نتایج بنچمارک بخش هوش مصنوعی اسنپدراگون ۸۱۵۰ و برتری مجدد آن نسبت به رقبا

به غیر از نتایج بنچمارک پردازنده مرکزی و پزدازنده گرافیکی، چیپست‌های مدرن می‌بایست در مورد عملکرد هوش مصنوعی نیز نگران باشند. اکنون به نظر می‌رسد که اسنپدراگون ۸۱۵۰ از کوالکام فاتح نبرد میان پردازنده‌ها (حداقل در میان پردازنده‌های اندرویدی) در این زمینه باشد. در ادمه برای جزئیات بیشتر با تکفارس همراه باشید.

در نتایج یک تست از پلتفرم dev (یک برد از نمونه اولیه) شاهد افزایش دو برابری عملکرد نسبت به اسنپدراگون ۸۴۵ کنونی هستیم. بر اساس نتایج این بنچمارک شرایطی مشابه در مقایسه با کرین ۹۸۰ هوآوی نیز وجود دارد.

در صحبت از آخرین پردازنده هوآوی یعنی کرین ۹۸۰ نیز باید بگوییم که هوآوی وعده بهبود دو برابری عملکرد هوش مصنوعی نسبت به ۹۷۰ را داده بود، اما تا آنجایی در نتایج این بنچمارک مشاهده می‌کنیم، میزان افزایش عملکرد آن بیش از ۱۵٪ نبوده و امتیاز کرین ۹۸۰ در حد اسنپدراگون ۸۴۵ است.

مدل پردازنده رم سال عرضه نسخه اندروید امتیاز کل
کوالکوم ۸۱۵۰ پلتفرم Dev اسنپدراگون ۸۱۵۰ ۶GB ۲۰۱۸ ۹٫۰ ۲۲۰۸۲
مدیاتک P80 پلتفرم Dev مدیاتک هلیو P80 ۶GB ۲۰۱۸ ۹٫۰ ۱۹۴۵۳
OnePlus 6 اسنپدراگون ۸۴۵ ۸GB ۲۰۱۸ ۹٫۰ ۱۲۲۷۴
هوآوی میت ۲۰ پرو های سیلیکون کرین ۹۸۰ ۶GB ۲۰۱۸ ۹٫۰ ۱۲۰۲۶
هوآوی P20 پرو های سیلیکون کرین ۹۷۰ ۶GB ۲۰۱۸ ۹٫۰ ۸۹۲۱
گوگل پیکسل ۳XL اسنپدراگون ۸۴۵ ۴GB ۲۰۱۸ ۹٫۰ ۶۸۹۵
مدیاتک P60 پلتفرم Dev مدیاتک هلیو P60 ۶GB ۲۰۱۸ ۸٫۱ ۵۷۶۷

یک نکته جالب این است که پردازنده اسنپدراگون ۸۴۵ موجود در OnePlus 6 امتیاز عالی ۱۲۲۷۴ را به ثبت رسانده است است، اما پیکسل ۳ نتایج چندان چشمگیری را ثبت نکرده است. هر دو این گوشی‌ها از پردازنده یکسان استفاده می‌کنند اما در گوشی پیکسل شاهد استفاده از یک هسته پردازشی دیگر برای تصویر برداری و ایجاد افکت‌های دوربین نیز هستیم، بنابراین این نمرات تا حدودی مشکوک هستند.

با این حال، پردازنده  هیلو P80 مدیاتک که رتبه دوم را به خود اختصاص داده نیز مارا شگفت زده کرده است. نمرات آن بسیار بالاتر از اسنپدراگون ۸۴۵ است و تقریبا به اندازه اسنپدراگون ۸۱۵۰ امتیاز بدست آورده است که یک جهش عظیم در برابر پیشرفت پردازنده کنونی هلیو P70 نسبت P60 به شمار می‌رود (بیش از ۲۰۰٪ افزایش!).

نظر شما در مورد عملکرد این پردازنده‌ها چیست؟ دیدگاه‌های خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید