تصاویر جدیدی از سیاره مشتری که ساختار ابر و طوفان را به نمایش می‌گذارند

فضاپیمای جونو ناسا در سال ۲۰۱۱ به فضا ارسال شد و پنج سال بعد، در اواخر ۲۰۱۶ به مقصد خود یعنی سیاره مشتری رسید. از آن زمان تا به امروز این فضاپیما با استفاده از انرژی خورشیدی در مداری به دور سیاره مشتری در حرکت است و داده‌هایی را در مورد لایه گسترده ابرهای این سیاره و فضای متراکم در زیر آن جمع‌آوری می‌کند. با تکفارس همراه باشید.

به تازگی ناسا به مناسبت سپری شدن نیمی از مأموریت این فضاپیما ، اطلاعاتی را از پیشرفت پروژه منتشر کرد و عکس‌هایی خیره‌کننده را از سطح این سیاره غول‌پیکر به نمایش گذاشت.

فضاپیمای جونو در مداری کاملا بیضی شکل به دور سیاره مشتری در حرکت است. این مدار بیضی شکل باعث شده تا فضاپیما هر چند وقت یک بار به سطح سیاره نزدیک شود، از این رو جونو اولین فضاپیمایی است که توانسته داده‌ها را از ارتفاع ۴ هزار کیلومتری سطح سیاره مشتری و لایه ابری آن ضبط کند. جونو هر ۵۳ روز یک بار قطب شمال تا جنوب این سیاره را طی و فعالیت‌های جوی آن را ضبط می‌کند.

ویدیوی زیر نحوه حرکت فضاپیما را بر فراز مشتری نشان می‌دهد، این ویدیو از تصاویر ضبط شده در مأموریت جونو گردآوری شده است:

تصویر زیر ساختار ابرها را در کمربند استوایی جنوبی مشتری نشان می‌دهد. این عکس در ساعت ۹:۵۸ روز ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۷ به وقت تهران گرفته شده است، درست زمانی که فضاپیما برای چهاردهمین بار به این سیاره نزدیک شد. لازم به ذکر است که عکس نهایی توسط کوین م. گیل و با استفاده از داده‌های ارسالی از دوربین فضاپیمای جونو ساخته شده است.

تصویر بعدی منطقه قهوه‌ای رنگ گسترده‌ای را با نام “دوبه قهوه‌ای” نشان می‌دهد که در کمربند استوایی شمالی مشتری قرار گرفته است. رنگ‌های این تصویر کمی اشباع شده‌اند تا منطقه مورد نظر به راحتی دیده شود. این عکس نیز در ساعت ۵:۳۱ روز ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ضبط شده است.

دوبه قهوه‌ای یک نوع سیستم آب‌وهوایی است که منطقه‌ای سیکلونی را در خود جای داده است. زمانی که ابرهای متراکم در کنار هم قرار گیرند، این منطقه نیز به طور موقت شکل گرفته و بعد از بین می‌رود. دوبه قهوه‌ای را به‌خاطر ترکیب رنگی که با جو سیاره دارد، به سخت می‌توان شناسایی کرد اما در بعضی نقاط که ترکیبات تیره کمربند سیاره از بین رفته است، امکان مشاهده ساختار آن وجود دارد.

و تصویر آخر که طوفان‌های سفیدرنگ متعددی را در سطح این سیاره نشان می‌دهد. این عکس در ساعت ۱:۲۵ روز ۷ آبان ۱۳۹۷ و در حین شانزدهمین پرواز فضاپیمای جونو بر فراز اتمسفر سیاره مشتری ضبط شده است. چرخش ابرها در این عکس نشان‌دهنده طوفان‌های گسترده‌ای است که در سرتاسر این سیاره در حرکت‌اند و ساختارهایی از جریان‌های سیکلونی را به نمایش می‌گذارند.

برای مشاهده دیگر عکس‌های سیاره مشتری پیشنهاد می‌کنم از گالری آنلاین ناسا دیدن کنید.

نظر شما کاربران تکفارس در مورد این تصاویر چیست؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید