پشتیبانی فایرفاکس از ویندوزهای ۱۰ مبتنی بر ARM64

در ماه دسامبر، کووالکوم در کنفرانس Snapdragon Technology Summit اعلام کرد که در آینده‌ای نزدیک مرورگرهای فایرفاکس و کرومیوم توسط ویندوزهای مبتنی بر ARM پشتیبانی خواهند شد. حالا اگرچه این سخنان در مورد کرومیوم به واقعیت نپیوسته اما گویا مرورگر فایرفاکس در ویندوزهای ۱۰ مبتنی بر ARM64 پشتیبانی خواهند شد.

موزیلا امروز گفت که این پشتیبانی فعلاً در فاز ابتدایی و نسخه‌های بتا می‌باشد و بیشتر به درد موزیلا فایرفاکس کوانتوم می‌خورد زیرا این مرورگر از چندین پردازنده برای افزایش سرعت بهره می‌برد.

اگرچه ویندوزهای مبتنی بر ARM از اپلیکیشن‌هایی که روی پردازنده‌های اینتل اجرا می‌شوند، پشتیبانی می‌کنند ولی اجرای نرم‌افزارهایی که مستقیماً با کارت گرافیک ARM در ارتباط هستند، هنوز کار سختی به شمار می‌رود. از آن جایی که اجرای اپلیکیشن‌ها با تبدیل نرم‌افزارها پیش از زمان اجرا انجام می‌شود و با توجه به اینکه مرورگرها در همان لحظه کدها را بازنویسی می‌کنند، مطمئناً کار سختی را پیش روی تراشه‌های ARM64 قرار می‌دهند اما از این پس دیگر چنین مشکلی با فایرفاکس وجود نخواهد داشت.

در حالی که هنوز منتظر هستیم تا چنین قابلیتی برای مرورگر کرومیوم نیز عرضه شود، ولی کاربران این‌گونه رایانه‌ها باید از میان مایکروسافت اج یا فایرفاکس یکی را انتخاب کنند. مطمئناً پشتیبانی از کرومیوم نیز به زودی عرضه خواهد شد زیرا کمپانی مالک ویندوز به تازگی مرورگر اج مبتنی بر کرومیوم را برای رایانه‌های دارای ARM64 منتشر کرده است.

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید