پروژه تراگراف(Terragraph): همکاری فیس‌بوک و کوالکام برای تولید اینترنت پر سرعت بی‌سیم برای نواحی مسکونی

  • توسط دانیال بالِدی
  • ۰۲/۰۳/۱۳۹۷
  • ۰

در سال ۲۰۱۶، در جریان کنفرانس سالانه‌ی توسعه دهندگان فیس‌بوک، این شرکت اعلام کرد که قصد دارد اینترنت پرسرعت بی‌سیم(Wi-Fi) خود را در مناطق پر جمعیت راه‌اندازی کند. اکنون با اعلام همکاری کوالکام با فیس‌بوک، این پروژه پیش از پیش به رسیدن به هدف خود نزدیک‌ شده است.

کوالکام اعلام کرد که از این پس تراشه‌های تولید شده از تکنولوژی پیشرفته تراگراف پشتیبانی خواهند کرد. هدف از این اقدام شرکت، دعوت و تشویق توسعه دهندگان برای کار کردن بر روی تکنولوژی مبادله اطلاعات با فرکانس ۶۰GHz است که در اکثر کشورها هنوز رسمی نیست.

تراگراف یک تکنولوژی با طول موج در محدوده‌ی میلی‌متری است که شامل مجهز کردن چراغ‌های راهنمایی و رانندگی با آنتن‌هایی است که امواج رادیویی را، با فرکانس بالا، از خود ساتع کرده و می‌توانند به مناطق با تراکم جمعیتی بالا نفوذ کنند. این تکنولوژی یک شبکه فیبر متناوب است و برای مکان‌هایی که سیم‌کشی زیرزمینی، محدود یا غیر عملی است بهترین گزینه به حساب می‌آید.

کوالکام در وبلاگ رسمی‌اش اعلام کرد:

همکاری ما با فیس‌بوک دسترسی به تکنولوژی ۱۱ad و مقدماتی ۱۱ay مقدور می‌سازد و باعث می‌شود که بتوان آن‌ها را در فروشگاه‌ها یافت. این  تکنولوژی باعث افزایش نفوذ باند می‌شود. همچنین باعث کاهش هزینه‌های سرویس دهنده‌ها در خدمات دهی به منطق دور می‌شود.

کوالکام با استفاده از پیوند کانال‌ها، آرایه‌های آنتنی عظیم، پروتکل‌های TDMA و پروتکل‌های کارکرد همزمان، این تکنولوژی را ارتقا می‌دهد. این کار سیگنال‌ها را قادر می‌سازد تا بر موانع موجود در مناطق شهری غلبه کنند و همچنین باعث کاهش هزینه‌های نصب می‌شود.

انتظار می‌رود آزمایش این طرح تا اواسط سال آینده اجرا شود. سن خوزه(شهری در آمریکا) مطلوب‌ترین مکان برای اجرای این آزمایش‌ها‌ است که در سال ۲۰۱۶ توسط فیس بوک مطرح شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار

یادگیری و آموزش

بازی و اپلیکیشن

تلگرام تکفارس