشان بيش از ساير كالاها مورد توجه قرار مي‌گرفتند.

به همين دليل بازار اين كالا از نيمه دوم بهمن‌ماه تا پايان سال، شاهد عرضه نمونه‌هاي جديد و البته افزايش چشمگير عرضه با تنوع قيمتي بالا بود، اما امسال اوضاع و احوال تغيير كرده است و نه تنها در بازار خبري از تخفيف و فروش با تسهيلات ويژه نيست، بلكه شاهد رشد شديد قيمت‌ها هستيم و در ضمن زمزمه‌هايي در رابطه با كاهش بيشتر موجودي در بازار تبلت و همچنين رشد قيمت‌ها به گوش مي‌رسد.با اين وجود هستند افرادي كه بنا به دلايلي بر خريد اين كالاي محبوب اصرار دارند. به همين دليل در اين گزارش ما ضمن معرفي مدل‌هاي گوناگون تبلت، گريزي هم به بازار اين كالا زده و به بررسي شرايط بازار تبلت مي‌پردازيم. پس اگر به اين موضوع علاقه‌منديد يا قصد خريد تبلت را داريد اين گزارش را بخوانيد:بازار تبلت در ماهي كه گذشت
بازار تبلت نيز مانند ساير كالاهاي حوزه ديجيتال و كامپيوتر، طي ماه‌هاي اخير و به ويژه دو هفته گذشته عكس‌العمل‌هاي قيمتي شديدي نسبت به شرايط بازار از خود نشان داده است. رشد چشمگير قيمت، كاهش عرضه و همچنين تغييرات رفتاري خريداران و برخي از فروشندگان كه ناشي از پيش‌بيني‌هاي گروهي از كسبه و كارشناسان بازار در مورد آينده بازار است و همچنين عرضه برندهاي جديد و ناشناخته در بازار برخي از اتفاقاتي است كه در بازار تبلت در هفته‌هاي گذشته مشاهده شده است.

علي حسيني يكي از فعالان بازار با بيان اين مطلب گفت: طي مدت اخير در بازار با افزايش 30 تا 150 هزار توماني قيمت مواجه بوديم كه البته اين قيمت‌ها طي چند روز تا حدودي (10 تا 40) هزار تومان كاهش يافته است. به گفته وي، در حال حاضر اين پيش‌بيني كه در بازار شب عيد با كاهش بيشتر موجودي و در مقابل رشد قيمت‌ها مواجه خواهيم بود وجود دارد. چرا كه طي ماه گذشته به دليل رشد نرخ ارز آزاد واردكنندگان سفارش واردات كالا را نداده و ثبت سفارش نكرده‌اند. اگر هم‌اكنون اين كار را انجام دهند، مطمئنا كالاها براي بعد از عيد وارد بازار مي‌شوند.
به اين ترتيب كسبه كه از كاهش موجودي در روزهاي آتي اطمينان دارند ترجيح مي‌دهند كالاهايشان را به فروش نرسانند تا شب عيد بتوانند با سود بيشتري آنها را به فروش برسانند و در ضمن شب عيد بيكار نباشند!

يكي ديگر از كسبه بازار هم گفت: در حال حاضر موجودي شركت‌ها در حد ناچيزي است و بسياري از شركت‌ها از عرضه كالا به بازار خودداري مي‌كنند. در چنين شرايطي زمينه براي ورود كالاهاي بدون گارانتي و قاچاقي باز مي‌شود.

وي با اشاره به كاهش بسيار شديد تبلت‌هاي ايسر، لنوو، گيگابايت و… گفت: برخي از اين برندها تنها يك نمونه تبلت در بازار براي عرضه دارند و برخي نيز هيچ تبلتي براي عرضه به بازار ندارند. به گفته آنها برخي از اين شركت‌ها به عرضه محصولاتي تحت نام و نشان جديدي روي آورده‌اند كه در اين ميان مي‌توان به آواژنگ اشاره كرد!

گران قيمت‌ها همچنان در اوج
شايد برايتان عجيب باشد،اما با وجود رشد قيمت‌ها و همچنين عرضه تبلت‌هاي جديد با برندهاي ناشناخته و نه چندان آشنا، اما گرايش و خواست اصلي خريداران تبلت همان برندهاي مطرح و البته گران‌قيمت در بازار است. برندهايي نظير اپل، سامسونگ، ايسوس و…

به گفته مرتضايي، يكي از فعالان بازار تبلت در پاساژ پايتخت، هر فردي كه براي خريد تبلت به بازار مراجعه مي‌كند به سراغ اپل، گالكسي و نمونه‌هاي اين چنيني مي‌رود و كمتر كسي سراغي از تبلت‌هاي ديگر مي‌گيرد.

وي با اشاره به عرضه تبلت‌هايي با برندهاي جديد و البته با قيمت ارزان‌تر از برندهاي مطرح گفت: همچنان توجه‌ها به سمت تبلت‌هاي گران قيمت است و شركت‌هاي واردكننده تبلت‌هاي ارزان و همچنين ناشناخته بايد تلاش زيادي صرف معرفي محصولات خود در بازاري كنند كه در آن برندهاي مطرح و البته گران قيمت حرف اول را در بازار مي‌زنند و جايگاه ويژه‌اي نزد خريداران دارند.

مومني يكي ديگر از كسبه بازار تبلت هم با بيان اين مطلب كه برندهايي نظير Ainol، Axtrom، Innovel، Archos، Point Of View،DAYA و… به بازار آمده‌اند و همچنين نمونه‌هاي ايراني نظير DIMO نيز در بازار موجود است، اما باز هم توجه گروهي كه خريدار اصلي بازار تبلت هستند و روي بازار تاثير مي‌گذارند به سمت برندهاي مطرح و مخصوصا آي‌پد‌هاي اپل است.

اين فعال بازار گفت: به همين دليل است كه تغييرات قيمت در بازار تبلت بر مبناي تغييرات قيمت تبلت‌هاي گران قيمت سنجيده مي‌شود. يكي ديگر از فعالان بازار هم گفت: برخي از شركت‌ها به دليل رشد قيمت‌ها به سمت واردات و عرضه برندهاي جديد روي آورده اند.اما ضرر كرده‌اند، چرا كه اين برندها فروشي در بازار ندارند.

منبع: دنیای اقتصاد
12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید