موشک Falcon 9 بعد ۳۰۰ پرتاب بازنشسته خواهد شد

موشک Falcon 9 بعد ۳۰۰ پرتاب بازنشسته خواهد شد

اکنون که طراحی نهایی Falcon 9 شرکت SpaceX برای اولین بار رونمایی شده است، یک سوال ناخودآگاه بوجود می‌آید: چند پرتاب دیگر برای این وسیله در نظر گرفته شده است؟ ایلان ماسک یک ایده دارد. وی تخمین زده است که SpaceX در طی پنج سال آینده ۳۰ تا ۴۰ هسته‌ی فالکون ۹ را برای “حدود ۳۰۰ ماموریت” تولید خواهد کرد. به عبارت دیگر، این موشک پیشگام بی سر و صدا صحنه را ترک نخواهد کرد، و انتظار می رود که هر هسته قبل از بازنشستگی چندین بار مورد استفاده قرار گیرد.

اینکه بعد از آخرین ماموریت چهاتفاقی خواهد افتاد چیز پوشیده‌ای نیست: همه چیز درباره یک موشک بزرگ لعنتی است. ماسک گفت که موشک غول پیکری که بعد از این پنج سال جایگزین  Falcon 9 خواهد شد مراحل ساختش رو به اتمام است و این موشک قادر به انجام مأموریت‌ها به ماه، مریخ و “سیاره‌های خارج از منظومه‌ی شمسی” خواهد بود. در حالی که شکی نیست که فالکون ۹ در کل یک قدم اول  برای SpaceX بوده است، در واقعیت این جایگزینی  به سرعت در حال انجام است.

یک سوال همیشگی در مورد چگونگی تأثیر این جایگزینی در هزینه هر ماموریت وجود دارد. در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون دلار برای پرتاب مجدد فالکون ۹ هزینه می‌شود. در تئوری، ۳۰۰ مأموریت با ۳۰ فروند موشک به طور چشمگیری هزینه‌های پرتاب را کاهش می‌دهد. ماسک به طور مستقیم یک چیز را درنظر نگرفته است که این شانس وجود دارد که فضا در آینده نزدیک به طرز قابل توجهی برای سایر شرکت ها و کشورها نیز در دسترس خواهد بود.

0

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

هکرهای اینستاگرام آدرس ایمیل حساب‌ها را تغییر داده‌اند

هکرها راه‌هایی را برای هک کردن حساب‌های اینستاگرام