مایکروسافت تا سال 2026 از ویندوز 10 پشتیبانی خواهد کرد

مایکروسافت تا سال 2026 از ویندوز 10 پشتیبانی خواهد کرد

- درWindows, اخبار تکنولوژی

به نظر می رسد مایکروسافت کاملاً نسبت به این گفته خود که ویندوز 10 آخرین نسخه ی ویندوز خواهد بود جدی و مصمم است. در ادامه ی خبر با تکفارس همراه باشید.

مایکروسافت هفته ی گذشته گفته ی خود در زمان معرفی ویندوز 10 مبنی بر اینکه این نسخه از ویندوز آخرین نسخه ی آن خواهد بود را با اعلام اینکه زمان پشتیبانی از ویندوز 10 تا سال 2026 و به مدت یک سال دیگر تمدید می شود تایید کرد.

پس از انتشار به روز رسانی سالانه ویندوز 10 در سال گذشته_که با نام 1607 که سال و ماه میلادی انتشار را نشان می دهد شناخته می شود_ مایکروسافت مدت زمان پشتیبانی از ویندوز 10 مخصوص شرکت ها(Enterprise) را به مدت یک سال دیگر و تا سال 2026 تمدید کرد.

نسخه ی شرکتی این ویندوز تنها نسخه ای است که به دلیل ارائه شدن در یک ساختار ثابت در طول زمان کارکرد خود تغییری در مبانی اش نمی کند. اصطلاح “خدمات واحد در زمان طولانی” به سیستمی اطلاق می شود که پایداری و زمان طولانی پشتیبانی, آخرین و مهمترین ویژگی ها را در مدت مدیدی ارائه میکند.

اولین نظام”خدمات واحد در زمان طولانی” اولین به روز رسانی ویندوز در ماه جولای سال 2015 بود که اصطلاحاً 1507 نامیده می شود. آن سیستم قرار بود  که تا تاریخ 14 اکتبر سال 2025 میلادی پشتیبانی شود. اما نسخه ی 1607 که هفته ی گذشته عرضه شد نیز یک “خدمات واحد در زمان طولانی” محسوب می شود. مایکروسافت اعلام کرده که پشتیبانی های جدید را در قالب همین سیستم ارائه می کند تا افراد در صورت تمایل نسبت به دریافت آن ها اقدام کنند. نسخه جدید این سیستم که بر روی به روز رسانی 1607 پیاده شده است تا تاریخ 13 اکتبر 2026 میلادی یعنی 10 سال پس از عرضه نیز پشتیبانی خواهد شد.

در همین حین نسخه های معمولی و پیشرفته که با نام های Home و Pro ویندوز 10 شناخته می شوند همچنان تا پایان اکتبر 2025 پشتیبانی خواهند شد. اگر چه آنها نیز همانند نسخه شرکتی به تازگی از به روز رسانی 1607 بهره مند شده اند.

اضافه شدن 1 سال به زمان پشتیبانی ویندوز 10 توسط یک تحلیل گر تکنولوژی با نام استیون کلیهانس حدود 1 سال پیش انجام گرفته بود. او گفته بود:

در آینده مایکروسافت مدت زمان پشتیبانی 10 سال را دوباره تمدید خواهد کرد و تعدادی شروط جدید نیز تعیین خواهد کرد.

به نظر این تحلیل گر سیستم ” خدمات واحد در زمان طولانی” این شرط جدید است.

مشتریانی که از نسخه های معمولی ویندوز استفاده می کنند تا اکتبر سال 2025 از پشتیبانی های امنیتی بهره مند خواهند بود . برای آن یک سال پشتیبانی اضافه نیز آن ها باید سیستم خود را به نسخه ی 1607 به روز رسانی کنند.

این افزایش زمان پشتیبانی از ویندوز به زمان یک سال تایید دیگری بر صحبت های مایکروسافت است که اعلام کرده بود ویندوز 10 آخرین نسخه از ویندوز خواهد بود. جمله ای که شاید به لحاظ فنی درست نباشد اما نشان از مصمم بودن مایکروسافت در پشتبانی از ویندوز 10 دارد.

اطلاعات بیشتری راجع به چرخه ی 1 ساله ی پشتیبانی مایکروسافت را می توان در سایت خود مایکروسافت پیدا کرد. از جمله این اطلاعات میتوان به تاریخ و زمان عرضه ی به روز رسانی ها اشاره کرد.

منبع:itworld.com

0

ارسال یک دیدگاه