ژاپن پخش سراسری با فرمت 8K برای المپیک را در دستور کار دارد!

ژاپن پخش سراسری با فرمت 8K برای المپیک را در دستور کار دارد!

ژاپن با کیفیت ترین المپیک را در سرتاسر دنیا و در طول تاریخ خواهد داشت! با تکفارس همراه باشید.

ژاپن روز دوشنبه برای اولین بار در طول تاریخ پخش سراسری با کیفیت 8K را آغاز کرد در حالی که فقط 5 روز تا المپیک مانده بود.

فرمت 8K به رزولوشنی با دقت تصویر 7680*4320 گفته میشود.این دقت تصویر 16 برابر دقت تصویر  FullHD و 4 برابر دقت تصویر 4K است. این فرمت که با نام دید فوق العاده بالا نیز شناخته میشود از سیستم صدای 22.2 کاناله نیز برخوردار است.

8k_uhd_4k_shd_fhd_and_sd-100674821-large

کشور ژاپن یک ماهواره به فضا پرتاب کرده است که تصاویر را با هر دو کیفیت 8K و 4K پخش خواهد کرد که البته برای المپیک تمرکز خود را بر روی پخش تصاویر با کیفیت 8K خواهد گذاشت. این شبکه هر روز از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر بر روی آنتن خواهد رفت و البته برای المپیک زمان اضافه نیز خواهد داشت.

با نگاهی به برنامه ی روز دوشنبه این شبکه از پخش تصاویر هنری ورزشی برنامه های مستند و همچنین موسیقی اطلاع پیدا میکنیم.بخش های از کارناوال امسال ریو 2016 ,مراسم افتتاحیه المپیک 2012 لندن و همچنین مراسمی از خود کشور ژاپن نیز در بین برنامه ها دیده می شدند. یک کنسرت و برنامه ای نقاشی های ژاپنی نیز در ادامه پخش شدند.

پیشتازی ژاپن در عرصه ی 8K را باید مدیون شرکت NHK و لابراتوار های تحقیقاتی و علمی توکیو این شرکت دانست. این شرکت از ابتدای حضور خویش در این عرصه در پی دست یافتن به بالاترین کیفیت های ممکن بوده است و حدود دو دهه بر روی کیفیت 8K کار کرده است. فرمت 8K ابتدا در سال 2002 آزمایش شد در حالی که خیلی از منازل هنوز به کیفیت 720P نیز دست نیافته بودند.

مشکلات رسیدن به این فرمت قابل توجه هستند.دوربین ها وسایل ضبط صدا مانیتور ها و دیگر لوازم استودیویی مورد نیاز باید ساخته شوند تا بشود پخش زنده 8K امکان پذیر باشد. سپس ابزار فشرده سازی باید سیگنال را دریافت کرده و به کد مورد نظر تبدیل کنند سپس به ماهواره ارسال کنند آن هم در همان لحظه. بعد نیز ماهواره که قدرت چند ده مگابیت بر ثانیه دارد آن ها را به تلوزیون ها ارسال کرده و پخش زنده اتفاق می افتد.

در حال حاضر امکان دریافت اطلاعات 8K برای عموم مردم در دسترس نیست بنابراین شرکت NHK مکان های عمومی را برای نصب تلوزیون های عمومی در نظر گرفته تا این گونه مردم از سراسر کشور بتوانند مسابقات را با کیفیت 8K تماشا کنند.

این شرکت امیدوار است که تا سال 2018 امکانات پخش زنده در منازل فراهم شود و المپیک 2020 توکیو کامل با این فرمت پخش شود.

منبع:Itworld

0

ارسال یک دیدگاه