بودجه سازمان‎های اطلاعاتی چین برای هواوی

  • توسط محمدرضا موسوی
  • ۰۱/۰۲/۱۳۹۸
  • ۰

اتهامات امریکا بار دیگر شرکت چینی هوای را نشانه گرفت. سیا مدعی است این شرکت از سازمان‎های دولتی چینی بودجه دریافت کرده است. برای ادامه خبر با تکفارس همراه باشید.

بنا بر اخباری که چندی پیش از نشریه انگلیسی تایمز منتشر شد، سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا موسوم به سیا، به همتایان خود در کشور‎های استرالیا، کانادا، نیوزلند و بریتانیا اطلاع داد که شرکت چینی هواوی، از کمسیون مرکزی امنیت ملی حزب کمونیست چین، ارتش آزادی‌بخش مردم و شبکه امنیتی مرتبط با دولت چین، بودجه دریافت کرده است.

در گزارش از یک منبع ناشناس ذکر شده که جزئیات این مسئله تنها در اختیار مقامات ارشد بریتانیا قرار گرفته است. سیا این اطلاعات را معتبر دانسته اما کاملاً آن‎ها را موثق نمی‎داند. شرکت هواوی بارها هرگونه ارتباط با دولت چین را رد کرده و گفته که هرگونه درخواست دولت چین برای اخذ داده‎های این شرکت را قطعاً رد می‎کند و به این اتهامات غیرقابل اثبات، نمی‎پردازد.

سازمان‎های اطلاعاتی آمریکا همواره در خصوص هواوی و شرکت‎های دیگر مستقر در چین، همچون ZTE، بی‎اعتماد بودند و نگرانی‎هایی در خصوص نفوذ دولت چین در این شرکت‎ها و استفاده از امکانات آن‌ها برای اهداف اطلاعاتی، داشته‎اند. مؤسس هواوی، رن ژنگ فی، سابقه عضویت در ارتش آزادی‌بخش مردم چین را دارد. این نگرانی‎ها با تغییر شبکه‎های شبکه مخابرات جهانی از ۴-جی به ۵-جی، شدیدتر هم شد. هواوی نقش ویژه‎ای در فراهم کردن زیرساخت‎های سازگار با ۵-جی را، مخصوصاً در کشور‎های اروپایی، ایفا می‎کند.

در سال‎های اخیر بسیاری از کارشناسان آمریکایی، نگرانی‎های خود را در خصوص محصولات هواوی بروز داده‎اند، وزارت دفاع آمریکا فروش محصولات هواوی در پایگاه‎های نظامی را ممنوع اعلام کرده و کمسیون ارتباطات فدرال امریکا نیز قوانینی پیشنهاد داده که استفاده از تجهیزات هواوی را برای اپراتور‎های آمریکایی ممنوع اعلام کرده است. در ماه‌های اخیر دولت ایالات‌متحده در تلاش برای متقاعد کردن متحدان خود برای استفاده نکردن از تجهیزات شرکت هواوی بود.

اما استدلال‌های امریکا برای متقاعد کردن متحدان خود تاکنون قانع‌کننده نبوده و همین سبب واکنش مسئولین هواوی و دیگر شرکت‎ها مورد اتهام قرار گرفت؛ آن‎ها معتقدند انگیزه‎های سیاسی دولت امریکا دلیل این اتهامات است. این گزارش اخیر ممکن است حاوی اسناد معتبری علیه فعالیت‌های هواوی باشد چراکه در صورت مهم نبودن گزارش، برای متحدان امریکا ارسال نمی‎شد.

شما می‌توانید نظر خود را در این خصوص با ما به اشتراک بگذارید، همچنین کانال تکفارس را در تلگرام با شناسه techfarscom@ دنبال کنید.

قبلی «
بعدی »

m.rezamousavi1997@gmail.com

پاسخی بگذارید

آخرین اخبار

یادگیری و آموزش

بازی و اپلیکیشن

تلگرام تکفارس