توافق اپل و کوآلکوم دلیل توقف کار اینتل بر روی مودم های ۵G

براساس تایید اینتل، این کمپانی به دلیل توافق صورت گرفته بین دو کمپانی اپل و کوآلکوم تصمیم گرفت که از تجارت تهیه مودم‌های ۵G برای گوشی‌های هوشمند کنار بکشد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در ادامه با تکفارس همراه باشید.

تنها چند ساعت بعد از اینکه اپل و کوآلکوم در اوایل ماه جاری میلادی اعلام کردند که سرانجام برای مشکلات و اختلافات خود در زمینه حق ثبت اختراع به توافقی دوجانبه دست پیدا کردند، اینتل نیز گفت که از تجارت ساخت مودم‌های ۵G برای گوشی‌های هوشمند کنار خواهد کشید. اما این غول سازنده چیپ در آن زمان نگفت که این تصمیم کمپانی به توافق بین اپل و کوآلکوم مربوط می‌شده است یا خیر.

حالا به نظر می رسد که این مسئله دلیل اصلی اینتل برای کنار کشیدن از کار ساخت مودم‌های ۵G برای گوشی‌های هوشمند بوده‌است زیرا باب سوان، مدیرعامل اینتل، طی مصاحبه‌ای با وال استریت ژورنال این مسئله را تایید کرده است. وی به وال استریت ژورنال گفت:

با توج به اعلام اپل و کوآلکوم ما چشم‌ انداز‌هایی را در رابطه با بدست آوردن پول از طریق ارائه این تکنولوژی به گوشی‌های هوشمند برسی کردیم و در آن زمان به نتایج مثبتی نرسیدیم.

اینتل در تاریخ ۲۷ فروردین (۱۶ آپریل ۲۰۱۹) اعلام کرده بود که قصد دارد تا کار کردن بر روی مودم‌های ۵G را متوقف کند؛ نسل بعدی از تکنولوژی بی‌سیم که قرار است ارتباطات همراه را وارد مرحله‌ی جدیدی کند.

بیانیه‌ی این کمپانی دقیقا در همان روزی منتشر شد که اپل و کوآلکوم از پایان اختلافات دوساله خود بر روی حق امتیاز لایسسینگ خبر دادند. اپل در دی ۹۵ (ژانویه ۲۰۱۷) کوآلکوم را به استفاده از شیوه‌های ضد رقابتی برای بالا بردن قیمت چیپ‌ها، رقابت انحصاری و آسیب رساندن به انتخاب‌ مشتری متهم کرد. کوآلکوم، بزرگ‌ترین سازنده چیپ موبایل در جهان، در پاسخ به این اتهامات گفت که وجود آیفون‌ها بدون تکنولوژی آن‌ها غیر ممکن بوده و این کمپانی به دلیل نوآوری‌هایش، لیاقت دریافت مبلغ بیشتر را دارد.

به نظر می‌رسد که اپل از روی اجبار با کوآلکوم توافق کرده است زیرا این کمپانی هیچ گزینه دیگری را برای تهیه مودم‌های ۵G آیفون‌های آتی پیش رو خود نمی‌بیند. پیش از این شایعه‌هایی مطرح شده بود که هوآوی می‌تواند به فراهم کننده بعدی مودم‌ها ۵G آیفون‌ها تبدیل شود اما پس از تکذیب کمپانی چینی این فرضیه نیز منتفی شد. از سوی دیگر، بر اساس گزارش بلومبرگ، اپل به این نتیجه رسید که اینتل نمی‌تواند به موقع نیاز‌های این کمپانی‌ را برای تولید آیفون‌ها برآورده کند و به این سبب تنها گزینه موجود بازگشت به کوآلکوم بود.

دلیلش هرچه که باشد حالا کوآلکوم قرار است مودم‌های ۵G آیفون‌های آتی را فراهم آورد و اینتل از این کار کنار کشیده است. نظر شما در این باره چیست؟ چرا اپل تا این حد اصرار دارد که این قطعه مهم از دستگاه‌های خود را از طریق یک کمپانی جانبی فراهم کند؟ با ما در بخش نظرات همراه باشید.

قبلی «
بعدی »

مهندس تکنولوژی نرم افزار و دانشجو ارشد تربیت بدنی و همچنین مربی بدنسازی و فیتنس هستم. به سبب آشنایی به زبان انگلیسی و علاقه به دنیای تکنولوژی به نویسندگی به عنوان شغل دوم روی آوردم.

پاسخی بگذارید

آخرین اخبار

یادگیری و آموزش

بازی و اپلیکیشن

تلگرام تکفارس