امن‌ترین مرورگر موجود کدام است؟(قسمت دوم)

مرورگر امن

در قسمت اول این مقاله به طور اختصاصی در مورد گوگل کروم صحبت کردیم و متوجه شدیم که به احتمال زیاد امن‌ترین مرورگر موجود همان کروم محبوب است؛ اما باید اجازه عرض اندام به دیگر رقبا نیز داد. اکنون دومین مرورگر محبوب در دنیا را بررسی خواهیم کرد. تعجب نکنید اگر بگوییم اینترنت اکسپلورر بعد از کروم با در دست داشتن ۱۴٫۱۸ درصد از سهم بازار محبوب‌ترین مرورگر دنیاست!

اینترنت اکسپلورر

شاید هیچ نکته خوبی در مورد اینترنت اکسپلورر وجود ندارد! این مرورگر مرده است و به جز نسخه ۱۱ آن، دیگر نسخه‌ها از پشتیبانی مایکروسافت برخورددار نیستند و فقط زمان می‌برد تا به طور کامل از بین برود.

مرورگر امن

اگر واقعا در حال استفاده از اینترنت اکسپلورر ۱۱ هستید احتمالا هر ۳۰ روز آپدیتی را دریافت می‌کنید که کار خاصی را نیز انجام نمی‌دهد و بعضا تجربه کار با این مروگر را بدتر می‌کند! اینترنت اکسپلورر توسط ویندوز پشتیبانی می‌شود و با استفاده از ویندوز دیفندر تعدادی از مالور‌ها را دفع می‌کند و می‌توانید سایت‌هایی را که به آن‌ها اعتماد ندارد را در لیست سیاه این مرورگر قرار دهید. در ضمن شما‌ می‌توانید از حالت محافظت در اکسپلورر بهره ببرید و در این حالت سایت‌ها و افزونه‌های مشکوک محدود می‌شوند و اجازه ورود ویروس‌ها از طریق این سایت‌ها به کامپیوتر شما را نخواهد داد.

شاید خیلی از اکسپلورر بد شنیده باشید و مایکروسافت نیز بخاطر همین شهرت منفی‌اش قصد دارد این مرورگر را از بین برده و به توسعه مرورگر جدید خودش EDGE بپردازد؛ اما شاید اینترنت اکسپلورر نیز به بدی آن‌جه شما فکر می‌کنید نیست! ما در مورد مایکروسافت صحبت می‌کنیم که در مورد سیاست‌های حریم خصوصی‌اش زیاد شنیده‌ایم. هم گوگل و هم مایکروسافت غول‌های تکنولوژیکی هستند و ساده‌لوحانه است که باور کنیم که آن‌ها اطلاعات شخصی ما را برای استفاده‌های تجاری به کار نبرند؛ اما همانطور که در قسمت قبل گفتیم: چه می‌شود کرد؟ آیا برایمان مهم است؟!

مهم‌ترین مشکل این مرورگر در آینده مشکلات بروزرسانی آن است. در حال حاضر مایکروسافت به تولید بسته‌های بروزرسانی امنیتی برای آن ۱۴ درصد کاربران می‌پردازد و این‌کار از نظر اقتصادی توجیه دارد؛ اما در آینده‌ای نه چندان دور که مردم از اینترنت اکسپلورر به دیگر مرورگر‌ها مهاجرت کنند دیگر آپدیتی منتشر نخواهد شد و مشکلات بسیاری گریبان‌گیر آن دسته از کاربران عاشق اکسپلورر خواهد شد! در سال ۲۰۱۶ در اکسپلورر ۱۲۹ حفره امنیتی یافت شد. اگر در حال حاضر از نسخه ۱۱ استفاده نمی‌کنید سریعا مرورگر خود را به این نسخه آپدیت کنید. اینترنت اکسپلورر ۱۱ فقط در ویندوز ۸٫۱ و یا جدیدتر کار می‌کند و برای این‌کار باید ویندوز خود را نیز آپدیت کنید. با تمام این تفاسیر بهتر نیست جایگزینی برای آن پیدا کنید؟!

فایرفاکس

تعداد افرادی که از فایرفاکس استفاده می‌کنند در حال کاهش است؛ اما با این‌حال هنوز هم ۱۲٫۵۸ درصد از سهم بازار مخصوص فایرفاکس است. دلایل بسیار خوب و زیادی وجود دارند که شما را قانع کنند از فایرفاکس استفاده کنید. فایرفاکس حافظه کمتری از رم را اشغال می‌کند فوق‌العاده سریع است و شرکت سازنده‌اش مانند دیگر شرکت‌ها به دنبال سودآوری از طریق منابع غیر معمول ندارد.

اگر شما به حفظ حریم خصوصی و اطلاعات شخصی خود علاقه‌مند هستید شاید بهترین کار برای شما استفاده از فایرفاکس باشد. شرکت سازنده برای حقوق شما در فضای مجازی می‌جنگد و اطلاعات ناچیز و بسیار کمی از شما دریافت کرده و آن‌ها را به هیچ وجه نمی‌فروشد. فایرفاکس یک حالت شخصی دارد که واقعا برای حفظ امنیت شما عالی کار می‌کتد و جلوی وبسایت‌ها و افزونه‌هایی که می‌خواهند اطلاعات شما را جمع کنند می‌ایستد.

دیگر مرورگر‌ها با ذخیره کردن کوکی‌ها، اطلاعات شخصی شما، پسورد‌ها و افراد در تماس شما را در اختیار می‌گیرند؛ ولی فایرفاکس بلافاصله بعد از بستن یک صفحه، تمام این اطلاعات را پاک می‌کند. فیسبوک یک پروفایل جانبی، حتی برای کسانی که عضو نیستند، می‌سازد و فایرفاکس از این مورد نیز جلوگیری می‌کند و تنها مرورگری است که این‌کار را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد که فوق‌العاده است.

این یکی دیگر از دلایلی است که موزیلا پولی از این طریق به دست نمی‌آورد و بر عکس گوگل است که با ذخیره‌سازی اطلاعات، آن‌ها را به فروش می‌رساند.

فایرفاکس در سال ۲۰۰۲ ساخته شد و دو سال بعد از آن در اختیار همه قرار گرفت و مانند IE معماری قدیمی دارد؛ ولی مانند مایکروسافت نیازی به جایگزینی آن با یک مرورگر کاملا جدید نیست؛ زیرا فایرفاکس به اندازه اینترنت اکسپلورر بدنام نیست و از محبوبیت خوبی برخورددار است و فقط کافی است مشکلاتش حل شود؛ اما این مشکلات چیست؟

مشکل درست نکردن فضای سندباکسینگ در حال حاضر گریبان‌گیر فایرفاکس شده است. همان‌طور که در قسمت قبلی توضیح دادم؛ ایجاد فضای سندباکس باعث می‌شود که باگ‌ها و مشکلات و ویروس‌ها آسیبی به دیگر قسمت‌های سیستم‌عامل وارد نکنند و به‌نوعی از آن محافظت می‌شود و خیال آدم بسیار راحت است.

موزیلا به این انتقادات گوش کرده است و از سال ۲۰۰۹ تا کنون در حال کار بر روی پروژه‌ای با نام “الکترولیز” است و از ماه آگوست سال ۲۰۱۶ نیز به دنبال این است که روش‌ها و ایده‌های خودش در مورد سندباکسینگ را به اجرا درآورد. دلیل این‌همه تاخیر موزیلا نیز مربوط به سازگار کردن افزونه‌ها است و در فایرفاکس نسخه ۵۴ این ویژگی به طور کامل استفاده شد.

این سیستم در فایرفاکس با دیگر مرورگر‌ها متفاوت است. برای مثال در کروم برای هر پیج یک فضای سندباکس در نظر گرفته می‌شود و این در حالی است که در فایر فاکس محدودیت استفاده از ۴ تب وجود دارد و دلیل این‌کار بالا بردن سرعت مرورگر و کم کردن استفاده از رم دستگاه است. به طور خلاصه باید گفت که شما امکانات مساوی از سندباکسینگ را دریافت خواهید کرد؛ اما با سرعت بسیار بیشتر!

موزیلا هر ۲۸ روز یک‌ باز بسته بروزرسانی کاملی را منتشر می‌کند و در بازه‌های زمانی کوتاه آپدیت‌های کم حجمی را برای بالا بردن امنیت و بهتر کردن تجربه کار با فایرفاکس منتشر می‌کند. گوگل در مورد اپدیت‌های کامل سریع‌تر عمل می‌کند؛ ولی این موزیلا است که گاه و بیگاه بروزرسانی‌های کوچک منتشر می‌کند. علاوه بر این شما می‌توانید افزونه‌های بسیار زیادی را برای افزایش میزان امنیت مرورگر خود به آن اضافه کنید.

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم هیچ چیز کاملی در دنیا وجود ندارد. فایرفاکس نیز در سال گذشته ۱۳۳ حفره امنیتی به خود دید ولی با آپدیت‌های موزیلا این مشکلات حل شد. مشکل دیگر عدم آپدیت فایرفاکس توسط خود کاربران است. در حال حاضر ۳۳ درصد از مصرف‌کنندگان فایرفاکس از آخرین نسخه فایرفاکس استفاده نمی‌کنند و به احتمال زیاد از قابلیت سندباکسینگ نیز برخورددار نیستند. فایرفاکس در چندماه گذشته پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای داشته است و به طور قطع اگر در این مسیر ادامه دهد می‌تواند خطر جدی برای دیگر مرورگرها باشد.

منبع: MakeUseOf

 

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید