کارت گرافیک گران‌قیمت و قدرتمند نخرید

اگر از گیمرهای قدیمی باشید خوب می‌دانید که نسل‌های گذشته دردسرهای این روزها را نداشت و در واقع انتخاب‌های زیادی برای ارتقای رایانه‌ی خود نداشتید. معمولا با خرید یک کارت گرافیک معمولی تا سال‌ها می‌توانستید از بازی‌های جدید لذت ببرید و نرخ فریم مناسبی داشته باشید. اما در چند سال اخیر انتخاب کارت گرافیک و پردازنده‌های جدید کار بسیار مشکل و طاقت‌فرسایی شده است و از قضا گیمرها هم انسان‌های حساسی هستند و دوست دارند از کوچک‌ترین جزییات باخبر شوند و همین موضوع باعث گمراهی و سردرگمی بیش‌تر آن‌ها می‌شود.

11-1

این روزها همه‌جا خبر از4K و پردازش بازی‌ها در رزولوشن‌های بالاتر از تمامHD است. اما با نگاهی به اطراف متوجه می‌شوید که بیش‌تر خانواده‌ها همچنان از تلویزیون‌ها و نمایشگرهای قدیمی استفاده می‌کنند و حتا پخش‌کننده‌هایی که بتوانند تصاویر و ویدیوهای 4K را نشان دهند هم در خانه ندارند. به علاوه بیش‌تر افراد ترجیح می‌دهند به جای خرید یک نمایشگر گران‌قیمت، صفحه‌های نمایش با رزولوشن بیش‌تر را بر روی تبلت‌ها یا موبایل‌های هوشمند تجربه کنند. گیمرها هم در برخورد با پدیده‌ی 4K یا پردازش بازی‌ها با رزولوشن‌های بالا، در سه دسته قرار می‌گیرند. دسته‌ی اول آنقدر پول دارند که همیشه بهترین چیزها را می‌خرند و بهتر است خواندن این مطلب را رها کنند. دسته‌ی دوم قصد خرید یک رایانه‌ی کاملا نو و جدید را دارند و دوست دارند بیش‌ترین هزینه‌ها را صرف قطعه‌هایی کنند که بیش‌ترین تاثیر را بر بازی کردن دارد. دسته‌ی سوم هم قصد ارتقای رایانه‌ی خود را دارند و باید حسابی به هماهنگی قطعه‌های جدید با مادربورد، منبع تغذیه و دیگر امکانات خود توجه کنند.

11-2

اما باید بدانید که تمام تبلیغات و قدرت کارت‌های جدید برای پردازش‌های سنگین، بدون داشتن یک نمایشگر Ultra HD یا 4K بیهوده است و تنها دور ریختن پول و هدر دادن انرژی به حساب می‌آید. چنین تلویزیون‌ها و نمایشگرهایی بسیار گران‌قیمت هستند و به تنهایی به اندازه‌ی یک رایانه‌ی کامل و قدرتمند احتیاج به هزینه دارند. باید بدانید کنسول‌های نسل هشتم با تمام عظمت و قدرت‌شان با بدبختی می‌توانند بازی‌ها را با رزولوشن 1080p اجرا کنند که در این صورت با مشکل نرخ فریم هم روبه‌رو می‌شوند. پس اگر صاحب یک نمایشگر معمولی (Full HD) هستید و قصد ارتقای رایانه‌ی خود را دارید کافی است کمی بیش از یک میلیون تومان برای بهترین و خفن‌ترین کارت‌های موجود در بازار کنار بگذارید و با خیال راحت تمام افکت‌ها را فعال کنید و تنظیمات گرافیک را روی بالاترین مقدار خود قرار دهید. از طرفی کارت‌های گرافیک متوسط بازار که قیمت‌های بسیار بسیار مناسبی (در مقایسه با کارت‌های گران‌قیمت) دارند از پس تمام بازی‌های روز برمی‌آیند و در اجرای آن‌ها با رزولوشن 1080p و تنظیمات مناسب هیچ مشکلی ندارند. پس قبل از این که به فکر ارتقای کارت گرافیک خود باشید امکانات‌تان را بشناسید و بعد به خاطر قیمت‌های نجومی و پردازش 4K افسرده شوید. همین‌قدر بدانید که کارت‌های متوسط و قدیمی‌ای مانند 5770 و 5870 از خانواده‌ی AMD و کارت‌های مشابه در خانواده‌ی Nvidia هنوز هم می‌توانند بازی‌های جدید را با کیفیت مناسبی اجرا کنند.

11-3

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید