مهندسان بریتانیایی از اولین هواپیمای گرافینی رونمایی کردند

مهندسان بریتانیایی از اولین هواپیمای گرافینی رونمایی کردند

- دراخبار تکنولوژی

گرافین، ماده‌ی معجزه‌گری است که می‌تواند برای همه چیز مورد استفاده قرار گیرد از ایجاد بلندگوهای بهتر برای وسایل شنوایی گرفته تا ساخت زرهی که محکم تر از الماس است. با این حال باید کاربرد دیگری را به این لیست اضافه نمود. در انگلستان، مهندسین دانشگاه مرکزی لنکشیایر (UCLan) اخیرا اولین هواپیمای گرافینی جهان را در رویداد « Futures Day» در نمایشگاه Farnborough Air 2018 معرفی کردند. نام این هواپیمای بدون سرنشین ۱۱٫۵ فوتی،  Juno است که همچنین دارای باتری‌های گرافینی و قطعات سه‌ بعدی چاپ شده با گرافین است. این ترکیب به مجموعه‌ای بسیار جذاب تبدیل می‌شود.

بیلی بگز، مدیر پروژه مهندسی UCLan، به Digital Trends گفت:

این پروژه اولین از نوع خود است. این هواپیما نشان‌دهنده‌ی آخرین مرحله‌ از یک برنامه‌ی همکاری مداوم بین دانشگاه‌ها و صنعت برای ساختن تحقیقات ابتکاری و بهره برداری از گرافین در زمینه هوا فضا است. ما در حال برنامه‌ریزی برای پیشتازی در تولید صنعتی گرافین هستیم.

در حالی که قعات سه بعدی چاپ شده و باتری‌های گرافین هیجان انگیز هستند، بال‌های با روکش گرافینی بخش امیدوار کننده‌ی این پروژه است. به طور خاص، امید است که استفاده از گرافین بتواند به کاهش وزن هواپیما کمک کند تا به طور بالقوه برد مسافرت و مقدار بارگیری را افزایش دهد. این عمل امکان پذیر بوده زیرا گرافین کربن مورد استفاده در Juno حدود ۱۷ درصد سبک تر از فیبر کربن استاندارد است. با استفاده از سایر خصوصیات  گرافین می‌توان با خطرات بالقوه‌ی رعد و برق ، به علت رسانایی شدید آن، مقابله کرده و از یخ زدن بدنه در حین پرواز جلوگیری نمود.

همکاران UCLan در این پروژه مرکز تحقیقات پیشرفته شفیلد، موسسه ملی گرافین دانشگاه منچستر، صنایع هیدال گرافین و سایر موسسات تجاری و پژوهشی هستند.

پیتر توماس، سرپرست نوآوری و مشارکت در UCLan، به Digital Trends گفت:

استراتژی صنعتی بریتانیا،  گرافین را به عنوان نمونه‌ای از کشف علمی‌ که قابلیت تزریق به برنامه‌های کاربردی صنعتی دارد، در نظر گرفته است. بعد از خروج  از اتحادیه‌ی اروپا بریتانیا باید از طریق نوآوری به توسعه مزیت رقابتی در هوافضا ادامه دهد.

با توجه به بازخورد خیره‌کننده‌ی عمومی‌ جونو، مرحله بعدی عملیات، شامل تست‌های بیشتری در دو ماه آینده خواهد بود. اگر همه چیز با توجه به برنامه ریزی پیس رود، هواپیما‌هایی مانند این ممکن است به سری محصولات امیدوارکننده برای ابتکارات مربوط به گرافین تبدیل شوند.

0

ارسال یک دیدگاه