سونی از سنسورهای ۴۸ مگاپیکسلی برای گوشی‌های هوشمند رونمایی کرد

سونی از سنسورهای ۴۸ مگاپیکسلی برای گوشی‌های هوشمند رونمایی کرد

به تازگی شرکت سونی از مدل جدید سنسورهای CMOS خود با مدل IMX586 برای گوشی‌های هوشمند رونمایی کرد. سونی ادعا می‌کند این سنسور بر‌روی گوشی‌های هوشمند قادر به ثبت تصاویری زیبا و با رزلوشن بالا است. با جزییات بیشتر با تک‌فارس همراه باشید.

شرکت سونی، یکی از بزرگ‌ترین توسعه‌ دهنگان و عرضه کنندگان سنسورهای تصویر گوشی‌های هوشمند، اخیراً از توسعه‌ی سنسور CMOS جدید خود با مدل  IMX586 خبر داده است. سنسور‌های جدید دارای اندازه‌ای بسیار کوچک یعنی ۰٫۸ میکرومتر بوده که امکان تعبیه‌ی ۴۸ مگاپیکسل موثر به مانند نمونه‌های ۱٫۲ میکرومتری را میسر می‌سازد. از این روی و به وسیله‌ی تکنولوژی‌های به کار رفته در این سنسور می‌توان تصاویری با کیفیت ثبت کرد.

از نگاه فنی سنسور جدید سونی، دوربین‌های تک لنز بازتابی را به چالش کشیده و به کابران اجازه می‌دهد تا به وسیله‌ی گوشی‌های هوشمند تصاویری با رزلوشن بالا ثبت کنند. تکنیک‌های به کار رفته در این سنسور به مانند پردازش سیگنال و کنترل نوردهی، دامنه‌ی پویایی آن را نسبت به مدل‌های معمولی چهار برابر افزایش می‌دهند. در زمینه‌ی فیلم‌برداری نیز سنسورهای IMX586 قادرند تصاویری با رزلوشن ۴K را با نرخ ۹۰ فریم بر ثانیه، ۱۰۸۰p را با نرخ ۲۴۰ فریم بر ثانیه و ۷۲۰p را با نرخ ۴۸۰ فریم بر ثانیه ثبت کنند.

IMX586 از آرایه‌ی فیلتر رنگی Quad Bayer بهره می‌برد که در آن چهار پیکسل هم‌رنگ به صورت ۲ در ۲ یک مربع را تشکیل داده و حساسیت تصویربرداری را افزایش می‌دهند. این موضوع به هنگام تصویر برداری در محیط‌های کم نور بسیار حائز اهمیت است زیرا این سنسور‌ها از سیگنال‌های دریافتی چهار پیکسل استفاده کرده و با افزایش حساسیت تصویر برداری به اندازه‌ی یک پیکسل ۱٫۶ میکرومتری، سبب ثبت تصاویری درخشنده‌تر و با نویز کمتر می‌شوند.

سنسور‌های IMX586 در ماه سپتامبر به بازار عرضه می‌شوند و اگرچه هنوز مشخص نیست اما احتمالاً گوشی‌های هوشمندی که اوایل سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه می‌شوند به این سنسور محهز خواهند شد.

نظر شما در رابطه با این موضوع چیست؟ به نظر شما کدام‌یک از گوشی‌های هوشمند به این سنسورها مجهز می‌شوند؟ آیا این سنسورها قادر به رقابت با نمونه‌های موجود دوربین‌های تک لنز بازتابی هستند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0

ارسال یک دیدگاه