مجموعه ایموجی‌های جدید، افراد ناتوان را هدف قرار داده است

  • توسط امیر مریخ
  • ۲۷/۱۱/۱۳۹۷
  • ۰

در مجموعه‌ای جدید از Emoji‌هایی که برای سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده‌است ،افرادی با صندلی‌های چرخ دار، عصاها و سمعک‌ها به این مجموعه اضافه خواهند شد، اما آیا این طرح‌ها، آن طور که باید دقیق هستند؟ در ادامه‌ی خبر با ما همراه باشید.

در هفته گذشته، کنسرسیوم یونیکد به تصویب رساندن تعداد ۵۹ Emoji جدید را برای سال ۲۰۱۹ اعلام کرد. این تعداد از ایموجی‌ها در واقع به تعداد ۲۳۰ افزایش پیدا می‌کنند در حالتی که تمام تنوع‌های جنسیتی و رنگ پوست‌ها را نیز در نظر بگیریم. این مجموعه شامل نمادهایی از جمله  چهره در حال خمیازه کشیدن، فلافل (!)، سمور، کفش‌های رقص، و همچنین انواع مختلف نژادی و جنسیتی زوج‌ها می‌شوند، علاوه بر تمام موارد ذکر شده باید یک مورد دیگر را نیز اضافه کنیم: نمادهای افراد ناتوان.

این Emoji‌های مربوط به افراد ناتوان، شامل افرادی می‌شود که در صندلی چرخدار دستی و موتوری نشسته‌اند همچنین افرادی که با عصاهای مخصوص راه می‌روند، سگ‌های راهنما و همچنین گوش‌های مجهز به ابزار کمک شنوایی، بازو و پاهای مکانیکی نیز از دیگر ایموجی‌های جدیدی است که در این مجموعه جای دارد. این ایموجی‌های در اواخر ماه مارس گذشته توسط شرکت اپل در طی کنسرسیوم یونیکد پیشنهاد شد.

ایموجی‌های موجود در این مجموعه، توسط اپل و در ارتباط نزدیک با سازمان‌هایی مانند انجمن ملی ناشنوایان، بنیاد فلج مغزی و شورای نابینایان آمریکایی طراحی شده است. به نظر می‌رسد که شکلک‌ها چهار جمعیت خاص از معلولان را به عنوان نماینده‌ی این جامعه انتخاب کرده است، این چهار دسته شامل نابینایان و کم بینایان/ ناشنوایان و کم شنوایان/ معلولان استفاده کننده از ابزار مکانیکی و معلولیت‌های پنهان می‌شود.

در حالی که برخی از افراد معلول نظر مثبتی در مورد ایموجی‌های منتشر شده داشتند، اما گروهی دیگر با شک و تردید نسبت به آن واکنش نشان دادند.

با توجه به این که اولین مجموعه ایموجی در سال ۱۹۹۷ منتشر شد، باید به این نکته اشاره داشت که ایموجی مربوط به افراد ناتوان، بسیار دیر به این مجموعه افزوده شده است. الیزابت گوفی (Elizabeth Guffey)، نویسنده‌ی کتاب ناتوانی: نمادها، فضا و جامعه ،استاد تاریخ هنر دانشگاه SUNY در مورد طراحی ایموجی‌های افراد ناتوان، ابراز داشته است:

این بسیار ناراحت کننده است که شما درمی‌یابید، حتی در مورد مسائلی که توسط جامعه به تایید رسیده است نیز همچنان برداشت نادرست وجود داشته باشد.

 

قبل از به روز رسانی اخیر در سال ۲۰۱۹، کاربران به منظور استفاده از چنین علائمی از نماد بین‌المللی دسترسی (International Symbol of Access یا ISA) استفاده می‌کردند این علامت با نماد چوب سفید بر روی یک ویلچر ساده شناخته می‌شد. این نسخه‌ی قدیمی‌تر که به تایید ISA نیز رسیده است را می‌توان هم اکنون در داشبورد ایموجی‌های گوگل و سامسونگ پیدا کرد. این در حالی است که  پلتفرم‌های اپل، مایکروسافت و توییتر سعی بر استفاده از نوع جدید این ایموجی‌ها و یا به نوعی شکل نامتناسب آن کرده‌اند.

با این وجود Emoji جدید مجموعه‌ای از نمادهای ناتوانی را ارائه می‌دهد که طیف وسیعی از افراد معلول را منعکس می‌کند، اما در این میان صاحب نظران به این نکته اشاره می‌کنند که در این مجموعه‌ی جدید، ابزار مربوط به ناتوان‌ها (ابزاری از قبیل عصا، و دیگر کمک‌های پیاده روی افراد ناتوان) وجود ندارد و مجموعه‌ی جدید از این نظر ضعف دارد.

همچنین از طرفی دیگر برخی از انتقاد‌ها مربوط به نوع طراحی صندلی چرخدار می‌باشد و به نظر می‌رسد که این طراحی ایموجی نیز از چشم منتقدان دور نمانده است، آن‌ها می‌گویند که این طراحی‌ها دقیق نیستند و بسیاری از انواع صندلی‌های چرخداری که هم اکنون به مصرف می‌رسند به شکل و شمایل ایموجی‌های طراحی شده ارتباطی ندارند و به نوعی دیگر طراحی‌های انجام شده مدل‌های قدیمی‌تر این صندلی‌ها را به نمایش درآورده است، مدل‌هایی که دیگر کاربری ندارند.

با تمام حساسیت‌های به وجود آمده باید دید که اپل نسبت به این انتقادات چه واکنشی را نشان‌ خواهد داد. برای مدت چند سال است که به این مجموعه از ایموجی‌ها که در گام اول تنها به قصد ایجاد تنوع به مکالمات و ابراز حالت‌های احساسی مختلف به وجود آمده بود، انواع مختلفی از مشاغل، اشیاء، ارتباطات و جنسیت‌ها و نژادها افزوده شدند، با این حال باید پرسید آیا ایموجی‌ها کاربری سابق خود را دارند و یا اینکه تنها به محل بحثی بین طراحان و جامعه‌ی هدفشان تبدیل شده است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

آخرین اخبار

یادگیری و آموزش

بازی و اپلیکیشن

تلگرام تکفارس