گوگل اندروید ۹ را به صورت رسمی با نام Android Pie عرضه کرد

گوگل اندروید ۹ را به صورت رسمی با نام Android Pie عرضه کرد

امروز گوگل رسماً از نسخه‌‌ بعدی اندروید پرده برداشت. نام کامل این نسخه Android 9 Pie است و پس از آزمایشاتی که توسعه دهنگان بر روی آن انجام داده‌اند، آماده‌ی استفاده است و گوشی‌های هوشمند Pixel امروز می‌توانند بروزرسان Android 9 Pie را دریافت کنند. گوشی‌هایی که OEM خود را انلاک کرده‌اند و از نسخه‌‌ی بتا اندروید Pie استفاده می‌کنند تا قبل از پایان پاییز ۲۰۱۸، بروزرسان رسمی برای آن‌ها منتشر می‌شود. برای جزئیات بیشتر با تکفارس همراه باشید.

اندروید Pie نهمین نسخه از این سیستم عامل است و قرار است جایگزین اندروید Oreo شود. اندروید Pie یک سری از ویژگی‌ها را با خود به همراه آورده که عمدتاً بر یادگیری ماشینی (machine learning) تمرکز دارند و قرار است گوشی‌های اندرویدی با این ویژگی‌ها، عملکرد هوشمندانه‌تری بروز دهند.

یکی از این قابلیت‌ها Adaptive Battery (تطبیق باتری) نام دارد و وظایف مختلفی در خصوص باتری بر عهده‌ی آن است. به طور مثال، این قابلیت با تشخیص و بستن اپلیکیشن‌های که شما کمتر از آن‌ها استفاده می‌کنید، باعث می‌شود طول عمر باتری افزایش یابد. همچنین این قابلیت می‌تواند نور صفحه نمایش را به صورت اتوماتیک با توجه به مکانی که قرار گرفته‌اید و کاری که با دیوایس انجام می‌دهید، تنظیم کند.

یکی دیگر از کاربرد‌های یادگیری ماشینی در نسخه‌ی جدید اندروید، شناسایی رفتار‌های کاربر است و قرار است کارهایی را که کاربر با دیوایس مکرراً انجام می‌دهد، سرعت ببخشد. این ویژگی زمانی که شما جستجویی انجام می‌دهید به کمک شما می‌آید و در بخشی از نمایشگر، گزینه‌های موجود را به شما نشان می‌دهد. برای مثال اگر شما کلمه‌ی lyft (نرم افزاری برای درخواست تاکسی) در گوگل سرچ کنید، نرم افزار Lyft در گوشه‌ای از صفحه نمایش ظاهر می‌شود و گزینه‌هایی همچون رفتن به خانه یا رفتن به محل کار را به شما نشان می‌دهد و شما به راحتی می‌توانید محل مورد نظر را انتخاب کرده و درخواست تاکسی را ارسال کنید.

مثالی دیگر از فعالیت‌های نرم افزارها مربوط به پیشنهادهایی می‌شود که در زمانی‌های خاصی از روز دریافت می‌کنید و با توجه به عکس‌‌العمل‌های شما ثبت شده‌اند. ممکن است یک دکمه برای شما نمایان شود و درخواست کند که مسیر خود را برای فردا صبح تنظیم کنید یا اینکه با وصل کردن هدست به دیوایس، پلی لیستی که از همه بیشتر به آن گوش کرده‌اید، برای شما انتخاب شود و با زدن آن دکمه شروع به پخش کند. تمامی این فعالیت‌ها بستگی به طرز استفاده‌ی شما از گوشی هوشمندتان دارد و بر اساس آن بهبود می‌یابد.

اندروید Pie سیستم ناوبری جدیدی را با خود به همراه آورده. در نوار ناوبری طبق معمول سه دکمه قرار گرفته است اما با تغییراتی که در نسخه‌ی جدید بوجود آمده، شما می‌توانید آن‌ها را با دو دکمه‌ی دیگر جایگزین کنید. از این پس حالت Overview ( لیست اپلیکیشن‌های در حال اجرا ) را تنها با کشیدن از بالا به پایین فراخوانی کرد و این کار با تمامی برنامه‌ها سازگار است. شما می‌توانید به محتویات پنچره‌های باز شده، دسترسی پیدا کنید بدون اینکه آن را انتخاب کنید. به طور مثال شما لیست برنامه‌ها را باز کرده و  در یک پنجره از متنی کپی می‌کنید و بی آنکه وارد اپلیکیشن شوید، آن را در درون برنامه دیگر پیست می‌کنید. ویژگی Smart Text Selection برای انجام اینچنین مسائلی به‌روز شده است.

نوار نوتیفیکشن‌ها نیز شامل تغییراتی بوده‌ است و اکنون آیکون‌های آن گردتر و حالت پیش نمایش پیام‌ها گسترده‌تر شده است و گزینه‌هایی با پاسخ هوشمند را اختیار شما قرار می‌دهد.

گوشی‌هایی که از  اندروید Pie استفاده می‌کنند، قرار است تا پایان سال یک بروزرسانی دیگر دریافت کنند و قابلیت‌هایی مبتنی بر سلامت دیجیتال به آن افزوده شود. یک ویژگی به نام Dashboard وظیفه دارد میزان استفاده‌ی شما از اپلیکیشن‌ها را اندازه‌ گیری کند و با قرار دادن تایمر، باعث جلوگیری از بکارگیری بیش از حد آن‌ها شود. وقتی شما تصمیم دارید که بخوابید، Do Not Disturb و  Night Light فعال می‌شوند. کاربران گوشی‌های Pixel می‌توانند این ویژگی‌ها را به صورت بتا دریافت کنند.


از لحاظ امنیتی نیز بهبود‌هایی صورت گرفته است. هم‌ اکنون بروزرسان اندروید Pie برای کاربران گوشی‌های Pixel و Essential Phone در دسترس است.

به نظر شما کاربران تکفارس اندروید Pie چگونه عملکردی خواهد داشت؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0

ارسال یک دیدگاه