دو ویژگی کوچک اما کاربردی در اندروید Q

دو ویژگی کوچک اما کاربردی در اندروید Q

چند روزی می‌شود که گوگل نسخه بتا اندروید Q را برای گوشی‌های پیکسل منتشر کرده و حالا کم‌کم اخبار مربوط به ویژگی‌های این سیستم عامل در حال دست به دست شدن هستند.

در جدیدترین مورد می‌توانیم به دو قابلیت نه چندان مهم اما کاربردی اشاره کنیم. آیا تا کنون شده یک آیکون را از هوم‌اسکرین گوشی پیکسل خود به صورت تصادفی حذف کرده باشید؟ کاربران زیادی هستند که این اتفاق چندین بار برایشان رخ داده است. البته این رخداد به خودیِ خود مشکل‌ساز نیست ولی وقتی باید فکر کنیم که آیکون کدام نرم‌افزار حذف شده، کار کمی پیچیده می‌شود. حالا گوگل با اندروید Q قصد این معضل کوچک را حل کند.

چنان‌چه یک آیکون از هوم‌اسکرین گوشی‌های پیکسلی که اندروید Q دارند حذف شد، پیامی با مضمون “آیتم حذف شد” (Item removed) ظاهر می‌شود. در سمت راست پیام، گزینه “بازگرداندن” (Undo) مشاهده خواهد شد که اگر روی آن ضربه بزنید، آیکون حذف شده به هوم‌اسکرین باز خواهد گشت.

به گزارش تکفارس و به نقل از Android Police، یک ویژگی دیگر در اندروید Q این است که بدون نیاز به نرم‌افزار اضافی می‌توانیم اتفاقات نمایشگر را ضبط کنیم. برخی از تولیدکنندگان این قابلیت را درون رابط کاربری خود قرار داده‌اند و دارندگان برخی دستگاه‌ها هم وادار می‌شوند اپلیکیشن‌های مربوطه را از گوگل پلی استور دانلود کنند تا به هدفشان برسند. در حال حاضر ضبط صفحه نمایش در اندروید Q به خوبی کار نمی‌کند ولی مطمئناً در آینده‌ای نزدیک بهبود خواهد یافت.

وقتی این قابلیت فعال و در حال اجراست، کاربران اندروید Q می‌تواند دکمه پاور را به مدت طولانی نگه دارند تا منوی کناری دستگاه اجرا شود. در نهایت پس از فشردن گزینه “شروع به ضبط کردن” (Start Recording) پیامی ظاهر خواهد شد تا به کاربران هشدار دهد هر کاری که می‌کنند ضبط خواهد شد. در این صورت، وقتی این قابلیت فعال است افرادی که برای حریم شخصی خود اهمیت زیادی قائل هستند، باید مراقب باشند.

0

1 نظر

  1. اشتراک ها: دو ویژگی کوچک اما کاربردی در اندروید Q – .:مجله اینترنتی روز روشن :.

ارسال یک دیدگاه