پل آلن یکی از خالقان مایکروسافت درگذشت

پل آلن یکی از خالقان مایکروسافت درگذشت

- درکمپانی های بزرگ

پل آلن، یکی از بنیان‌گذاران مایکروسافت، با وجود اینکه در اوایل ماه جاری اعلام کرده بود که از بیماری چند ساله‌اش رهایی یافته است اما در نهایت وی امروز از عوارض ناشی از بیماری لنفوم غیر هودکین (نوعی سرطان خون) در سن ۶۵ سالگی درگذشت. در ادامه‌ی خبر با تکفارس همراه باشید.

آلن دوست دوران کودکی بیل گیتس بود و با هم، در شرکت مایکروسافت در سال ۱۹۷۵ شروع به کار کردند. او در سال ۱۹۸۳ در حالی که تحت درمان بیماری خود یعنی لنفوم هودکین قرار گرفت این شرکت را ترک کرد و از سال ۲۰۰۰ به عنوان عضو هیئت مدیره در این شرکت به فعالیت خود ادامه داد. او برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ تحت درمان بیماری لنفوم غیر هوچکین قبل از اینکه این بیماری به سطوح پیشرفته برسد قرار گرفت.

بیل گیتس در بیانیه ای که به نشریه‌ی ABC News داده شده است گفت: «در سوگ یکی از عزیزترین و قدیمی‌ترین دوستانم قرار دارم» وی ادامه داد:

از همان روزهای اول فعالیت با هم ما در مدرسه Lakeside، به منظور مشارکت در ایجاد شرکتی به نام مایکروسافت، تا انجام برخی از پروژه های بشردوستانه ما در طول سال‌ها طولانی، پل یک شریک نیک و دوست داشتنی بود. محاسبات شخصی بدون تاثیر او وجود خارجی نداشت.

اما تمام فعالیت‌های پل تنها محدود به ساخت یک شرکت نمی‌شود. او هوش و دلسوزی خود را جهت بهبود زندگی مردم و تقویت جوامع انسانی در سیاتل و دیگر نقاط جهان متمرکز کرده بود. یکی از سخن‌های مشهور او این عبارت بود: «اگر این توانایی را دارید که کاری را خوب انجام دهید، پس باید آن کار را انجام دهیم» این سخن فضیلت شخصیتی او را می‌رساند.

پل  زندگی و کسانی که در اطراف او بودند را دوست داشت و ما همگی او را عضوی از خانواده‌ی خود می‌دانستیم. او سزاوار عمر بسیار بیشتری بود، ولی در هر حال مشارکت او در جهان در زمینه‌ی پیشرفت تکنولوژی و اعمال بشردوستانه برای نسل های آینده به زندگی ادامه خواهد داد و در یادها باقی خواهد ماند. من او دلتنگ او خواهم ماند.

مدیر عامل شرکت مایکروسافت ساتیا نادلا (Satya Nadella) گفت که مشارکت آلن هم برای شرکت مایکروسافت و  هم برای صنعت ضروری و تاثیر گذار بود. وی بیانیه کامل خود را بدین شکل ابراز داشته است:

کمک های پل آلن به شرکت ما، صنعت ما و جامعه ما فراموش ناشدنی است. به عنوان یکی از بنیانگذاران مایکروسافت، به رفتار آرام و پایدار مخصوص به خود، محصولات، تجارب و مؤسسات جادویی خود را ایجاد کرد و در انجام این کار، جهان را تغییر داد. من خیلی از او آموخته ام – تعمق، کنجکاوی و فشار برای استانداردهای بالا چیزی است که از او به من و همه ی ما به عنوان اعضای مایکروساف تبه ارث می‌رسد. دل‌های ما با خانواده و عزیزان پل است. روحش شاد.

آلن در یک یادداشت منتشر شده در سال ۲۰۱۱ می‌گوید که او مسئول نامگذاری مایکروسافت و ایجاد ماوس دو دکمه‌ای است. این کتاب همچنین آلن را به خاطر کارش در مایکروسافت تمجید کرده و بیان می‌کند که او به شهرتی که لایقش است نرسید و تنها در زیر سایه‌ی بیل گیتس ماند در حالی که لیاقت توجهی بیشتر از او را داشت. اما دو مرد در نهایت به نظر  دوستان خود باقی مانند و این را زمانی شاید بتوانیم درک کنیم که این دو برای بازسازی یک عکس متعلق به اوائل افتتاح شرکت مایکروسافت مجددا برای عکسبرداری حاضر شدند.

پس از ترک مایکروسافت، آلن سرمایه گذاری از طریق شرکت Vulcan را پیش گرفت و به مجموعه‌های متنوعی از شرکت‌ها و بازارها دست یافت. از نمونه کارهای انجام گرفته توسط شرکت Vulcan می‌توان به موزه فرهنگ پاپ در  شهر سیاتل و ایجاد یک گروه متمرکز بر استفاده از یادگیری ماشینی با هدف حفظ محیط زیست و تا ساخت واحدی به نام Stratolaunch، که در حال حاضر در حال تولید یک فضاپیما است، اشاره کرد. سرمایه گذاری‌های آلن و کمک‌های مالی او اغلب در سیاتل متمرکز می‌شود. او اخیرا با پرداخت یک بودجه‌ی ۴۶ میلیون دلاری در سیاتل جنوبی موجب شد تا برای بی‌خانمان‌ها و خانواده‌های کم درآمد سقفی را بالای سرشان حس کنند و برای ساخت ساختمان‌ها در آن ناحیه تلاش فراوانی را انجام داد.

مدیر عامل شرکت اپل، تیم کوک (Tim Cook) و مدیر اجرایی گوگل، ساندار پیکای (Sundar Pichai)، در حالیکه کارهای بشردوستانه او را در اظهارات توییتر برجسته کردند، آلن را یک پیشگام  در دنیای فناوری دانستند. جف بیسوز (Jeff Bezos)، مدیر عامل آمازون، گفت که کارهای آلن، منبع الهام بسیاری از کارهای او شده است. پیغام‌های توییتری این افراد را در زیر می‌توانید مشاهده کنید:

تیم کوک:

صنعت ما یک پیشگام و دنیای ما یک نیروی خوب را از دست داده است. ما عمیق‌ترین ابراز همدردی خود را از سمت اعضای فعال در شرکت اپل، به سوی خانواده آلن و هر کس که در مایکروسافت فعالیت می‌کند می‌فرستیم.

ساندار پیکای:

 ما امروز یک پیشگام در تکنولوژی پیشرفته را از دست دادیم. از پل آلن برای کمک‌های عظیم خود به جهان از طریق کارهای مختلف و حس بشردوستی‌اش تشکر می کنم. طرز فکر و روحیه‌ی او با ما در مایکروسافت و همچنین در حافظه‌ی اعضای خانواده‌اش باقی خواهد ماند.

جف بیسوس:

 از خبر درگذشت آلن بسیار ناراحت شدم. اشتیاق او برای اختراع و حرکت مداوم رو به جلو مایه الهام بسیاری از افراد بود. او بی پایان بود. قلبم همراه با خانواده و دوستان پل خواهد بود.

آلن مدتهاست که مالک دو شرکت Portland Trail Blazers و Seattle Seahawks است. راجر میگوئل، عضو هیئت رئییسه‌ی NFL، در پاسخ به خبر درگذشت پل آلن گفت:

آلن به طور خستگی ناپذیری به کار خود ادامه داد تا راه‌های جدیدی را برای ساختن بازی امن‌تر و محافظت از بازیکنان ما از خطرات غیر ضروری پیدا کند.

آدام سیلور، عضو کمیته NBA، نیز گفت:

 آلن به عنوان یک پشتوانه برای ما بود وی به ما کمک کرد تا پایه‌ای برای رشد لیگ در سطح بین المللی به وجود بیاوریم و دلیلی بود برای اشتیاق ما به ورود فناوری‌های جدید در این رشته ورزشی.

او همچنین تعدادی از تلاشهای بشردوستانه را راه اندازی کرد، که بعدها به نام پل جی شناخته شد. براساس وب سایت خود آلن، کمکهای بشردوستانه او مبلغی بیش از ۲ میلیارد دلار را شامل می‌شود و او پیش از مرگش قول داده بود که اکثر ثروت خود را در این راه صرف کند. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

2+

ارسال یک دیدگاه